Öncü Kadın Liderlere Minerva Ödülü

İş insanı Dilek Sabancı Viyana’da düzenlenen törende Avusturya merkezli Sheconomy Dergisi tarafından verilen “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü. 

Avusturya merkezli Sheconomy Dergisi’nin düzenlediği Minerva Ödülleri gecesi iş hayatında kadının konumuna kendini adamış ya da yaptığı iş ile öncü rol oynayanları bir araya getirdi. Viyana Radyo Kültürevi’ndeki gecede ödül vermek ve kategorinin önemini anlatmak için sahneye çıkanlar, first lady’den CEO’lara, girişimcilere her biri kendi alanında öncü isimlerdi.

Daha renkli, Daha akıllı, Daha başarılı

“Daha renkli. Daha akıllı. Daha başarılı.” Adını Roma bilgelik tanrıçasından alan bu yılki ödülün sloganı… Törende kadın lider, teknoloji, finans, toplum, start-up, sosyal girişimcilik / sürdürülebilirlik alanlarında ödüller sahiplerini buldu. Sıra son ödüle geldiğinde ise Avusturya Başbakanı Karl Nehammer’in eşi Katharina Nehammer sahneye çıktı ve bu yıl ikincisi verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün önemine değinerek Türkiye’den bir isme verildiğini duyurdu. Bu ödülün sahibi Vista Turizm ve Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Dilek Sabancı oldu. Ekonomi Bakanlığı ile Gençlik, Aile ve Kadın İşlerinden Sorumlu Bakanlık görevlerinde bulunmuş Maria Rauch-Kallat sunum konuşmasında Dilek Sabancı’nın sosyal sorumluluk yönüne vurgu yaptı:  

“Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın ikinci başkanı ve Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin (TÖSSED) (Özel Olimpiyatlar Türkiye) Onursal Başkanı olmasının yanı sıra çok sayıda kendi girişim ve projesini de hayata geçirmiştir. Aynı zamanda Sabancı Vakfı’nın yönetim kurulu üyesidir.”

“Çok İyi Birer Örnek Oldular”

Ödülünü almak için sahneye çıkarken heyecanı yüzünden okunan Dilek Sabancı’ya eşlik eden modacı Atıl Kutoğlu çocukluk arkadaşını en yakından alkışlayan kişiydi.   

Konuşmasında Türkiye’deki deprem felaketine değinen Sabancı zor günlerde yardıma koşan arama kurtarma ekiplerinin desteği için teşekkür etti. Önceliğini fiziksel engelli çocukların ve genç yetişkinlerin desteklenmesi olarak belirleyen Sabancı ailesinin izinden gittiğini söyledi: “Bu ödülle sadece benim çalışmalarım değil, babam Sakıp Sabancı’nın, babaannem Sadıka Sabancı’nın ve dedem Hacı Ömer Sabancı’nın hayırseverlik konusundaki emekleri de onurlandırılıyor. Onlar bana çok iyi birer örnek oldular ve topluma karşı bir sorumluluğumuzun olduğunu öğrettiler.” Dilek Sabancı konuşmasının sonunda babası merhum Sakıp Sabancı’ya atıfta bulundu: “Babam onun için önemli olan şeyleri üç kez tekrar ederdi. Hiç şüphem yok ki şu anda bulunduğu yerden beni izliyor ve ‘Bravo, Bravo, Bravo, benim güzel kızım’ diyor. Bu benim için çok şey ifade ediyor. Ailem, ülkemdeki kadınlar ve tabii ki tüm kadınlar adına bu ödülü almaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim: Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER