Olof Palme Ödülü Bu Yıl Üç Kadın İnsan Hakları Savunucusuna Verildi

Olof Palme Uluslararası Anlayış ve Ortak Güvenlik için Anma Fonu’nun 1987 yılından bu yana her yıl verdiği Olof Palme Ödülü, bu yıl Ukrayna ve İran’da iki aktivist olan Marta Chumalo ve Narges Mohammedi ile birlikte İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı ve Avukat Eren Keskin’e verildi. 

Kuruluşun internet sitesinden; Ukraynalı psikolog Marta Chumalo, İranlı gazeteci ve hak savunucusu Narges Mohammadi ve Eren Keskin için, “İnsan haklarının savaş, şiddet ve baskı tehdidiyle karşı karşıya olduğu bir çağda kadınların özgürlüğünü güvence altına almak adına yürütülen mücadele için gösterdikleri çabalardan ötürü ödüle layık görüldü” paylaşımı yapıldı. 

‘Ayrımcılığa Maruz Bırakılanları On Yıllardır Savunuyor’

Yapılan paylaşımda Evren Keskin için; “Türkiye’de etnik azınlıklar, LGBTQI+ bireyler ve sığınmacılar dâhil, ayrımcılığa maruz bırakılanları on yıllardır savunan insan hakları avukatı” denildi. Jüri, Keskin’in hem ölüm tehditlerine hem de yüzlerce yasal kovuşturmayla hedef alındığını belirtti; “görüşleri yüzünden cezaevine girdiğine” dikkat çekti. Keskin’in, kurucusu olduğu Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu aracılığıyla yıllar içinde birçok üst düzey askeri yetkili ile başka yetkililerin ceza almasını sağladığı belirtildi. 

Savaş Karşıtı Kadın Hakları Savunucusu

Ukraynalı psikolog ve feminist Chumalo’ya ise kadın haklarını savunan ve kadına karşı şiddetle mücadele eden ‘Kadınların Perspektifleri’ adlı sivil toplum kuruluşunun kurucularından biri olarak ödül verildiği belirtildi. Vakfın açıklamasında, “Marta Chumalo 2014’ten beri, özellikle de Ukrayna’da 2022’de başlayan Rus işgalinden bu yana, savaşın etkileri ve kurbanların ihtiyaçlarına yanıt verme konusunda farkındalık yaratmakta çok aktifti” denildi.

İran’da Evin Hapishanesi’nde Tutuluyor

Jüri, ödül verilen İranlı gazeteci ve insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin de “İran’da kadın hakları ve ifade özgürlüğü mücadelesinde merkezi bir figür olduğunu” belirtti. Mohammadi’nin görüşleri nedeniyle 1998’den bu yana birkaç kez tutuklandığı, Ekim 2020’de serbest bırakıldıktan sonra Kasım 2021’de Tahran’ın dışında, 2019 eylemlerinde öldürülen bir protestocuyu anma törenine katıldığı sırada yeniden gözaltına alındığı hatırlatıldı. Mohammadi, o tarihten beri “devlete karşı propaganda yaptığı” suçlamasıyla Tahran’da insan hakları ihlalleriyle bilinen Evin Hapishanesi’nde tutuluyor.

İsveç’in 28 Şubat 1986’da suikastla öldürülen başbakanı Olof Palme’nin anısına kurulan Olof Palme Uluslararası Anlayış ve Ortak Güvenlik için Anma Fonu, her sene barış ve silahsızlanma lehine, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı çalışan kişilere 100 bin dolarlık ödül veriyor.

Ödül töreni 1 Şubat 2023 Çarşamba günü Stockholm konser salonunda yapılacak.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER