Olduğun gibi görün gerçek güzellik

Aerie ve CVS gibi şirketler, vücut pozitifliği hareketi büyüdükçe, reklamlarında modellerin ‘gerçek’, rötuşlanmamış fotoğraflarını göstermeyi taahhüt ettiler. Ve markalar tarafından ortaklaşa benimsenen herhangi bir sosyal harekette olduğu gibi, ajans ilgisi de çekildi.

Dove’dan Bacardi’ye kadar değişen müşterileri olan bir reklam ajansı olan Ogilvy UK de, bu ayın başlarında, artık ‘vücutlarını veya yüzlerini reklamlar için düzenleyen etkileyicilerle çalışmayacağını’ açıkladı.

Şu anda Canvas United’ın başkanı olarak görev yapan ancak daha önce Ogilvy UK’de çalışan Mark Lainas’a göre, ‘büyük küresel müşterilerden’ birinin, ‘gerçek güzellik’ sloganına sahip bir marka olduğu göz önüne alındığında, mağazanın el değmemiş görüntüleri savunurken görülmek istemesi şaşırtıcı değil.

Ancak karmaşık: Bazı pazarlamacılar, yasağı Ogilvy’nin özgecil bir hareketi olarak görse de, bu daha büyük bir toplumsal sorunla başa çıkmada iyi bir ilk adım gibi görünse de, diğerleri, etkileyicileri fotoğraflarını düzenlemekten caydırmanın potansiyel olarak zarar verebileceğini savunuyor.

Lainas, düzenleme yapılmaması zorunluluğunun, ‘sosyal medya tarafından yönlendirilen zihinsel sağlık sorunlarını çözmek için yapılması gerekenlerin çok büyük bir okyanusunda’, ‘çok küçük’ bir damla olduğunu söylüyor.

Gerçek ve gerçek

VMLY&R’ın sosyal medya bağlantı direktörü Jake Bley, “Ulaşılamaz bir yaşam tarzı sağlayan insanlar için platformlar arasında katılım yavaş yavaş azalıyor” derken, daha gerçek veya otantik olarak algılanan daha az cilalı içerik artık daha iyi performans gösteriyor. Bley, “Fotoğraflarını yoğun bir şekilde düzenleyen etkileyiciler olsa da, bir özgünlük eğilimi görüyoruz” diyor.

Ancak herkes hareketin özellikle otantik olduğunu düşünmüyor. Çünkü ajans, esasen birlikte çalışmak istediği etkileyicilerden normalde yapabilecekleri bir şeyi yapmamalarını istiyor.

Berlin Cameron’da bir sosyal içerik stratejisti olan Paige Raiczyk, bazı küçük rötuşlar nedeniyle bir markanın ulaşmaya çalıştığı erişime, etkileşime ve takipçilere sahip bir etkileyiciyi kullanmamayı seçmenin ‘biraz gerçek dışı ve verimsiz’ olacağını söyledi.

Raiczyk, “Etkileyici pazarlamanın tamamen özgünlükle ilgili olması gerekiyorsa, bunun sadece görsellerden ve bir bireyin nasıl göründüğünden çok daha fazlası anlamına geldiğini düşünüyorum” dedi. Raiczyk, başlamak için iyi bir yerin, etkileyicilerin bir görüntünün düzenlenip düzenlenmediğini açıklamasını istemek olabileceğini öne sürdü. Markaların ‘bu yaklaşıma dalmak için süper istekli’ olup olmayacağından emin olmadığını da sözlerine ekledi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER