‘Nuri Bilge Ceylan: Bir Başka Yerde’ sergisi İstanbul Modern’de

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ilk defa izleyiciyle buluşan fotoğraflarından oluşan ‘Nuri Bilge Ceylan: Bir Başka Yerde’ sergisi ziyarete açıldı.

Nuri Bilge Ceylan’ın eserleri İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nin açılış sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide, sanatçının başta Türkiye olmak üzere Hindistan, Gürcistan, Çin, Fas ve Rusya gibi dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği 22 büyük portreden oluşan seçkisi yer alıyor. Serginin küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Küratörü ve Bölüm Yöneticisi Demet Yıldız Dinçer üstlendi.

İlk kez izleyiciyle buluşan fotoğrafların Nuri Bilge Ceylan’ın Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği portreleri içerdiğine dikkat çeken Demet Yıldız Dinçer, “Sanatçının “kültür değişse de insanın özü değişmiyor duygusunun bir yansıması olan sergideki çalışmaları, yerel kültürleri aşan evrensel insani tecrübelere odaklanıyor. Filmlerinde ülkesinin insanlarının diğer yerlerde yaşayanlardan karakter olarak farklılıklarını değil ortak noktalarını ortaya koymaya çalışan Ceylan, bu defa başka ülkelere giderek fotoğraf aracılığıyla aynı amaca ulaşmayı hedefliyor” dedi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, yeni binadaki ilk sergide Ceylan’ın fotoğraflarına yer verilmesinin önemine işaret ederek şunları söyledi: “Sinemada olduğu gibi, fotoğraf alanında da özgün çalışmalara imza atan Ceylan’ın, dünyanın farklı noktalarında çektiği fotoğraflarla bize kapılarını açtığı hayal dünyası, yeni binamızdaki fotoğraf galerimizin sanatseverlere sunacağı deneyime özel bir katkıda bulunacak.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER