ING Belçika’nın İlk kadın Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Abay Oldu

ING Belçika, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Pınar Abay’ın atandığını açıkladı. Bu atamayla birlikte Abay, bankanın 150 yıllık tarihinde yönetim kuruluna başkanlığına getirilen ilk kadın yönetici oldu.

ING Belçika, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ING Bank’ın eski Türkiye CEO’su Pınar Abay’ın atandığını açıkladı. ING Belçika’dan yapılan açılamada önceki Yönetim Kurulu Başkanı Diego du Monceau’nun yaş haddinden dolayı görevinin sona erdiği bildirildi. Monceau’nun yerine ise bir Türk yönetici Pınar Abay getirildi. Bu atamayla birlikte Abay, bankanın 150 yıllık tarihinde yönetim kuruluna başkanlığına getirilen ilk kadın yönetici oldu.

“ING Belçika Yönetim Kurulu Başkanı olmaktan dolayı gurur duydum”

ING Belçika Yönetim Kurulu Başkanı olmasından dolayı gurur duyduğunu belirten 44 yaşındaki Türk bankacı Pınar Abay, “Bankanın yönetim kurulu üyelerinin yarıdan fazlasının kadın. Ben de ING Belçika Yönetim Kurulu Başkanı olmaktan gurur duydum” dedi. Abay, 2020’den bu yana bankanın başında bulunan ve emekli olan Monceau’ya da bugüne kadarki çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Daha önce ING Bank’ın Türkiye CEO’su olan Abay, 2020’den bu yana Hollanda merkezli bankanın Benelüks (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) bölgesindeki faaliyetlerini yönetiyordu.

 

Pınar Abay kimdir?

1977’de Ankara’da doğan Pınar Abay, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Harvard Üniversitesi Business Schol’da yapan Abay, kariyerine uluslararası danışmanlık dünyasında başlayarak McKinsey & Company’nin İstanbul, San Francisco ve New York’taki ofislerinde çalıştı. 2011’de ise ING Bank Türkiye’nin yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2016’da ING Belçika Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan Abay, 2020 yılından bu yana bankanın Benelüks bölgesindeki faaliyetlerini yönetiyordu.

 

#ING #pinarabay

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER