Natasa Pirc Musar Slovenya’nın İlk kadın Cumhurbaşkanı Oldu

Natasa Pirc Musar, Slovenya’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,83’ünü alarak ülke tarihinin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu. Kampanyasını, sosyal refah üzerine yürüten Musar, Slovenya Korsan Partisi ve Avrupa Yeşiller Partisi tarafından destekleniyordu.

Slovenya’da, 23 Ekim’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 adaydan hiçbirinin yüzde 50 oy oranına ulaşamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalmıştı. Seçimin ikinci turunda oy verme işleminin sona ermesinin ardından oyların 86,7’si sayılmasıyla beraber resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 53,83’ünü alan Slovenya Korsan Partisi ve Avrupa Yeşiller Partisi tarafından desteklenen Natasa Pirc Musar kazandı. Musar, böylelikle ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

54 yaşında bir Avukat olan Musar, insan hakları, seçim öncesi hukukun üstünlüğü ve sosyal refah konularında kampanya yürütmüştü.

Musar’ın rakibi Slovenya Demokrat Partisi (SDS) tarafından desteklenen bağımsız aday ve eski Dışişleri Bakanı Anze Logar ise sayılan oyların yüzde 46,17’sini aldı. Seçime katılım oranı yüzde 49,9 seviyesinde kaldı.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER