Nasıl bir kadın olmak istiyorum? Olduğum gibi

BAHAR SOYSAL
Latest posts by BAHAR SOYSAL (see all)

Bir eksiklik, yetersizlik, değersizlik, sevgisizlik denizinde korkularımızla yüzdük durduk onca vakit. 

Daha güçlü olmaya çalıştık var olmak için. Güçlüydük oysa.

Daha başarılı olmaya çalıştık onaylanmak için. Başarılıydık oysa.

Daha becerikli olmaya çalıştık kabul görmek için. Yaratıcılık bizim doğamızdı oysa.

Daha güzel olmaya çalıştık görünür olmak için. Biz rahmin ışığıydık oysa.

Daha faydalı, yararlı, ‘iyi’ olmaya çalıştık değer görmek için. Biz kutsaldık oysa.

Sevilmek için çırpındık gizliden gizliye. Biz sevginin kendisiydik oysa.

Dışarıdan gelsin diye beklediğimiz ne varsa, biz bu kaynaklarla doğduk. İnsanın kendisinde olanı görmesi bazen zaman alıyor. Benim yaklaşık 45 yılımı aldı. Şimdi biliyorum:

Ben Kadınım. 

Ben Kutsalım. 

Ben Kudretliyim. 

Ben Sevginin Kendisiyim. 

Ve çok özelim.

Dışarıdakiler hakkımda ne düşünürlerse düşünsünler, ben kendimi biliyorum. Dışarıdakiler hakkımda ne düşünürlerse düşünsünler, ister beni yargılasınlar, ister beni yerle bir etmeye çalışsınlar, ben kendimi biliyorum. Kendini bilme hali beni sarsılmaz bütünlüğümde, merkezimde olmamı sağlıyor. Kendime olan saygım, itibarımın temeli. Dışarıdakiler benim saygınlığımı belirleyemez, biliyorum artık. 

Dışarıdakiler benim düşmanım değil, bunu da biliyorum. Onlar sadece beni bana yansıtan aynalar. Bende var olan örüntüsel, köklü hikâyeleri yaşamımda bazen tatlılıkla bazen de zorlayarak aktaran oyuncular. 

Yaşamıma aktif olarak yön vermeyi seçtim.

Onlar bana ne anlatmaya çalışıyorlar, kendime dönüp tarafsız bir senaryo yazarının bakış açısıyla deşifre etmeye, anlamaya, görmeye odaklanıyorum. Bir kurban bilinciyle değil asla. Çünkü iradeyi elime alma seçimini bilinçli bir şekilde hayatıma geçirdim. Artık biliyorum ki, ben edilgen pasif değilim. Yaşamıma aktif olarak yön vermeyi seçtim. Ve bu yön veriş sert bir yerden değil. Sevgiyle, özümden geleni esneklikle, aklımla sezgilerimi sentezleyerek hayatıma yansıtarak yön buluyorum artık. 

Değerlerimi merkezime koydum, anayasamı belirledim.

Yaşamımda farkında olmadan başkalarını merkez bilip uydu olduğum dönemlerden çok kereler geçtim. İşimde, ilişkilerimde, yaşamımın birçok alanında… Ne vakit ki; değerlerimi merkezime koydum, anayasamı belirledim, kendi değerlerimi korumaya aldım, hayatımın merkezine yerleştim. Hayatımın merkezine yerleştikçe ilişkilerimde, kariyerimde iyileştim, etki alanım arttı, nefesim rahatladı. Emeklerime, eserlerime, değerlerime, sağlığıma sadakatim beni büyüttü. 

Bizim aramızda fark yoktur. Ben sendeki kudrete inanıyorum.

Tüm bunları ‘ben’ diliyle anlattım. Gönlüm çok rahat. Çünkü biliyorum ki, benim ve senin aranda bir fark yoktur. Ben sendeki kudrete inanıyorum. 

Bir zamanlar Bahar kendinde var olandan haberdar değildi. Ve biliyorum ki, Bahar’ın kendi kudretinden haberdar olmayan parçası gibi, biz kadınların kendi kudretimizden haberdar olmayan, kendini yargılayan, sorgulayan parçaları var. Bu parçalarımız bizi ileriye götürüyor. Ve bizi kendi kıymetini bilen diğer parçalarımızla buluşturmak üzere harekete geçiriyor. Teklifim şudur: Artık kendimizi sarsmadan, yormadan, üzmeden tam tersine sevgiyle, şefkatle, esneklikle, neşeyle, kendimize değer vererek kendimize doğru yol alalım. Bu yolda birbirimize destek olalım. 

Ve şunu hatırlayalım, olduğumuz halimizle her birimiz birer cevheriz. 

Kimseye benzemeye, kimsenin istediği gibi olmaya gereksinim yok. Aksine bu kendimizden uzaklaşmaktır. Biz kendimize yakınlaşalım. 

Varlığımızda olan sevgide her şey mümkün ve kolaydır.

Kendimizle olan iletişimimiz arttıkça, kendimizden, isteklerimizden, yüce varlığımızdan haberdar oldukça, bizi kim tutabilir ki! 

Bir çiçek gibi açarız. Ve hep birlikte muhteşem bir çiçek bahçesine dönüşürüz. 

Tek ihtiyacımız kendimizi görmek. Tek ihtiyacımız kendimizi bilmek. Tek ihtiyacımız kendimize mutlak kabul vermek. Tek ihtiyacımız kendimizi sevmek.

Zor mu? Hayır. 

‘Zor’ bizim sözlüğümüzde yoktur. 

Varlığımızda olan sevgide her şey mümkün ve kolaydır. 

Öyleyse, olmak istediğin kadın olduğunu fark ettiğin gün olsun bugün.

Seni sen yapan özgün hikâyeni kucakladığın gün olsun bugün.

Olduğun kadını sokmaya çalıştığın tüm şekillerden, tüm hallerden, tüm koşullanmalardan serbest bıraktığın gün olsun bugün.

Ruhunun senden hayata aktığı gün olsun bugün.

Kutlu olsun kutsal varlığın!

İyi ki varsın!

İyi ki varız! 

İyi ki Kadınız!

Aşk’la…

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER