Muğla’da Kadın Üreticilere Koyun Ve Koç Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütücülüğü üstlenilen “Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği” projesinin ikinci etap dağıtım töreni gerçekleştirildi. Proje kapsamında Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden 60 kadın üreticiye törenle koyun ve koç dağıtıldı.

Ortaca’da düzenlenen törene, Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, İlçe Emniyet Müdürü Raşit Tosun, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Okan Bilgiç, İlçe Müftüsü Mahmut Atıcı, MHP Ortaca İlçe Başkanı Kaan Çakır, Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, Ticaret Odası Ortaca Temsilcisi Sedat Tuncer, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Dağıtımda, kadın üreticiler adına konuşan Ortaca Güzelyurt Mahallesinden Aslı Buğa, kadınların üretmekten korkmaması gerektiğini ve işini severek yaptığını söyledi.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü ise, “Çiftçiler üretmezse ülkemiz aç kalır. Bu nedenle bu çalışmalarından dolayı başta il ve ilçe müdürümüz olmak üzere, bakanımıza çok teşekkür eder saygılar sunarım. İnşallah bugünkü 10 koyun seneye 15-20 ilerde de 30-40 olur. Gelecek nesilleri daha iyi besleyebilmemiz için bu çalışmalar çok önemli. Tüm üretici arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

“Kadın Eli Değen Her Projenin Bereketi Artıyor”

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, projenin, Muğla’da imece usulü çalışmanın ve kadın dayanışmasının en güzel örneği olduğunu söyleyerek, “Hayvancılık Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle başlattığımız bu projede 2 yılda bin üretici kadına 10 bin koyun ve 400 koç dağıtımını hedefledik. Projemizin ilk etabında 270 kadın üreticimize 2.700 koyun ve 108 koç adayı dağıtımını gerçekleştirdik. İkinci etabımızda ise 130 kadın üreticimize 1300 koyun ve 52 koç adayı dağıtımı daha yapacağız. Böylece, 2022 yılında toplam 400 kadın üreticimize 4.000 koyun ve 160 koç dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

“22 Milyon Bütçeli Projenin Geliri 90 Milyon Tl Olacak”

Projenin ikinci etabında Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden 60 kadın üreticiye 600 koyun ve 24 koç adayı dağıtıldığını belirten İl Müdürü Barış Saylak, ‘’15 Aralık Perşembe günü Ula, Marmaris, Menteşe ve Yatağan İlçelerinden 40 kadın üreticiye, 16 Aralık Cuma günü ise Bodrum ve Milas ilçelerinden 30 kadın üreticiye koyun ve koç adaylarının dağıtılacak’’ dedi.

Saylak, “Sonuç olarak hedefimiz Muğla il genelinde 2 yılda bin kadın yetiştiricimize 10 bin koyun ve 400 koç dağıtımı yaparak kadınlarımızın eliyle bu sürüleri çoğaltmaktır. Proje süresince doğan dişi yavruların en az %50’sini ellerinde tutarak projenin tamamlanacağı 5 yıl sonunda; yaklaşık %50’lik artış ile üretici başına 34 anaç varlığına ulaşılmasını hedefliyoruz. Dağıttığımız 10 bin anaç hayvanın 30 bine ulaşmasıyla 22 milyon bütçeli projenin geliri 90 milyon TL olacak.” diye konuştu.

Saylak, projenin beş yıl boyunca sahada takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Tören, kadın üreticilere koyun ve koç adaylarının teslim edilmesinin ardından, İlçe Müftüsü Mahmut Atcı’nın bereket duasını okumasıyla son buldu.

#kadınüreticiler #muğla

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER