MG ZS EV: Elektrikli SUV Dünyasına Adım

Doğan Holding’e bağlı Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen MG, tamamen elektrikli ZS EV modeliyle 2021’de yollara çıkmasıyla oldukça ilgi gören seçenekler arasındaki yerini aldı. Öyle ki, Türkiye’de satışta olduğu dönemde en çok satılan ilk 3 elektrikli modelden biri oldu.

Otomotivdeki SUV trendinden sonra şimdilerde elektrikli otomobillerin de yıldızı parlıyor. Peki her ikisini de bir arada sunabilenlere ne demeli… İşte bu noktada elektrikli SUV’lar oldukça popüler bir pozisyona geldi. Bir de satın alma ve kullanım maliyetleri de uygun olunca geleneksel motorlu, içten yanmalı otomobillere iyi bir alternatif olabiliyorlar. İşte bu noktada tüm oklar MG ZS EV’yi gösteriyor diyebiliriz.

Yaklaşık 80 yıl boyunca spor otomobilleriyle dünyaya nam salan efsane İngiliz markası MG , Morris Garages’in baş harflerinden oluşuyor. Otomobil dünyasındaki değişimden nasibini alan markalardan MG, artık bol sayıda SUV sunuyor. 

Türkiye’de Doğan Holding’e bağlı Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen MG, 2021 yılında, en ulaşılabilir elektrikli olma vaadiyle ülkemize girdi. Bu iddiasını kısa zamanda gerçekleştiren MG, ZS EV modeliyle ülkemizdeki tüm elektrikli otomobiller arasında ilk 5’e girmeyi başardı. Hatta 6 aylık bir dönemde ilk 3’e kadar yükselme başarısını da eklemeden geçmeyelim. Peki MG ZS EV, kısa zamanda bu kadar çok tercih edilen bir elektrikli SUV olma başarısını nasıl gösterdi? Gelin modele daha yakından bakalım. 

Haziran ayı itibarıyla yollara çıkan MG ZS EV’ler şu ana kadar ülkemizde yaklaşık 2 milyon km yol yaptılar. Bu sayede, sadece 6 ay içinde satılan araçların 320 ton karbon salımını engelledikleri tahmin ediliyor. MG ZS EV’lerin benzeri benzinli bir otomobilin kilometrede ortalama 150 gram karbon salımı yaptığı düşünülüyor. Bu rakam, 100 km’de 15 kilogram, yılda ortalama 20 bin km kullanımda ise 3 tona ulaşıyor. İnanması güç ama gerçekten hesap bu kadar basit. Her bir elektrikli SUV sahibi yılda 3 ton karbon tasarrufu sağlıyor. Dünyanın hızla elektrikli araçlara dönüşünün altında yatan sebep işte burada yatıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Hatay ve Bodrum’da temsil noktaları yatırımlarını tamamlayan MG’nin Avrupa’daki ülkelere kıyasla daha iyi pazar payı elde etmesinin sebeplerinden biri de MG Value Guard Geri Alım Garantisi. Aracın değerini koruyan bu programla MG ZS EV sahipleri, bir senenin sonunda araçlarını başka bir MG ile değiştirmek isterse çok avantajlı bir takas alım fiyatı teklifi sunuluyor. Bu sistem sayesinde elektrikli otomobilleri denemek isteyenlere de ulaşıldı. Ancak her şeye rağmen elektrikli araçlarla yaşam size uygun değilse, MG’nin sunduğu geri satın alma garantisini kullanabilirsiniz. Ayrıca MG ZS EV için 7 yıl veya 150.000 km garanti sunuluyor.

EN GÜVENLİ B-SUV MODELLERİN BAŞINDA GELİYOR

MG ZS EV, elektrikli B-SUV otomobiller arasında Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alan ilk otomobil. Araç, sürüş keyfinden ödün vermeden, akıllı mühendislik çözümleriyle en yüksek teknolojiyi birleştirerek potansiyel güvenlik risklerini en aza indiriyor. ZS EV’de ayrıca L2 otonom sürüş fonksiyonları sunuluyor. Bu kapsamda, araca yön verme (direksiyon), frenleme/hızlanma, şeritte kalma ve adaptif hız sabitleyici özelliklerinden oluşan sürücü destek sistemleri mevcut.

Bu teknolojiler devrede olsa da otomobilin kullanıcı tarafından sürülüyor olması gerekiyor.

TASARIM VE DONANIMLARIYLA İDDİALI

MG ZS EV’de çok kapsamlı donanım özellikleri göze çarpıyor. 1.19 metrekarelik panoramik açılan cam tavan özellikle dikkat çekiyor. 448 litrelik bagaj hacmi, 1.166 litreye kadar yükseltilebiliyor. 75 kg tavan yük kapasitesi ve ferah kabinin içindeki saklama alanları da çok yönlülüğü artırıyor. Tamamen elektrikli bir otomobil olmasından kaynaklı sessiz, titreşimsiz bir yolculuk hissi mevcut. Bu sebeple multimedya sistemleri de öne çıkıyor. 8 inç dokunmatik ekrana sahip Multimedya sisteminde Apple Car Play ve Android Auto da bulunuyor. 3D ses efektli müzik sistemi ile bu aile dostu elektrikli SUV’da herkes için uygun bir ton bulunabilir.

TEKNİK VERİLER ETKİLEYİCİ

Yaklaşık 143 HP’lik (105 kW) güç ve 353 Nm’lik tork sunan MG ZS EV, 8.2 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Ancak bu otomobildeki esas konular, elektrikli menzil ve şarj süresi. 44.5 kWh’lik yüksek batarya kapasitesiyle MG ZS EV, hızlı şarj istasyonlarında 40 dakikalık bir sürede bataryalarını yüzde 80 oranında doldurabiliyor. WLTP testlerine göre sürüş menzili 263 km olarak açıklanırken; şehir içi koşullarda bu mesafe 300 km’nin üzerinde gerçekleşebiliyor. Aracın ön ızgarasında bulunan soketinden şarj edilebiliyor olması da pratik bir kullanım sunuyor. Dilerseniz MG ZS EV’yi ev tipi prizlerden de şarj edebiliyorsunuz. Ancak bu seçim, doğal olarak daha uzun sürede şarj edilmesi anlamına geliyor ama yine de en basit elektrik kaynağından bile enerjinizi temin edebiliyorsunuz.

MG’yi Türkiye’ye getiren Doğan Trend Otomotiv Grubu aynı zamanda Wallbox markasını da ülkemizde temsil ediyor. Bu türdeki şarj cihazlarının jenerik ismi haline gelen Wallbox, bir İspanya markası. Wallbox uygulaması ve portal aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen, akıllı yönetim sistemlerine sahip bir şarj cihazı olan Wallbox, MG Türkiye’nin elektrikli otomobilleriyle birlikte hediye ediliyor. Müşterilerinin şarj konusunda en iyi deneyime sahip olmasını isteyen MG, Wallbox kurulumunu da üstleniyor ve istenilen lokasyonda cihaz hizmete sunuluyor.

…///kutu

“TÜKETİCİNİN BEĞENİSİNİ KAZANDI”

Doğan Holding Otomotiv Grubu CEO’su Kağan Dağtekin: “MG’nin elektrikli otomobildeki iddiası bizim  sürdürülebilir mobilite vizyonumuzla tam olarak örtüşüyor. Yüzde 100 elektrikli otomobilden e-motosiklete, e-bisikletten e-scooter’lara geniş bir elektrikli ürün gamını aynı satış noktalarında tek çatı altında buluşturan ilk otomotiv şirketi olurken, MG Electric markası altında pazara sunduğumuz yeni otomobillerimiz Türk tüketicisinin beğenisini kazandı.”

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER