Metro İstanbul’a SODEV’den Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Alanında Ödül

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ortaklarından biri olan Metro İstanbul, kadın tren sürücüleri projesi ile Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından düzenlenen Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülleri’nde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Sunulan En İyi Uygulama” ödülünü aldı.

Dünyanın tüm ülkelerinde erkek egemen bir sektör olan raylı sistemlerde faaliyet gösteren Metro İstanbul, 2019 yılında başlattığı toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik değişim ve dönüşüm hareketi ile bir ödüle daha layık görüldü. 

SODEV tarafından Türkiye çapında belediyelerin cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalarının ödüllendirildiği, İsveç merkezli Olof Palme International Center iş birliğiyle organize edilen Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülleri sahiplerini buldu. 13 farklı kategoride ödül verilen törende Metro İstanbul, kadın tren sürücüleri projesi ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Sunulan En İyi Uygulama” ödülünü aldı. 

Ödülü, Metro İstanbul adına alan Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray Yedikardeş, “Raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak, toplumda erkek işi diye tanımlanan ve ön yargı ile bakılarak kadınlar yapamaz denilen bütün iş alanlarında kadınların ne kadar başarılı olduğunu tüm sektöre göstermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Kurum içinde kadın istihdamının artırılması, kadın ve erkek için eşit fırsatlar yaratılması, iş tanımlarında ve pozisyonlarda cinsiyet bazlı ayrıştırmaların önüne geçilmesi, şirket içinde kadınların terfi alması ve kadın liderlerin teşvik edilmesi çalışmalarımız ile toplumsal cinsiyet eşitliğini önceleyen bir iş gücü yarattık. 2019 yılından bu yana kadın çalışan sayımızı %100 artırdık. Çalışmalarımızla toplumsal cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık alanlarında dünya çapında rol model kabul edildik. Bugün de bu çalışmalar kapsamında değerlendirildiğimiz kadın tren sürücüleri projemizle SODEV ve Olof Palme International Center tarafından Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görüldük. Bu ödülü tüm Metro İstanbul Ailesi adına alıyorum. Cinsiyet eşitliği çalışmalarımızla tüm sektöre ve ülkemize rol model olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kadın Tren Sürücüsü Sayısı 2019’dan Bu Yana 22 Kat Arttı

Metro İstanbul’da görev yapan kadın tren sürücüsü sayısı 2019 yılının Haziran ayında 8 iken, Aralık 2022 itibarıyla bu sayı 22 kat artarak 178’e ulaştı. 

Metro İstanbul, kadınların toplumsal hayatın her kademesinde eşit ve adil bir şekilde temsil edilmesi ilkesi ile hareket ederek bu yönde gerçekleştirdiği çalışmaları ile Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık: Cinsiyet Eşitliği” kategorisinde Avrupa Bölgesi Özel Ödülü’ne, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından ise cinsiyet eşitliği yaklaşımı ile rol model gösterilerek Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER