Meme Kanseri Farkındalığı İçin Sanat

DAVID Buenos Aires ve Arjantin merkezli meme kanseri derneği MACMA, “The Art of Self Examination (Kendini İnceleme Sanatı)” sergisi ile meme kanseri farkındalığına çok farklı bir açıdan el alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, her 14 saniyede bir kadına meme kanseri teşhisi konuyor ve bu teşhislerin neredeyse üçte biri, belirgin bir semptom bulunmadığı için ne yazık ki ancak 3. ve 4. evrelerde fark edilebiliyor. Erken teşhisin hayati derecede önem taşıdığı bu kansere karşı alınacak en iyi önlemlerden biri ise herkesin evde kendi kendine uygulayabileceği elle muayene. Bu basit yöntemin birçok yaşamı kurtarabileceğinin altını çizmek isteyen DAVID Buenos Aires ve Arjantin merkezli meme kanseri derneği MACMA, “The Art of Self Examination (Kendini İnceleme Sanatı)” sergisi ile meme kanseri farkındalığına çok farklı bir açıdan yerden bakıyor.

Meme Kanserinin Teşhisi İçin Sanat Eserine Dokunmak

Yüzyıllar önce resmedilen modeller meme kanseri miydi? Sorusundan yola çıkan David, meme kanserinin 500 yıl önce de var olduğunu ve 500 yıl önce ölen çoğu kadının meme kanserinden ölmüş olabileceği ihtimalini gözler önüne sürüyor. Yüzyıllar önce tuvalde ölümsüzleştirilen Rembrandt imzalı Bathsheba Holding King David’s Letter, Rubens imzalı The Three Graces ve Rafael imzalı La Fornarina eserlerindeki modellerin meme kanserine dair açık belirtiler gösterdiğine dikkat çekiyor.

Müzelerdeki tüm tabloların üzerinde bulunan ‘Lütfen eserlere dokunmayınız’ uyarısını bu projesiyle yıkan sanatçının, bu eserlerini Isaac Fernández Blanco Hispanik Sanatlar Müzesinde dokunarak inceleyebilirsiniz.

#macma #theartofselfexamination #kendiniincelemesanatı

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER