MAYIS 2023 SERGİ AJANDASI

Ferda Art Platform – Burcu Gökçek, “Prolog”

Burcu Gökçek’in, Ferda Art Platform’da 10 senelik aradan sonra gerçekleştireceği ilk kişisel sergisi “Prolog”da, 2020 – 2023 dönemine ait üretimleri yer alıyor. Sanatçı serginin en önemli özelliği olarak, detaylar dünyası üzerinden geliştirdiği anlatımın odağındaki “bireyin” varlığını hissettirirken onu ortaya çıkarmaması, adeta soyutlanmasını gösteriyor.

Mekan: Ferda Art Platform, Şişli

Tarih: 7 Nisan – 6 Mayıs 2023

 

Maji Art Gallery – Karma Sergi, “White Cube”

MAJİ Art Gallery yapılmamışı yapmanın, denenmemişi denemenin gururu ile ‘‘Sınırsız Çağdaş Sanat’’ konseptini, çağdaş sanatın 10 değerli sanatçısının toplamda 18 eseriyle Art Project – White Cube İstanbul Projesi adı altında hayata geçiriyor. İçlerinde Sare Aldemir, Adviye Bal, Tuğçe İnan gibi sanatçıların da bulunduğu sergi çağdaş Sanatın özgün isimlerini bir araya getiriyor. Sanatçıların, özellikle Art Project için hazırladıkları ve çağdaş sanat disiplininde üretilen eserler ilk olarak White Cube Salonu’nunda sanatseverlerle buluşacak.

Mekan: MAJİ Art Gallery, Şişli

Tarih: 8 Nisan – 6 Mayıs 2023

 

PG Art Gallery – Derya Geylani Vuruşan, “Baharı Beklerken, Hislerimi Bulutlara Sakladım”

Pg Art Gallery Derya Geylani’nin “Baharı Beklerken, Hislerimi Bulutlara Sakladım” isimli ilk solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Geylani çalışmalarını; mikro alemden makro aleme tüm varoluşların aynı sistem içinde akışı; yaşam ile ölüm arasında geçen zaman, gece ile gündüz arasında güneşin doğuşu ve batışı, mevsimlerin kıştan yaza sıralanışı hep aynı dönüş içindedir. Bu dönüş içerisinde her an farklı bir his uyandırır. Kasvet, geceyi, güneşin batışını ve ölümü temsil eden bir duygu iken; neşe, yaşamı, aydınlığı, doğumu temsil eder. Bu hisler içinde dönüşün sürekliliğini sağlayan duygu ise umuttur düşünceleriyle açıklıyor.

Mekan: Pg Art Gallery, Maslak

Tarih: 1 Nisan – 6 Mayıs 2023

 

Bozlu Art Project – Kazım Karakaya, “Töz”

Kazım Karakaya, “Töz” sergisinde kadim uygarlıkların izini sürerek, Çin’den, İran’a ve Anadolu’ya kadar farklı coğrafyalarda dolaşırken, zanaatla sanat arasındaki ince çizgiye vurgu yapıyor ve kolektif belleğimizdeki imgelerden ilham alarak, heykelde malzemenin olasılıklarını sorguluyor. Sanatçı geleneğin izinden giderken hayvanların, insanların ve bitkilerin hiçbir ayrım gözetmeksizin alışveriş içinde olduğu bir dünya kurguluyor.

Sanatçının kökleri İç Asya ve Uzakdoğu’ya uzanan, İsfahan ve Tebriz üzerinden İstanbul’a kadar süren Saz Üslubu’yla başlayan yolculuğu, kimi zaman Babil’in ünlü İştar Kapısı’ndaki aslan kabartmalarına çıkıyor kimi zaman Selçuklu sanatındaki aslan başlı çörtenlere, kimi zaman da ejder, kilin, anka ve sfenks gibi efsanevi hayvanlara uzanıyor. Karakaya, taştan çiniye, tezhipten minyatüre, kitap süslemeciliğinden kalem işine, halı ve kilim dokumacılığına uzanan Saz Üslubu’nun izini sürerken saz yoluyla kat’ı sanatını, çağdaşlığın güncelliğinde buluşturarak kâğıt yerine metal kullanmayı deniyor. Birkaç yıl önce kâğıt kesme sanatını üçüncü boyuta taşıyarak demir malzemeyle kurguladığı hayvan heykellerini galeri zemininden alarak duvar rölyeflerine dönüştüren sanatçı, yeni sergisinde alüminyum, demir ve taş malzemenin olasılıklarını sorguluyor. Geleneksel sanatlarda hayvanların kanat, bacak ve bedenlerinin stilize edilmiş şekillerinden oluşan ve daha sonra bitkisel bir motife dönüşen rumi formu, Karakaya’nın heykellerinde bir hayvanın kuyruğu olarak izleyici karşısına çıkıyor.

​Kazım Karakaya’nın “Töz” başlıklı sergisini 6 Mayıs’a kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda görebilirsiniz.

Mekan: Bozlu Art Project, Şişli

Tarih: 21 Mart – 6 Mayıs 2023

 

.artSümer – Ekin Saçlıoğlu, “Parçalı”

Sanatçının son dönem çalışmalarını birleştiren Parçalı, 2018 yılında ürettiği Acayip Yapı serisinin izinde şekillendi. Büyük boy desen ve heykellerin olduğu bu seri; Dünya’ya ait farklı materyallerin bir araya gelerek bireKelime anlamıyla; bir bütünden ayrılan veya artakalan, bir bütünden kopmayı veya birkaçı bir araya geldiğinde bütünü oluşturan şeylerin her birini temsil eden “parça” kelimesi, Ekin Saçlıoğlu’nun sergisinde yer alan çalışmaları kapsamında farklı okumalara kapı aralıyor.

Mekan: .artSümer, Beyoğlu

Tarih: 18 Mart – 6 Mayıs 2023

 

Akaretler B2 – Sevil Kuranel, “Bu Benim Dünyam”

Sevil Kuranel’in izleyiciyi kendi ütopya dünyasına davet ettiği “Bu Benim Dünyam” adlı ilk kişisel sergisi, Akaretler B2’de sanatseverlerle buluşuyor. Sanatının temelleri iç mimari eğitimine dayanan Kuranel’in sergi kapsamında ilk defa görülecek resimlerinin başlıca figürleri arasında kadınlar ve hayvanlar yer alıyor. Frida Kahlo’nun hayatı, güçlü karakteri, aşkı, tutkusu Kuranel’in resimlerindeki kadınlara da ilham oluyor. Bu güçlü kadınlar kimi zaman çeşitli hayvanlar ile sessiz bir diyaloğa giriyor. Bazı resimlerde gözümüze takılan cümleler kadınlar ve hayvanların arasındaki iletişime alternatif bir yöntem olarak dikkat çekerken bir yandan da sanatçıda iz bırakan ifadeleri gün ışığına çıkarıyor. Canlı, enerji veren, pozitif renkler sanatçının pop art’a yakın tarzıyla bir ilişki kuruyor.

Mekan: Akaretler B2, Beşiktaş

Tarih: 26 Nisan-10 Mayıs 2023

 

Mixer – Alp İşmen, “Aşk imiş… “

Adını Fuzûlî’nin bir beytinden alan “Aşk imiş…” sergisi, ikili ilişkiler, aşk, sevgi gibi kavramlar etrafında şekilleniyor. Alp İşmen’in ikili olma halini ele aldığı lavi, çizim, gravür gibi farklı tekniklerdeki eserlerini bir araya getiriyor. Aşk imiş…”, aşkın tanımlanmaktan öte tanımsızlığına ve yarattığı duyguların zihinsel süreçlerine odaklanırken sanatçının üretim pratiği ile örtüşen paralellikleri izleyiciyle buluşturuyor.

Mekan: Mixer, Karaköy

Tarih: 8 Nisan – 13 Mayıs 2023

 

Galeri Nev – Esra Özdoğan, “Şüpheci Thomas”

Adını kutsal metinlerdeki Havari Thomas konusunun Caravaggio temsilinden alan sergi, Özdoğan’ın son iki yılda oluşturduğu seriyle fotoğrafın gerçeklik hüviyetine dair bir sorgu projesi olarak izleyiciye tekinsiz, kurgusal ve karanlık bir şüphe dünyasının temsillerini sunmayı amaçlıyor.

Mekan: Galeri Nev, Beyoğlu

Tarih: 14 Nisan – 13 Mayıs

 

C.A.M Galeri – Arda Diben, “İmara Açık”

Arda Diben C.A.M. Galeri’deki “İmara Açık” başlıklı ilk kişisel sergisinde zamanın şehirleşmesine, kontrolsüz büyümesine, çarpık kentleşmesine, boşluk bırakmamasına, yeşilsiz büyüyen nesillere, betonların arasında yalnızlaşan insanlara ve bu hızlı ritimde kaybolmamıza, git gide bu düzeni sorgulamayan bir şekilde hayatlarımıza devam etmemize distopik bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Mekan: C.A.M. Galeri, Beyoğlu

Tarih: 8 Nisan – 13 Mayıs 2023

 

x-ist – Aylin Zaptçıoğlu, Seni Seviyorum / Beni Sev

Aylin Zaptçıoğlu yeni sergisinde sevilme ve kabul görme ihtiyaçlarının alt katmanlarını ele alıyor. Seramikten pirince kadar pek çok malzemenin bir arada kullanıldığı, sanatçının üç boyutlu olarak kurguladığı bu dünyada yumurta, bitkiler, çiçekler ve gözler gibi yaşama ve içe bakışa dair imgeler bulunuyor. Hayvan ya da insan figürleri yeni doğurmuş ya da hamile hâlleriyle yaratım temsilleri olarak yer alırken, tek başına duran figürlerde bir memnuniyetsizlik sezilmiyor; aksine kendini tanımaya çalışan bu karakterler, iç dünyalarında huzurlu bir yalnızlığı barındırıyor. Sergi, insanın kendi iç dünyasına dürüstçe bakmasıyla başlayıp varlığını bir bütün olarak kabul etmesiyle biten bir yol arayışına odaklanıyor.

Mekan: x-ist, Beyoğlu

Tarih: 6 Nisan – 13 Mayıs 2023

 

Pilevneli- Frank Nitsche, “Turkish Delight“

Boya katmanlarını üst üste koyarak, kesişen çizgilerle belirli formlar oluşturarak sofistike bir görsel dil geliştiren Frank Nitsche, soyut kompozisyonlarını ortaya koymak için medya, pop ve tüketim kültüründen aldığı geniş bir görsel arşivden yararlanıyor. Geometrik şekiller, çizgiler ve formlar, inşaat planlarını, teknik modelleri, kaligrafiyi veya bilgisayar programlarını hatırlatabilecek soyut oluşumlardan meydana geliyor. Sanatçı eserlerinin çoğunu, karakteristik bir özellik olarak hafif tonlarda hâkî, mavi veya yeşil ile donatılmış geniş kanvas yüzeylerde üretiyor.

Mekan: PİLEVNELİ, Dolapdere

Tarih: 8 Nisan – 14 Mayıs 2023

 

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı – Karma Sergi, “Alamet-i Farika Sergisi”

İBB Şehir Tiyatroları’nın 108 yıllık tarihi boyunca adından söz ettiren, tasarım alanında ödüllere sahip oyun afiş, aksesuar ve kostümlerinin yer aldığı “Alamet-i Farika Sergisi” Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı Aşiyan giriş koridorunda sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, bir asrı aşkın tarihinde kapalı gişe sahnelenmiş sayısız oyunundan sakladığı koleksiyonu İstanbullularla buluşturdu. Günümüze kadar özenle korunan; değerli sanatçı, yönetmen, kostüm ve sahne tasarımcılarının afiş, aksesuar ve kostüm tasarımlarından oluşan koleksiyon, Aşiyan Metro İstasyonu’nda yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Mekan: Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Sarıyer

Tarih: 28 Ekim – 15 Mayıs 2023

 

Pi Art Works – Serdar Acar, “Bir Yaz Gecesi Rüyası”

Pi Artworks, Serdar Acar‘ın galerideki ilk kişisel sergisi “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nı sanatseverlerle buluşturuyor. Serdar Acar’ın William Shakespeare’in ünlü tiyatro oyunundan ödünç alarak sergisinin başlığına taşıdığı “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, tıpkı yazarın metnindeki temel izlekler olan kavramlar üzerinden ilerliyor. Daha doğrusu başlığa taşınan bu dillere pelesenk olmuş “Bir Yaz Gecesi Rüyasın”da da Serdar Acar, yalnızlık, aşk -mükemmel olmayan ve karşılıksız-, kader, kaybediş, aşkın doğası, rüyalar -düş ve gerçeğin ötesinde-, çocukluk, yaşamın mantıksızlığı ve deliliği sınırlarında dolaşıyor.

Mekan: Pi Artworks, Beyoğlu

Tarih: 15 Nisan – 20 Mayıs 2023

 

Galerist – Lara Ögel, “Üzerimdeki Yıldızlı Gökyüzü ve İçimdeki”

Lara Ögel’in Galerist’teki ilk kişisel sergisi ‘Üzerimdeki Yıldızlı Gökyüzü ve İçimdeki’, Naz Cuguoğlu küratörlüğünde gerçekleşiyor. Sergi, sanatçının kozmosa, simyaya, mantarlara ve diğer tüm akışkan anlatımlara duyduğu ilgi ve hayranlıktan besleniyor. Araştırmaları esnasında karşısına çıkan ve sanatçıya musallat olan serginin başlığı, onun Immanuel Kant’ın mezar taşından devşirdiği bir alıntı. Sergide dairesel bir anlatı halinde bir araya getirilen kitap kapakları, ses ve video enstalasyonu ile seramik ve mermer heykeller, sanatçının içselleştirdiği bu alıntının ikilemini, varoluşumuzun kırılgan ve efsunlu alanlarını açarak bizlerle paylaşıyor.

Mekan:  Galerist, Beyoğlu

Tarih: 7 Nisan – 20 Mayıs 2023

 

Anna Laudel Gallery – Bilal Hakan Karakaya, “Görünmez Kentler”

Karakaya, çoğunlukla insanı merkezine alan işlerinden farklı olarak ”Görünmez Kentler” sergisinde tarihi anıtlar gibi yükselen mega yapılara ve metropol hayatına odaklanıyor. Geleneksel döküm tekniğini kullanarak ortaya çıkardığı güncel tasarımlarla dikkat çekiyor.

Yer: Anna Laudel Gallery, Beyoğlu

Tarih: 30 Mart – 21 Mayıs 2023

 

Brieflyart – Zekai Ormancı, “KOLAJLAR”

İlk kez sergilenecek Zekai Ormancı’nın eserlerinin, çıkış noktası ya da eskizleri olarak niteleyebileceğimiz kolajlarının yer aldığı sergi; sanatçının farklı yıllarda yaptığı eserleri ile onun sanat dünyasında yolculuk yapma şansı sunuyor.

Mekan: Brieflyart, Gümüşsuyu

Tarih: 27 Nisan – 26 Mayıs 2023

 

Muse Contemporary Sanat Galerisi – Sinan Polvan, “Gizli Kalmış Hikayeler”

Sinan Polvan’ın kişisel sergisi Gizli Kalmış Hikayeler, 25 Nisan’da sanatseverlerle buluşuyor. Bir ay boyunca Muse Contemporary Sanat Galerisi’nde sanatseverleri ağırlayacak olan sergi, sanatçının farklı medyalar kullanarak yaptığı kırkın üzerinde çalışmasından oluşuyor. Akademisyen, mimar, tasarımcı, multidisipliner sanatçı, kısacası Rönesans insanı Sinan Polvan resim, heykel ve çizimlerden oluşan eserlerinde yaşadığımız topraklardan geçmiş medeniyetlerin mitoslarından ilham alıyor.

Mekan:  Muse Contemporary Sanat Galerisi, Beşiktaş

Tarih: 25 Nisan – 27 Mayıs 2023

 

Sadberk Hanım Müzesi – Karma Sergi, “Arkadaşım İçin”

Sadberk Hanım Müzesi ve Ömer M. Koç koleksiyonlarından zengin mektup ve evrak çantaları seçkisi, aynı zamanda sergi kataloğunu da hazırlayan Hülya Bilgi küratörlüğünde Sadberk Hanım Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşuyor. Osmanlı dericiliğinin ve işlemeciliğinin geldiği doruk noktayı gözler önüne seren, on yedinci yüzyıl sonlarından itibaren özellikle rotasını Osmanlı topraklarına çevirmiş Batılı diplomatlar ve tüccarlar için üretilen işlemeli mektup ve evrak çantalarının sergilendiği Arkadaşım İçin sergisi 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebilir.

Mekan: Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer

Tarih: 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023

 

UniqExpo – “Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri”

  1. yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi kabul edilen ve ölümünün üzerinden geçen 3300 yıldan sonra tüm dünyada büyük bir üne kavuşan Firavun Tutankhamun’un kral mezarında bulunan hazineler, her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından 1922’de “Bozulmamış halde bulunan ilk firavun mezarı” özelliği taşıyan Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler, Mısır’daki Krallar Vadisi’nde gün yüzüne çıkarılan en zengin ve görkemli hazine olma özelliğini taşıyor. 1961’den bu yana 62 yıldır dünyayı dolaşan ve ziyaretçi rekorları kıran Çocuk Kral Tutankhamun’un Hazineleri Sergisi, ilk kez Türkiye’de UniqExpo İstanbul’da 20 Ocak 2023 Cuma günü ziyarete açılacak. Biletler 1 Ocak 2023’ten itibaren Biletix ve Mobilet bilet platformlarından satışa sunuldu.

Mekan: Uniqİstanbul, Sarıyer

Tarih: 20 Ocak – 31 Mayıs 2023

 

RS Sanat Alanı – Karma Sergi, “İnsan Hikâyeleri”

RS Sanat Alanı’nın dört önemli güncel sanatçıyı bir araya getiren ilk sergisi “İnsan Hikâyeleri”, Marcus Graf küratörlüğünde 6 Mayıs’ta ziyarete açılıyor. Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ eserlerindeki insan figürü temsili ve varoluşsal konuları işleyişleri ile sanatsal anlamda ilgilerinin odak noktasını gözler önüne seriyor. Baysan Yüksel ve Furkan Payas insanların hem neşe ve acıları hem de umut ve korkularını irdelerken Didem Ünlü ve Haydar Akdağ ise hayat hikâyelerimizde hatıralar ve hatırlamanın rolünü açığa çıkarıyor.

Mekan: RS Sanat Alanı, Koşuyolu

Tarih: 6 Mayıs- 4 Haziran 2023

 

Piramid Sanat – Mehmet Yılmaz, “Post-Portre”

Resim ile fotoğraf arasındaki bağı irdeleyen “İkizler: Fotoğraf Resimdir” serisi ve ardından heykel, mimarlık ve resim ilişkilerini incelediği “Heymimres” serisinden sonra, sanatçıyı şimdi de zamanlararası bir sorgulamada buluyoruz. Kendisini Leonardo da Vinci olarak hayal etmeye başlayan Yılmaz, bir Mona Lisa portresi yaparak Post-Portre serisine başlıyor.

Mekan: Piramid Sanat, Beyoğlu

Tarih: 22 Mart – 7 Haziran 2023

 

Decollage Art Space – Gölge Artizm, “Lâl Gece”

Graffiti sanatçısı Gölge Artizm’in üretimlerine kapsamlı bir bakış imkanı sunan kişisel sergisi “Lal Gece”, 6 Mayıs – 9 Haziran 2023 tarihlerinde Decollage Art Space’de yerini alıyor. Graffiti, kaligrafi, tattoo ve airbrush tekniklerini aynı anda kullanan sanatçının yeni sergisi, sokak sanatının, birçok disiplin ile diyaloğuna tanık olmaya davet ediyor. Birçok kurum ve kişiyle iş birlikleriyle dikkatleri üzerine çeken Gölge Artizm, bu defa “tek ruhtan çıkmış karma sergi tadında” olarak tanımladığı kişisel sergisiyle karşımıza çıkıyor. Sanatçının, sokak sanatını birçok disipline entegre ettiği ve bu birliktelikten doğan birçok melez eserin yer aldığı sergi, zıtlıkların uyumundan ilham alıyor.

Mekan: Decollage Art Space, Suadiye

Tarih: 6 Mayıs – 9 Haziran 2023

 

Istanbul Concept Gallery – Sema Maşkılı, “Güç Canavarlar Yaratır”

2006 yılından beri beş kişisel sergi gerçekleştiren Sema Maşkılı çalışmalarında insan bedenini kullanarak şiddet, varoluş ve ego kavramları üzerine yoğunlaşıyor ve bu kavramlar üzerinden insan doğasının karmaşıklığını sorguluyor. İnsanı yüksek etik değerler ile hayvani içgüdüler arasında sıkışıp kalmış bir varlık olarak yorumlayan Maşkılı’nın son sergisindeki çalışmaların
çıkış noktası insanın kendinden farklı olanı kabullenmemesi. İnsanın zihinsel ve fiziksel şiddete olan eğilimini farklı kimlik ve kültürlerin birbiriyle sürtüşmesi üzerinden irdeleyen sanatçı, eserleri aracılığıyla farklı olanın dışlanması yoluyla çoğunluğun azınlık üzerinde baskı kurması gibi bazı toplumsal sorunlara da eğiliyor.

Mekan: Istanbul Concept Gallery, Beyoğlu

Tarih: 4 Mayıs – 10 Haziran 2023

 

Müze Gazhane – Naile Akıncı “Bir Kendilik Öyküsü“

Müze Gazhane “Bir Kendilik Öyküsü: Naile Akıncı (1953-2013) Retrospektif” sergisi ile İBB’nin Cumhuriyetin öncü kadın ressamlarının ele alınacağı seri sergilerin ilkine ev sahipliği yapıyor. Naile Akıncı’nın altmış yıl süresince resmettiği, İstanbul’un ilham verici semti Eyüp ve Piyer Loti’ye odaklanan retrospektif sergi Müze Gazhane’de görülebilir.

Mekan: Müze Gazhane, Kadıköy

Tarih: 4 Nisan – 16 Temmuz 2023

 

Meşher – John Craxton, “Işığın Peşinde“

Türkiye’de kültür ve sanata önemli katkılar sağlayan Vehbi Koç Vakfı kuruluşu Meşher, “John Craxton – Işığın Peşinde” sergisini ziyaretçileri ile buluşturuyor. Craxton’ın daha önce dünyanın çeşitli yerlerinde sanatseverlerle buluşan eserlerinin yanında Ömer M. Koç’un şahsi koleksiyonundan eserlerin de yer alacağı “John Craxton – Işığın Peşinde” sanatçının ülkemizdeki ilk sergisi olma özelliğini taşıyor.

Mekan: Meşher, Beyoğlu

Tarih: 5 Nisan – 23 Temmuz 2023

 

Borusan Contemporary – United Visual Artists (UVA), “Kaosun Eşiği”

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsar. Bu eserlerde ışık ve ses fiziksel materyallere dönüşür, mimari mekânlar yeniden şekil verilebilir hale gelir ve akışkanlaşır; zaman hızlanıp yavaşlar, belirsizlik içinde asılı kalmış gibi görünür. UVA’nın çalışmaları, bilinmeyen ve bilinemez olanla ilgili merakımızı uyandıran, şaşırtan ya da keyif veren şekillerde duyu organlarımızı tetikler.

Mekan:  Borusan Contemporary, Sarıyer

Tarih: 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023

 

Arter – Cengiz Çekil, “Bugün de Yaşıyorum”

Türkiye’de kavramsal sanatın öncüleri arasında yer alan Cengiz Çekil (1945–2015), 1970’lerden itibaren eserlerinde gündelik hayatın içinden malzemeler kullanmıştır. Hazır nesneleri, yerleşik deyişleri ve formları bağlamlarından koparıp tekrarlayarak ve dönüştürerek çalışan sanatçı, sanatın alışılagelmiş tanımlarının ve kategorilerinin ötesinde, kolektif belleği harekete geçiren çok katmanlı yapıtlar üretir.

Çekil, döneminin sosyo-politik iklimini belirleyen modernleşme, şehirleşme, küreselleşme, siyasal şiddet ve tüketim kültürü gibi olguları eleştirel ve nüktedan bir üslupla ele alır. Yerel ve güncel meseleleri, evrensel ve soyut formlarla bir araya getirerek ölüm, enerji, zaman ve inanç gibi kavramlar etrafındaki varoluşsal soruları irdeler. Sanatçı, yapıtlarının önemli bir bölümünde yer bulan saatler, gazeteler ve takvimler aracılığıyla gündemi, güncel eğilimleri ve dönemin hâkim düşünce sistemlerini ortaya koymakla kalmaz, zamanın tanımı ve temsili üzerine de düşünür. Çekil’in yapıtlarında özellikle 1980’lerden sonra öne çıkan anıt mezar ve sunak benzeri yapıların yanı sıra kurban ve muska motifleri gibi unsurlar, bir yandan bireyi şiddet ve korku yoluyla hizaya getirmeyi amaçlayan tehditkâr bir toplumsal düzeni ele alırken bir yandan da insanlığın akan zamanı işaretleyerek tüm kırılganlığı ve geçiciliğiyle yaşamı anlamlı kılma ihtiyacına dikkat çeker. 

Cengiz Çekil’in bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı sergisi Bugün de Yaşıyorum, sanatçının Günce (1976) başlıklı yapıtından esinle isimlendirilmiştir. Çekil, bu eser için bir deftere yaklaşık iki ay boyunca her gün tarih atıp “Bugün de yaşıyorum” cümlesini damgalar. Defterin son sayfasında ise “Askere gidiyorum” ibaresi yer alır. Arter’in 4. ve 3. katlarında yer alan Bugün de Yaşıyorum başlıklı retrospektif sergi, Çekil’in yaşamı tüm zorluklarına rağmen kutlayan gündelik bir ritüel olarak konumlandırdığı üretimine ışık tutmayı ve sanatçının yapıtlarının halen güncelliğini koruduğunu vurgulamayı hedefliyor. 

Mekan: Arter, Dolapdere

Tarih: 9 Şubat – 24 Eylül 2023

 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü – Karma Sergi, “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat“

Küratörlüğünü Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun yaptığı “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat” başlıklı sergi, resmî belgeler, güncel basın, tablolar, filmler, şarkılar fotoğraflardan oluşan bir dizi yazılı ve görsel malzemeyi bir araya getiriyor.

Mekan: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu

Tarih: 11 Ocak – 26 Aralık 2023

 

Ara Güler Müzesi – Ara Güler, “Bir Avuç Güzel İnsan”

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.

Mekan: Ara Güler Müzesi, Şişli

Tarih: Süresiz

 

AKM – Dijital Hayvanlar Alemi Sergisi

Hayvanlar dünyasının nesli tükenmişleri ve zamane türleri, holografik ve dijital hayvanlar alemi sergisi DigiZoo ile Atatürk Kültür Merkezine geliyor. Ziyaretçilerini, dinozorlardan pandaya ilginç hayvanların dünyasında dijital bir deneyime çıkaracak sergi, Atatürk Kültür Merkezi, Çok Amaçlı Salon’da 14 Ocak’tan itibaren ücretsiz gezilebilecek.

Yer: AKM, Beyoğlu

Tarih: Süresiz

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER