Madenci Sendikasında İlk Kez Bir Kadın Başkan Seçildi

Aysel Yaman Kocabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nde örgütlü bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın başkanı olarak seçildi.  Kocabaş, bununla birlikte Genel Maden İşçileri Sendikası’na seçilen ilk kadın başkan oldu.  

1946’dan bu yana kurulmuş olan Genel Maden İşçileri Sendikası’na şube yönetiminde kadınlar görev almasına rağmen daha önce kadın başkan seçilmemişti.

116 oyun 70’ini alarak şube başkanlığına seçilen Aysel Yaman Kocabaş,  “Bir kadın olarak erkek arkadaşların arasından çıkmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Şubesinin hâkim olduğu havzada 460 personelin bulunduğunu vurgulayan Kocabaş, “Çalışan olarak 10 kadınımız yoktur. Tabii bir kadın olarak erkek arkadaşların arasından çıkmaktan gurur duyuyorum. Hepsini çok seviyorum, hepsini abim, kardeşim, oğlum gibi gördüm. Bundan güzel ne var ki, çok mutluyum. 1990 yılından beri sendika camiasının içindeyim. İlk kadın kollarıyla başladım, sendikamızda kadınımız çoktu o zamanlar. O tarihten bugüne kadar da sendika camiasının içindeyim. Bizde çok kadın çalışmıyor. Genelde bey arkadaşlarımız var ama yıllardır bu camianın içinde oldum, hiç ayrılmadım. GMİS’te profesyonel olarak ilk kadın başkan oldum, bunun için gurur duyuyorum. GMİS’i hep evim gibi bildim, arkalarında durdum. Kadın olarak bu noktada bulunmak gurur verici. Kadının elinin değdiği yer daha bir güzelleşir, aslında her yerde kadın olmalı. Kadının olduğu yer çiçek gibi açar” ifadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER