Macaristan’da, Kadınların Eğitim Oranının Artması Sorun Olabilir

Macaristan’da Devlet Denetim Ofisi, eğitimde kadınların oranının artmasının sosyal ve ekonomik sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

BBC’nin yaptığı habere göre, Macaristan Devlet Denetim Ofisi, eğitimde kadın ve erkeklerin oranlarıyla bunların ekonomi ve sosyal hayata etkilerini inceledi. Ofisin yayınladığı raporda, yükseköğretimde son 10 yılda kadın oranının erkek oranını aştığına bu durumun ise kadınların evlenme ve çocuk sahip olma oranlarını düşürebileceğine işaret edildi. Erkeklerin okulu bırakma oranın kadınlardan fazla olduğu tespit edilen raporda, kadın öğretmen oranının yüzde 82’ye çıkmasıyla kadın ağırlıklı bir öğretmen kadrosu oluştuğu vurgulandı.

Raporda, eğitim sisteminde “Kadınsı Özelliklerin” tercih edildiği bunun da cinsel eşitliği “Önemli Ölçüde Zayıflatılacağı”na dikkat çekildi. Teknik beceriler, risk alma ve girişimciliğin “Erkeksi Özellikler” olarak nitelendirildiği raporda, bu özelliklerin değersizleşmesi durumunda Macaristan ekonomisinin riske girebileceği öne sürüldü. 

Raporda, söz konusu durumun devam etmesi halinde bunun, “Donmuş Bilgisayar, Damlayan Musluk veya Montaj Yapacak Kimsenin Olmadığı Mobilyalarla” ne yapacağını bilemeyen gençlerin günlük yaşamını bile etkileyebileceği belirlendi. 

 ‘’Rapora Tepki’’

Devlet Denetim Ofisi raporuna tepkiler İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) Lydia Gall, raporun “Macaristan’da cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına yeni bir darbe” olduğunu vurguladı.

Macaristan’ın muhalif isimlerinden Endre Toth ise rapor hakkında “Geçen yüzyıldan kalma bardaklarınızı kaldırma zamanı.” İfadesinde bulundu.

Avrupa Konseyi haklar komiseri Dunja Mijatovic, 2019’daki ziyaretinin ardından Macaristan’ın toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarında geri adım attığı yorumlarında bulunmuştu. 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER