Lüksün eş anlamı: Rolex

Rolex, kurulduğu andan itibaren lüks ile eş anlamlı olarak anılmaktadır. Adeta lüks bir enstantanenin olmazsa olmazıdır. O ihtişamlı dünyayla ya da saatçilikle alakası olsun olmasın herkes bu ismi mutlaka bilir. Bunun tek sebebi muhteşem pazarlama stratejileri, doğru reklam konumlandırmaları ya da ünlü ve başarılı marka elçileri değil. Öyle olsa her şey çok daha kolay olurdu. Rolex kuruluş tarihi olan 1905 yılından beri saatçiliğe yön veren markaların başında gelmektedir. Kol saati konseptinin öncülerinden olurken, sahip olduğu 500’den fazla patentle de birçok yeniliğin merkezinde bulunmaktadır.

Rolex, Hans Wilsdorf tarafından Londra’da kurulmuş, sonrasında Birinci Dünya Savaşı’nın ardından 1919 yılında Cenevre’ye taşınmıştı. Saatlerin cepte taşındığı bu dönemde, henüz 24 yaşındaki vizyoner Hans Wilsdorf, bilekteki bir saatin hem zarif hem de dakik olabileceğini öngörmüştü.

Kayda geçen ilk kol saati, bir kadın için yapıldığı gerçeği lüks saat dünyasının erkeklere ait bir dünya olmadığının kanıtı gibidir. Rolex için de, performans ve kalite söz konusu olduğunda, erkek ve kadın saatleri arasında hiçbir fark yoktur. Çelik kasalı en sade Oyster Pereptual olsun ya da muhteşem pırlantalı bir Pearlmaster modeli olsun, bir sonraki nesle devredeceğiniz zamana kadar size eşlik etmeye devam edecektir.

Bugün mekanik bir kol saatinin sahip olduğu hassas iç yapıyı düşünecek olursak, günlük hayatta giyilebilir olmasına en çok katkıyı sağlayan yeniliğin su geçirmezlik özelliği olduğu şüphesiz. Konumuz kadın saatleri olduğuna göre de ilk su geçirmez kol saati olan Rolex Oyster Perpetual modelinin test edilmesinde rolü olan Mercedes Gleitze’yi anmadan geçmek haksızlık olur. Genç bir İngiliz yüzücü olan Mercedes Gleitze, kolye şeklinde taktığı Rolex Oyster Perpetual saatyle dondurucu soğuk İngiliz kanalını yüzerek geçmişti. Tam 10 saat 15 dakika süren bu buzlu macera hem Gleitze kendi gücünü hem de Rolex’in suya dayanıklılığını test etmişti. Bu, Rolex’in ilham veren kadınlarla bugüne kadar devam eden sayısız ortaklığının ilki ve markayı yıllardır keyifle ve gururla takmalarını sağlayan anlardan birisidir. 

En çok beğenilen Rolex kadın saati modellerine yüzeysel bir bakış atalım:

Rolex Datejust

Datejust, kadranında tarihi gösteren ilk otomatik kurmalı kol saatiydi. Piyasaya ilk kez sürüldüğü 1945’te erkekler için tasarlanmış olsa da, Rolex 1957 yılında kadınlara özel Lady-Datejust’ı tanıttı. Model aynı ikonik özelliklere sahip sadece ince bir bilekte zarif durması için daha küçük bir kasaya sahipti. 28 mm Lady-Datejust ve 31 mm, 36 mm ve 41 mm Datejust modelleri farklı kasa boyutlarıyla her zevke uygun bir seçenek sunuyor. Model, Rolex Oyster serisinin en popüler saatlerden biri olmaya devam ediyor ve Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’den, deniz biyoloğu Sylvia Earle’e, oyun yazarı Françoise Sagan’dan moda tasarımcısı Adèle Simpson’a geniş bir kariyer yelpazesindeki güçlü kadınlarla temsil ediliyor.

Rolex Day-Date

Rolex’in saatçilik dünyasına getirdiği her yenilikle kadınlar için model yelpazesi de aynı ölçüde genişlemeye devam etti. 1956 yılında, kadranında hem tarihi hem de haftanın gününü gösteren ilk kol saati olan Day-Date modelini piyasaya sürdü. Hem zarif hem de fonksiyonel bu saat, çıktığı ilk günden beri en çok arzulanan ve en prestijli saatlerden birisi oldu. Farklı madenlerle çalışılmış 36 ve 40 mm kasa ve farklı kadran seçenekleriyle görür görmez tanınan saatlerin başında geliyor. 

Pearlmaster

Pearlmaster Rolex’in mücevher saat koleksiyonudur. Her ne kadar artık üretilmiyor olsa da Rolex’in kadın koleksiyonları arasında önemli bir yere sahiptir. Estetiği ve teknik gereksinimleri uyumlu bir dengede buluşturabilmek için tasarımcıların ve mücevher ustalarının birlikte çalıştığı modeller değerli madenler ve pırlanta, safir, yakut gibi değerli taşlardan oluşuyor. İlk piyasaya çıktığı 1992 yılından itibaren komplike detaylar ve zarif çizgilerle mücevher saat tanımının karşılığını oluşturmuştur.

Rolex, itibarını mükemmel işçiliğine ve görsel zarafetine olduğu kadar hassas dakikliğine dayandırmıştır. Dünya çapında eğitimli servisler tüm Rolex saatlerinin üstün teknik performanslarını ve şık görünümlerini korumak için mümkün olan en iyi servisi almalarını sağlamakla görevlendirilmiştir.

İster günlük kullanım, ister özel günler için olsun, köklü tarihi, saatçiliğin zirvesindeki teknik birikimi, her zaman yenilikçi felsefesi, 100 yıldan fazla zamandır trendi belirliyor oluşu, opsiyon zenginliği, kısmen ulaşılabilir oluşu ve son derece profesyonel satış öncesi ve sonrası süreçleriyle, size keyifle eşlik edecek bir saat arıyorsanız, size uygun bir Rolex mutlaka vardır.

EKREM SAĞEL
Latest posts by EKREM SAĞEL (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER