L’Oréal Türkiye’den Yeni Baba Olan Çalışanlarına Babalık İzni

İnsan kaynakları alanında çalışan deneyimine verdiği önem ile farklı çalışmalara imza atan L’Oréal Türkiye, yeni baba olan çalışanlarına 6 hafta izin vereceğini açıkladı.

Yasalar tarafından 5 gün olarak belirlenen babalık iznini, L’Oréal Türkiye’nin erkek çalışanları 6 hafta olarak kullanabilecek.  

Şirket, doğum izninden dönen annelere ise “geri dönüş koçluğu” hizmeti sağlayacağını da açıkladı. Share & Care programı kapsamında yeni annelere 3 ay boyunca artı destek sunan şirket, annelerin yanında yer alarak işe adaptasyon süreçlerini destekleyecek.  

L’Oréal Türkiye, aynı zamanda çalışanlarına daha fazla esneklik tanımak adına ‘Yaz boyunca Cuma günleri saat 14.30’da paydos’ diyor ve yaz döneminde “2 hafta boyunca istediğin yerden çalış” uygulamalarını hayata geçiriyor.

L’Oréal Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Demet Akman konuyla ilgili olarak; “Çalışanlarımızın sağlığı, güvenliği, mutluluğu ve konforlu bir şekilde çalışabilmesi bizim önceliğimiz. Esnek olabilmeleri, kendilerini her zaman rahat ve güvende hissetmeleri için sınır tanımıyoruz. Şirketimize yeni katılanlar için hemen ilk yıllarında kullanabilecekleri 5 gün ek izin hakkı sunuyoruz. Doğum günü izni de bulunan L’Oréal Türkiye çalışanları, hisse senedi uygulamasıyla L’Oréal Grup hisselerini indirimli satın alabiliyor. Çalışanlarımızın hukuki süreçler hakkında bilgi, psikolojik danışmanlık, çocuk gelişimi gibi çeşitli konularda arayıp destek alabilmeleri için bir danışman hizmeti de sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER