Liz Truss İngiltere’nin Yeni Başbakanı Seçildi

İngiltere iktidarına, Muhafazakâr Parti’nin lider adaylarından biri olan Dışişleri Bakanı Liz Truss, kendine en yakın rakibi Maliye Bakanı Rishi Sunak’ı geride bırakarak ülkenin yeni başbakanı olarak seçildi. Kullanılan oyların 60 bin 399’unu Sunak alırken 81 bin 326’sını Liz Truss aldı. Truss, böylece İngiltere tarihindeki üçüncü kadın başbakanı oldu.

Geçtiğimiz ay istifa eden Boris Johnson’ın koltuğuna oturan Truss, aynı zamanda İngiltere’nin ikinci kadın dışişleri bakanı unvanına da sahip. 

Oxford Üniversitesi’nde felsefe, politika ve ekonomi eğitimi alan Truss, eğitime başladığı günden itibaren siyasete adım attı ve liberal demokratlar arasında yer almıştır. Mezun olur olmaz Muhafazakâr Parti’ye katılmıştır. Shell ve Cable & Wireless’te yıllarca emek verdikten sonra “Reform” adında bir düşünce kuruluşunun direktör yardımcılığını üstlenmiştir. Aktif siyaset hayatına 2010 yılında geçiş yapan Truss, Muhafazakâr Parti’nin milletvekili olarak mecliste yerini almıştır. 

Başbakan olarak seçilmeden önce David Cameron hükümetinde, Çevre, Gıda ve Kırsal Kalkınma Bakanı ile İngiltere’nin ilk kadın Lord Yüksek Şansölyesi olarak görev almıştır. Ardından, Theresa May hükümetinde Adalet Bakanı ve Hazine Baş Müsteşarı, Boris Johnson hükümetinde ise Uluslararası Ticaret ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

46 yaşındaki Truss, liderlik için yarıştığı en yakın rakibi başta Rishi Sunak olmak üzere tüm diğer adaylara teşekkür ederek, seçim kampanyasının çetin geçtiğini ve bu sürecin parti içindeki “yetenekli insanların derinliğini” gösterdiğini söyledi.

Truss, partisinin 2024 genel seçimlerinde İşçi Partisi’ni yenilgiye uğratacağının sözü vererek İngiltere’de vergi kesintilerine gitmek ve ekonomiyi büyütmek için “cesur bir planı” olduğunu da ekledi.

Truss ayrıca Kraliçe 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma görevini de aldı. Truss, böylelikle resmen İngiltere’nin yeni Başbakanı olmuş oldu. Bugün itibariyle kabinesini oluşturan Truss’un kabinede birçok farklı milletten temsilciye yer verdi. 

Kabinedeki isimler ve görevleri şu şekilde:

Hint asıllı Suella Braverman İçişleri Bakanı,

Sierra Leone asıllı James Cleverly Dışişleri Bakanı,

Gana asıllı Kwasi Kwarteng Hazine Bakanı,

Therese Coffrey Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı,

Kwasi Kwarteng Maliye Bakanı,

Wendy Morton Hazine Müşteşarı,

James Clevery Dışişleri Bakanı,

Suella Braverman İçişleri Bakanı,

Brandon Lewis Adalet Bakanı,

Penny Mordaunt Avam Kamarası lideri,

Lord True CBE Lordlar Kamarası lideri,

Chris Heaton-Harris Kuzey İrlanda Bakanı,

Michelle Donelan Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı,

Anne-Marie Trevelyan Ulaştırma Bakanı,

Ranil Jayawardena Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanı,

Kit Malthouse Eğitim Bakanı,

Chloe Smith Çalışma ve Emeklilik Bakanı,

Kemi Badenoch Uluslararası Ticaret Bakanı,

Simon Clarke İskan Bakanı,

Michael Ellis İngiltere Başsavcısı,

Jacob Rees-Mogg İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı oldu.

#liztruss #ingilterebaşbakanı

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER