Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu 2023: “En dibe doğru”

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) bu yıl yayımladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde Türkiye 146 ülke arasında 129’uncu sırada yer aldı. Avrasya ve Orta Asya sınıfında yer verilen Türkiye, bu bölgedeki ülkeler arasında sonuncu oldu.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 146 ülkede “ekonomik katılım ve fırsat”, “eğitimsel kazanımlar”, “sağlık ve hayatta kalma” ve “siyasi yetkilendirme” olmak üzere 4 temel alanda cinsiyet eşitsizliğinin değişimini ölçtüğü Küresel Cinsiyet Farkı 2023 Raporu yayımladı.

Rapora göre,  2023 Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksine göre henüz hiçbir ülke tam cinsiyet eşitliğine ulaşamamıştır. Ekonomik katılım, fırsat eşitliği, eğitim, sağlık ve siyaset alanlarında kadın ve erkekler arasındaki farkın kapatılmasında sadece binde 3 oranında ilerleme kaydedildi. İlerlemenin mevcut ortalama devam etmesi durumunda cinsiyet eşitsizliğinin tamamen ortadan kaldırılması 131 yıl sürecek.

Raporun yayımlanmaya başladığı 2006 yılında bu yana açıklanan endeksin en üst basamağında bu sene de İzlanda yer aldı. 2023’te 0,912 puan(Yüzde 91,2) alan İzlanda 14 yıldır ilk sırada yer alırken; Norveç üçüncü sıradan ikinci basamağa çıkarken Finlandiya üçüncülüğe geriledi. Dördüncü sırada Yeni Zelanda veBeşinci sırada İsveç’i dört sıra yükselen Almanya izledi. Türkiye incelenen 149 ülke arasında Maldivler, Japonya, Ürdün, Hindistan ve Tunus’tan sonra 129’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’yi Nijerya, Suudi Arabistan, Lübnan, Katar ve Mısır takip ediyor. Sıralamanın en alttaki beş ülkesi ise (aşağıdan yukarıya doğru) Afganistan, Çad, Cezayir, İran ve Pakistan.

Bölgelere göre ilerleme

Coğrafi bölgelere göre incelendiğinde, mevcut ilerleme hızının devam etmesi durumunda Latin Amerika ve Karayipler’de cinsiyet eşitsizliğinin kapanmasının 53 yılı alacağı, Avrupa için 67, Kuzey Amerika için 95, Sahra altı Afrika için 102, Güney Asya için 149 yıl. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da eşitsizliğin kapanması için geçecek sürenin 152, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrasya ve Orta Asya bölgesi için 167 yıl, Doğu Asya ve Pasifik için ise 189 yıl olduğu ifade ediliyor.

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu cinsiyet eşitliği konusunda ilerlemenin yavaş olduğunu ortaya koyuyor. İlerlemeyi hızlandırmak ve cinsiyet eşitliğine ulaşmak için hedefe yönelik önlemler alınması gerektiğini belirtiliyor. 

Rapora ulaşın-https://www3.weforum.org/docs/WEF_GGGR_2023.pdf

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER