Kosova’da Kadınların Şiddetten Korunması İçin Protesto Yürüyüşü Yapıldı

Kosavalılar, geçtiğimiz günlerde Kosova’nın başkenti Priştine’de, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel şiddete maruz kalmasına karşı protesto yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşe binlerce kişi katılarak, kadınların ve kız çocuklarının şiddetten korunması ve can güvenliğinin sağlanması çağrısıyla başkentteki Zahir Payaziti Meydanı’nda toplandı. Protestocular, ellerindeki “Kız ve kadınlara koruma”, “Tecavüzcüler cezaevine”, “Yeter artık”, “Kız ve kadınlar omuz omuza”, “Anneler başarısız olmadı, devlet başarısız oldu” yazılı pankartlar taşıyarak ilk olarak Adalet Bakanlığına, oradan Yargı Konseyine, ardından Savcılığa ve hemen ardından Hükümet ve Meclis binalarına yürüdü.

Göstericiler aynı zamanda ellerindeki kırmızı boyalarla bazı kurum binalarının kapı ve sembollerini kırmızıya boyadı, meşale yaktı.

Kosova Polisi ile Savcılığı 27 Ağustos’ta, daha sonra gözaltına alınan 2’si reşit olmayan 5 zanlının, 11 yaşındaki bir kıza başkentin iki farklı konumunda yaklaşık 7 saat boyunca tecavüz ettiğini duyurmuştu.

Olaya, halkın büyük bir tepki vermesinin ardından Kosova Polisi Genel Müdürü Samedin Mehmeti, mesleki vicdan gerekçesiyle istifa ettiğini bildirmişti.

Kosova Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti de tepki göstererek olayı kabul edilemez olarak nitelendirmiş ve faillerin adalet organlarından gerekli cevabı alması gerektiğini söylemişti.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER