Koşmak Onun için Yaşam Biçimi

Bugün bir hobiyi yaşam felsefi haline getiren, diğer yandan kolektif ve bütüncül bir eyleme dönüştüren Rundamental Koşu Grubu Kaptanı Pınar Mumcu’dan bahsedeceğiz sizlere.

Koşmak…

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yıllardır, insanların düzenli fiziksel aktiviteyi içeren bir yaşam tarzı sayesinde daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşama imkanına kavuşacaklarına dair önemli mesajlar içeren bir çok bildiri, strateji ve çalışma yapıyor. Diğer yandan yetersiz fiziksel aktivitenin fiziksel ve ruhsal hastalıklara yol açması küresel bir sorun olarak da kabul edilmiştir. Bu aktivitelerden biri de koşmak… Koşmak sadece fiziksel egzersiz değil, aynı zamanda insanların fizyolojik ve anatomik evrimine katkıda bulunan önemli faktörlerden biri sayılmaktadır.  Tüm vücudun lokomotif olarak hareket ettiği koşu, beyni uyararak zihinsel sağlığı büyük ölçüde olumlu etkileyebilir. Koşmak kardiyovasküler dayanıklılığı artırarak, kasları ve kemikleri güçlendirerek fiziksel sağlığı desteklediği gibi aynı zamanda zihinsel sağlık yükünün azaltılmasında da etkilidir. Koşu, minimum ekipman ve spor altyapısı gerektiren, erişilebilir bir egzersiz şekli olduğundan, ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ele alındığında desteklenmeye değer bir egzersiz çeşididir.

Bir hobiden doğan Rundamental…

 Koşmak ile benim yıldızım hiçbir zaman barışmadı aslında ve bu noktada türlü spor dalını yıllar içinde merak edip hayatına sokmayı başarmış ve “işte bu” dediği noktada koşma hobisini “Sadece Koşmuyoruz” mottosu ile “Rundamental” adı altında bir işe dönüştürmüş Pınar Mumcu’ya hayran olmamak elde değil. Onu ve Rundamental üyelerini izlerken insana inanılmaz bir şevk ve enerji geliyor. Çünkü sadece koşmuyor bunu profesyonel bir atlet seviyesinde yönetiyorlar.

 

“Uzun yıllar müzik, kültür-sanat sektöründe çalıştım. Aslında daha çok geceleri çalışıyordum ama sporu da hiç ihmal etmiyordum. Çeşitli sporlar hayatımda bir şekilde hep vardı ama ilk kez 2012 yılında bir yarışta koşunca, bir anda kendimi düzenli bir şekilde koşarken buldum.” diyen  Pınar Mumcu’yu tanımak için, 2014 yılında “Hadi bizim de bir koşu gurubumuz olsun” diye bir arkadaş grubu ile başlayıp 2015 yılında kurdukları Rundamental markasını bakmak yeterli aslında. Bu oluşum zamanla Pınar için bir hayat biçimine dönüyor ve artık nefes almak ve su içmek kadar gerekli bir hal alıyor. Bir yarışa hazırlanmak için başladığı antremanlar, insanların bir arada olunca nasıl birbirlerini motive ettiğini görünce düzenli bir hal almış. Haftanın en az 4 günü RUNDAMENTAL ile şehirde, ormanda koşup, yoga, kuvvet antrenmanı ve sosyal aktiviteler yapıyor. Konser, festival ve müzik dinlemek Pınar Mumcu’nun olmazsa olmazları ve tabii bir de sosyal sorumluluk projelerinde yer almak. Kendisi şimdi koşu sayesinde tanıştığı, ilham veren bir grup insanla koşuyu merkezde tuttuğu, farklı sosyal aktiviteleri de paylaştığı bir hayat yaşıyor. Kendisiyle birlikte koşu grubunda farklı mesleklerden kendi hikayeleri olan çok yönlü bir çok kişi yer alıyor. Başlangıçta iyi koşan, iyi kalpli, spora özendiren insanlardan oluşan bir koşu grubu olmak gibi bir hedefleri varken şimdi başarıları ve iyilikleri katlanarak bunların çok ötesine geçmiş durumdalar.

Bugün Rundamental koşu grubu olmanın ötesinde, üyelerinin farklı kulvarlardan iddialı markalarla iş birlikleri yaptığı bir platform kimliğiyle fark yaratıyor. Pınar Mumcu ve koşu gurubu işin içinde oldukları projelere dijital platformlar üzerinden özel içerikler geliştiriyorlar. Pınar Mumcu ‘organizasyon yapmak ve sanal fikirleri hayata geçirmek bizim işimiz’ diyor: “İletişim kanallarımızın çokluğuyla, bize gelen sorulara cevap verme hızımızla fark yaratmayı hedefledik. Dünya üzerinde kendine ait mobil uygulaması olan ikinci koşu grubuyuz. Rundamental sempatizanlarının çoğunu mobil uygulamalarla dost insanlar oluşturduğundan mobil uygulamamıza çok hızlı olumlu tepki aldığımızı söyleyebilirim” diyor.

 Pınar Mumcu için “Koşmak”

Koşmak insana doğası gereği uygundur değildir görüşüne katılmayan Pınar Mumcu, “Fiziksel olarak çok kuvvetli değilseniz koşu performansınızı geliştirmek ve uzun süreli bir koşu hayatına sahip olmak elbette biraz zorlayıcı olabilir, sakatlanmalar yaşanabilir. Koşmak bu yüzden çok kapsamlıdır. Koşunun yanında kuvvet antrenmanı, yoga, hız antrenmanları yaparak bedenimizi olabildiğince kuvvetli hale getirmek gerektiğini düşünüyorum.” diyor. Sabah işim olmasa bile hep çok erken güne başlayıp, bugün dün yapamadığım ne yapabilirim, nereye yetişebilirim dediğim bir disiplinim var. Uzun zamandır neredeyse haftanın dört günü antrenman olduğu için günü ikiye bölüyorum. Antrenman öncesi ve sonrası diye… En keyifli anlarım sabahın erken saatleri oluyor. Kimsenin birbirini fazla rahatsız etmediği saatlerde huzur buluyorum. Son yıllarda yaptığım işler çok içime siniyor ve her seferinde daha fazlasını daha iyisini yapabileceğimi hissetmek beni çok motive ediyor.

Pınar Mumcu ve Rundamental’i Bir Çok Yerde Koşabilirken Görebilirsiniz

Bir çok röportajında onu heyecanlandıran lokasyonlardan bahseden Pınar Mumcu “2015’ten bu yana, koşu sayesinde çok gezdik ve farklı yerler keşfettik. Bunların arasında en özel lokasyonlardan biri de şüphesiz İzlanda oldu. Reykjavik Half Marathon’a kayıt olunca, beni en çok heyecanlandıran şey, iyi bir yarış performansından çok, 21K boyunca etrafta Reykjavik’e dair neler göreceğim konusuydu. Çok mavi bir gökyüzü ve deniz, soğuk sert ama güneşli bir hava ve güler yüzlü neşeli insanlar… Tüm renkler çok canlı ve yeşil, pırıl pırıl bir şehir. Koşarken insanların evlerinin önüne masa kurup koşanlara ikramlarda bulunması ve desteklemesini çok tatlı bulmuştum. Daha sonrasında şehirde hiç kalmayıp ülkenin “High Lands” denilen iç kesimlerine doğru bir road trip ve kamp yaptık ki bence asıl özel kısmı buydu. Bazı lokasyonlarda gerçekten bizden başka kimse yoktu, çoğunlukla kendimizi başka bir gezegende gibi hissettiğimiz anlar oldu. Danimarka – Kopenhag’ı çok kez ziyaret ettim ve bir keresinde de Copanhagen Half Marathon’da koşma şansım oldu. Burada koşu kültürü çok önemli. Ülke nüfusuna oranla koşucu sayısı çok yüksek ve bu konuda çok da iyiler. Kopenhag, ziyaret etmeyi en sevdiğim şehirlerden biri.  Öncelikle bu şehirde koşu dolayısıyla tanıdığım ve çok sevdiğim Danimarkalı arkadaşlarım var. Kültürlerini çok seviyorum. Hygge kültüründe yer alan, arkadaşlık ve aile kavramına verilen değer, kendine özel zaman ayırmanın önemi ve bunun yanında soğuk iklim şartlarına rağmen sıcaklık hissini yaşamaya verilen önem içimi ısıtıyor.” diyor.

Müzik Ayrılmaz Bir Parçası

Grubumuzdaki herkesin güzel müzik zevkleri var. Partiler, konserler, etkinlikler dışında da mutlaka birlikte müzik dinleyerek koşuyoruz. Bir çok marka ile harika bir iş birliklerimiz var. Müzikle ilgili yapmak istediğimiz projeleri gerçekleştirmek konusunda çok destekçiler. Dijital platformdaki müzik aplikasyonlarında listelerimiz yer alıyor.

Koşmak için…

 

Koşmaya heves edenlerin, yapamayacaklarına dair önyargıları olan için mesafeleri gözlerinde büyütmemeliler diyen Mumcu, ayrıca beslenmeden uyku düzenine, kol ve karın kasları başta olmak üzere bedensel kondisyonun uzun süreli bir koşu hayatı için elzem olduğunu paylaşıyor.

“Spor yapmayı seven ve haftada en az 2-3 kez koşan arkadaşlarımız belirttiğimiz haftalık programın tamamına katıldıklarında gerçekten ciddi bir gelişim göstermiş olacaklar,” ayrıca salı, perşembe ve pazar koşuları ile birlikte hedef yarışlara hazırlanabilirler. Bizim ekip olarak katılmayı kararlaştırdığımız yıllık hedef yarışlara hazırlık olarak bizimle birlikte antrenman yapabilirler. Diğer yandan uzun yıllardır birlikte olan arkadaş grubuna da girmiş oluyorsunuz. Birlikte koşu dışında da pek çok aktivite yapıyoruz. Tabii yine koşu konuşuyoruz. Koşmak isteyenleri bu güzel topluluğa bekliyoruz.”

Özetle yapamam demek yerine deneyebilir, denedikçe de geliştirilebilir bir eylem koşmak…

Eğitim:

İstanbul Teknik Üniversitesi Proficiency İngilizce Hazırlık Yabancı Dil ve Edebiyatı, Genel 2002 – 2003

İstanbul Teknik Üniversitesi Lisans Derecesi Müzikoloji ve Etnomüzikoloji 1996 – 2002

İstanbul Teknik Üniversitesi Ortaokul ve Lise Müzik Performansı, Genel Ud, Çalgı Eğitim Bölümü 1990 – 1996

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER