Kastamonu’da kadın kooperatiflerine ekipman için hibe

Kastamonu’da Ticaret Bakanlığı, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında Azdavay ve Hanönü ilçelerindeki kadın kooperatiflerine ekipman alımı için hibe desteği verdi. Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulunarak proje veren Hanönü Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Azdavay Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri’nin projeleri onaylanarak yüzde 75 hibe almasını içeren protokolünün imza töreni Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın makamında yapıldı.

Protokol kapsamında her iki kooperatif de elde edeceği 112 bin 425 lira hibeyle projelerine yazdıkları fırın tepsi, çelik tencere, derin dondurucu, bulaşık makinesi, pastane fırını, fırın standı gibi birçok ekipmanı alarak üretim kapasitesini artıracak.

Vali Çakır, Kastamonu kadınının kooperatifleşme noktasındaki sürecinin hızlanması açısından güzel bir protokol gerçekleştiğini söyledi. Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı’nın uygulanmasının Türkiye’de ilk defa 2020 yılında başladığını belirten Vali Çakır, “Bugüne kadar ilimizde 6 kadın kooperatifimiz faydalanmış ve şu ana kadar toplamda 576 bin 386 lira hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Kastamonu’da 10 kadın kooperatifi ve bir tane de kadın kooperatifi birliği bulunuyor” dedi

Azdavay ve Hanönü’ndeki kadın kooperatiflerinin projelerinin hibe tutarının yüzde 75 olduğunu ve kalan yüzde 25’lik kısmının kooperatifler tarafından finanse edildiğini dile getiren Çakır, iki projenin de tutarının 149 bin 990 lira olduğunu, hibe desteğinin 112 bin 425 lira olacağını kaydetti. Çakır’ın konuşmasının ardından kooperatif temsilcileriyle protokol imzalandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER