Kara Deliği Kanıtlayan Tek Türk Bilim İnsanı

Fizik ve Astronomi Profesörü Feryal Özel, galaksimizin merkezindeki kara deliğin imajını dünyaya ilan eden ekibin liderlerinden biri.

Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra, Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini ikincilikle tamamlıyor. Daha sonra 1997’de Niels Bohr Enstitüsü’nde yüksek lisansını yapıyor.

2002’de Harvard Üniversitesi’nde astrofizik alanında doktorasını tamamlayarak, doktora çalışmasındaki başarısıyla adından söz ettiren Feryal Özel, aynı yıl NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev alıyor. 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanlarının yer aldığı “Büyük Fikirler” listesinde onun da adına yer veriliyor.

2005 yılında ise profesör olan Astrofizikçimiz, günümüzde Arizona Üniversitesi’nde dersler vermekte ve NASA ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Feryal Özel, akademik eğitimi ve çalışmaları süresince yaptıklarının yanı sıra 2019 yılında çekilen ilk kara delik fotoğrafını kamuoyuna sunan bilim insanıdır. Dünyadan ilk defa kara delik görüntülenmesini sağlayan 200 bilim insanı arasında tek Türk bilim insanı olarak tarihe geçmiştir.

Feryal Özel ve ekibi geçtiğimiz hafta yeni büyük bir başarıya daha imza attı.

Galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara delik olan Yay A*’nın (veya kısaca Sgr A*) ilk görüntüsünü çekmeyi başardılar. Event Horizon Telescope dizisi tarafından yakalanan bu görüntü, bu kara deliğin varlığının ilk doğrudan görsel kanıtı niteliği taşıyor.

#feryalozel #astrofizik #arizonauniversitesi #nasa

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER