Kafama Koyduğumu Kimse Engelleyemedi

Beril Hanım merhaba. Sohbetimize sizi tanıyarak başlayalım istiyorum. Çünkü sürekli kendini geliştiren dönüştüren bir geçmişiniz var. Tıp fakültesinde Tıbbi Biyoloji okumuşsunuz, sağlık iletişim şirketine ortak olmuşsunuz, NLP eğitimi almışsınız, dönüp halkla ilişkiler okumuşsunuz, şiir kitapları, makaleler, temalı kitaplar… Kendinizi mi aradınız?

Herkes kendini arar, bu bana özgü değil. Ayrıca yüz yıllar öncesinde söylenmiş: “Değişmeyen tek şey değişimdir.” Ben çeşitliliği seviyorum. Kendi içimdeki çeşitliliği de artırmak için farklı işler yapıp farklı alanlarda kendimi geliştiriyorum. Tekamül yaşam boyu bir süreç. Geçen sene 5.0 versiyonuma adım attım ve bana getirecekleri konusunda çok heyecanlıyım. Kendimi ararken bulduklarımdan hep keyif aldım. Ben kendimle çok mutluyum. 

Üniversitenin akademik kadrosunda profesörlüğe doğru giderken girişimci olmaya karar verdiniz. Bu süreci bizimle paylaşır mısınız? Bir dirençle karşılaştınız mı?

Çok net bir yol vardı önümde ve diğer tarafta da bir macera. Ben macerayı seçtim. 1993 yılında akademisyenliği bırakıp girişimciliğe adım atan bir kadının dirençle karşılaşmaması mümkün mü sence? Ben pek çok noktada dirençle karşılaştım ancak kafama koyduğumu kimse engelleyemedi bu hayatta. 

Travmatik bir ticari geçmişiniz de var babanızdan tecrübe ettiğiniz. Bu kapsamda girişimci olmak sizi  korkutmadı mı?

Korkutmadı dersem yalan olur. Benden çok da ailemi korkuttu. Ancak sanırım cesur bir kadınım. Üç çocuk sahibi olmamdan da belli değil mi bu kadar iş arasında… 

Hadsiz yani çizilen toplumsal sınırlarını aşan bir kadın mısınızdır? Haddinizi bilmenizi söyleyen oldu mu?

Toplumsal sınırları aşan bir kadınım diyebilirim. Farklı işleri deneyimlemeyi, inandıklarımın peşinden gitmeyi seviyorum. 

Biyografi okumayı seviyorsunuz. Sizi etkileyen hadsiz kadınlar var mı?

Çok seviyorum. Hikâyesi yazılmış tüm hadsiz kadınların hayatını okuyorum. Hepsinin de ayrı bir özelliğinden etkileniyorum.

Mutlu olmak hayattaki mottonuz, bunun için de iyilik yapıyorsunuz. İyilik yaptıkça da mutlu oluyorsunuz. Mutluluk ve iyilik için kimlerin hayatına dokunuyorsunuz?

Mutluluk insanın kendi içinde. Ben kendi kendime mutlu olmayı bilen bir kadınım. İyilik yapmak ise bizim bu hayata olan borcumuz. Bu hayat bana sağlık, keyif, sevdiğim işler, sevdiğim insanlar verdi. Ben de hayata karşı teşekkürümü elimden geldiğince desteğe ihtiyacı olanlara destek olarak gösteriyorum. İlk başlarda akademik eğitim ve kurslar sizi geliştirirken şimdi sivil toplum kuruluşlarıyla bunu yapıyorsunuz. 

Hayatın içinde olmak ve ona dokunmak daha eğitici mi?

Hayatın ilk yıllarında ilk önce siz kendinizi geliştirirsiniz. Işığı yaymak için ilk önce enerji biriktirmeniz lazım. Ben de öyle yaptım. Şimdi ise tüm o öğrendiklerimi başkalarına aktarmaya ve iyiliğe dönüştürmeye çalışıyorum. Hayatın içinde olmak ve insanlara dokunmak şüphesiz çok eğitici ancak ben hâlâ kendimi akademik olarak geliştirmeyi de seviyorum. 

Sizin öncülük ettiğiniz ve en etkilendiğiniz kampanya hangisi?

Yaptığım pek çok sosyal sorumluluk kampanyasını seviyorum çünkü onlara aklımı ve kalbimi koydum. Mesela ‘Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınlarıyla Yardımlaşma Derneği’ olarak yaptığımız ‘Kocam Beni Düşünür’ kampanyasından çok etkilenmiştim. 

Kadınlara destek olmak için birçok kadın derneğine üyesiniz. Bunlar hangileri ve bu STK’larda neler yapıyorsunuz?

Professional Women’s Network (PWN) İstanbul’da çalışan kadınlara mentorlük yapmak ve çalışan kadınların sorunları/gelişimi ile ilgilenmek üzere çalışmalar yapıyorum. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nde kadınların daha fazla yönetim kurulunda bulunması için çalışıyoruz. Bu derneklerdeki alt komitelerde sürdürülebilirlik ve girişimcilik üzerinde çalışıyorum. Kadınların Emeği Platformu benim başlattığım bir kadın girişimci destekleme hareketi. Kalpten Kalbe’de ise ailesel travmaları olan genç kızlara destek oluyoruz. 

İş alanınıza, sektörünüze dönecek olursak… Pandemi  dolayısıyla insanların eve kapanması kozmetik sektörünü nasıl etkiledi? 

Pandemide renkli kozmetik yüzde 35-50 arasında küçüldü. Cilt bakımı, kişisel hijyen ise aksine büyüdü. 

Tıbbi biyoloji okudunuz ve genetik konusunda uzmansınız. Geçen yıl gıda takviyesi şirketi Kampotu’nun Genel Müdürlüğü görevini üstlendiniz. Kampotu’ndaki hedefiniz nedir?

Besin desteği hikâyem benim yeni değil. Yıllardır wellness (sağlık) alanında çalışıyorum. Kampotu’ndaki hedefim yapılmayanları yapmak. Türkiye’de alanımızda öncü olmak ki birçok konuda yapmaya başladık. Türkiye’de alanımızda ilk sürdürülebilirlik sürecini başlattık. İlk defa bir ‘Kadın Girişimi Destekleme’ programı başlattık. Türkiye’de alanımızda ilk metaverse lansmanı yapıyoruz. 

Kampotu’nda çalışan kadın-erkek denge nasıl? Kadınların en büyük sorunlarından biri olan eşit işe eşit ücret konusundaki fikirleriniz nelerdir?

Kampotu İlaç ve Gıda olarak 546 kadın çalışanımız var. Yönetici kadromuzda ise bu oran yüzde 50. Biz kadınlara pozitif ayrımcılık yapan bir şirketiz. Kültürümüzde bu var. Holding grubumuzun lokomotif şirketi Gül Ecza’nın kurucusu rahmetli Güner Zeynep Yüceer hem sektörünün ilk hem de tek kadın temsilcisidir. Şu anda da Yönetim Kurulu Başkanımız Hülya Keçelioğlu, Güner Hanım’dan aldığı bayrakla kadınların yolunu açan bir yönetici. Benim yönettiğim işletmelerde biz maaşları hep pozisyona göre belirledik. O pozisyonda bir kadın ya da erkeğin oturması maaşı değiştirmedi ve değiştirmez. 

Kampotu olarak kaç ürün markanız ve bunlara bağlı kaç ürün çeşidiniz var?

Kampotu İlaç ve Gıda olarak Voonka Vitamins, Voonka Collagen / Biocosmetics, Voonka Kids, Voonka Next, Dr. Mito, Vitavoon ve Herbasist markalarımız var. Bunların altında da sayıları her gün artan ürünlerimiz var. Şu anda 100’e yakın farklı ürünle devam ediyoruz. 

Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su ödülünü kaç kez aldınız?

6 kez aldım. 

Bu kadar başarılı olmak için çok disiplinli çalışmak ve zamanı iyi yönetmek gerekir. Kimden ilham alıyorsunuz?

‘Bu kadar başarılı’ biraz abartılı oldu bence. Benden çok başarılı ve çok takdir ettiğim birçok kadın var.  Hepsinin yolu açık ve aydınlık olsun. Özellikle bilimsel çalışmalar yapan ve bu konuda başarılara imza atan kadınları çok başarılı buluyorum ya da sanat alanında, onlar ayrıcalıklı insanlar. Benimki meraklı bir zihnin çok çalıma ile elde ettikleri sadece. En büyük ilham kaynağım ise Mustafa Kemal Atatürk. Onun yaptıklarını hayranlıkla ve kendime örnek alarak okuyorum ve irdeliyorum. 

3 kızınız var. Bu kadar iş arasında kızlarınızla anı biriktirebildiniz mi? Kızlarınızla ne yapmayı seviyorsunuz?

Kızlarımla çok zaman geçiremediğimi itiraf etmeliyim. Bununla birlikte anı biriktirmeye özen gösterdim. Rutin işleri yapmadım onlarla ancak özel zamanlarında yanlarında olmaya, birlikte eğlenceli zaman geçirmeye özen gösterdim. Kızlarla birlikte oturup bir şeyler yerken onların hayatında olanları dinlemeyi çok seviyorum. 

Şiir yazmayı seviyorsunuz. Kaç şiir kitabınız var? Yeni şiir kitabı projeniz var mı?

Çok seviyorum ancak her zaman aynı yoğunlukta yazamıyorum. 4 tane şiir kitabım var. Hepsi bir sivil toplum kuruluşuna (STK) maddi destek sağlamak üzere basıldı. 5’inci kitabı yazmıştım ancak ne yazık ki kaybolan bilgisayarımda gitti. Yenisini yazmayı çok istiyorum. 

İş ile özel hayatınızı birbirinden ayırmaya özen gösteriyor musunuz yoksa her yer iş mi?

Özen gösteriyorum dersem yalan olur. Sanırım her yer iş. Ancak bu özel hayatımı ya da sevdiğim insanları ihmal ettiğim anlamına gelmesin. Onlarla zaman geçirmeye ve yanlarında olmaya özen gösteriyorum. 

Eğlenceli biri misinizdir?

Bunu bana değil benimle çalışanlar ya da benimle yaşayanlara sormanız lazım. Ancak genelde eğlenceli olduğumu düşünüyorum.

Günün birinde bir köye yerleşip üretim yapmayı düşünüyor musunuz?

Üç kuşak önce ziraatla uğraşıyormuş ailem ancak uzun zamandır ziraatla uğraşan ne yazık ki yok. Bununla birlikte doğayı ve toprağı çok severim. Mavi bir ‘New Holland’ sahibi olmak gibi bir hayalim var. En çok da çilek yetiştirmek istiyorum. 

Kadınlara tavsiyelerinizle sohbetimizi bitirelim. Girişimci kadınlara tavsiyeniz ne olur?

Girişimci kadınlara en önemli tavsiyem vazgeçmesinler. Hayallerinin peşinden koşsunlar. Dürüst ve çalışkan olan herkes zamanı geldiğinde başarıyı elde ediyor bu hayatta.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER