Kadınsız Listelere Oy Yok

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan seçim için tüm partiler, aday listelerini YSK’ya bildirdi. Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilen listelere göre CHP 148, İYİ Parti 135, AKP 113 ve MHP 84 kadını milletvekili adayı olarak gösterdi. Bu duruma bazı kadın kuruluşları tepki gösterdi. 

29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Sarıhan, “İradelerinin Meclis’e mutlaka yansıması gerekir” derken KADER Genel Başkanı Karaoğlu ise durumu “Hayal kırıklığı” olarak yorumladı. 

29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Şenal Sarıhan, kadın aday sayısının azlığıyla ilgili “Parti ayrımı yapmaksızın tüm listelerde kadınların kıyıya köşeye atıldığını, çok ender birkaç listede birinci sırada kadın arkadaşlarımızın yer aldığını görüyoruz. Hiçbir şey değişmedi. Eşit temsil olmadığı sürece bir ülkede demokrasinin temellerini ve inşa etmek mümkün değil. Cumhuriyeti tekrar demokratik, laik halkçı bir yapıya, devrimci bir yapıya yeniden dönüştüreceksek kadınların iradesinin Meclis’e mutlaka yansıması gerekir. Üzüntüyle karşıladığımı söylemeliyim.” ifadelerini kullandı.

‘Bizsiz Başaramazsınız’

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu ise şöyle konuştu:

“Şu anda kesinleşmemiş listelerde gördüğümüz kadarıyla bazı bölgelerde veya şehirlerde hiç yer verilmemesi bazı bölgelerde ise seçilemeyecek sıralara konulması ya da çok az sayıda kadına yer verilmesi kadın hareketinin tamamında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Her seçim döneminde kadınlardan destek istiyorsunuz ama seçimlerin sonunda kadınları görmezden gelen kültürel kodlarınızdan bir türlü vazgeçmiyorsunuz. 14 Mayıs seçimlerinde kadınların ciddiye alınmadığı hiçbir parti bizden oy beklemesin. Çünkü kadınsız listelere biz kadınlardan oy yok. Unutmayın ki biz kadınlar olmadan başaramayacaksınız.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER