Kadınların Elinde Üretilen Şile Bezi Dünya’ya Açılıyor  

Şile bezi, kültürel mirasımızın önemli bir parçası olmakla beraber İstanbul’un coğrafi işaretli ürünlerinden biri. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı ve Şile Belediyesi ise Şile bezinin, yeniden ekonomiye kazandırılması içinse üretiminin artması ve bezi özel kılan el emeğinin desteklenmesi amacıyla “Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi” projesini hayata geçirdi. 

Şile bezini diğer tüm bezlerden ayrıştıran özelliği uzun ve meşakkatli olan dokuma süreci. Bu bezi elde edebilmek için ilk adım olarak iplerin dayanıklılığının artması amacıyla unlu suda kaynatılıyor. Kaynatılan ipler atölyelerde dokunduktan sonra kumaş elde ediliyor. Elde edilen bu kumaş, doğal yöntemlerle renklendiriliyor. Bezler, hemen ardından Karadeniz’in sularında yıkanıp, Şile’nin kumlarına seriliyor. Tüm bu aşamalardan geçen bez ‘’Şile Bezi’’ olarak kullanıma hazır hale geliyor. 

Bezin, bu meşakkatli üretim sürecini organize edilmesi amacıyla “Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi” projesi kapsamında bir kooperatif ve dört dokuma atölyesi kuruldu. Kurulan kooperatiflerde kadınlara dersler verildi. 

Proje kapsamında 475 kadın, kooperatifin avantajlarından faydalanıp istihdam edilirken, 240 kadın ise eğitim alarak uzun vadeli gelir elde etmeye başladı.

‘’Proje Dünya’ya Açılıyor’’

Projenin asıl hedefi ilerleyen aşamalarda Şile Bezi’ni tüm dünyaya ihraç edebilecek kadar artırmak ve daha çok kadına iş imkânı sunmak. Bezi’n üretimin artmasıyla birlikte test ve analiz merkezi de kurulması planlanıyor. Kurulacak olan bu merkezde Şile bezi üreten ve satan firmaların ürünlerini test ettirip, sertifika verilecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen proje ile ilgili; “Bu projenin sonraki aşamalarında biz evlere de tezgahlar, atölyeler kurmayı ve Şile’deki ev kadınlarının ekonomiye katılımını artırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Şile’nin sosyal ve ekonomik olarak da kalkınmasını istiyoruz. Yine projenin sonraki aşamalarında bu işi daha endüstriyel hale getirmeyi umuyoruz. El ürünü bezler üretilmeye devam ederken aynı zamanda Şile’de bir endüstriyel üretim merkezi kurup Şile bezinin üretim miktarının küresel ölçeğe yetecek hale getirilmesini arzu ediyoruz. Bu aşamada aynı zamanda bir araştırma ve test laboratuvarı da kurulacak. Şile bezinin bir standarda sahip olması da sağlanacak.” İfadelerini kullandı. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER