#kadınerkekeşittirnokta Konferansı’nda geçmiş, bugün ve gelecek konuşulacak

Erkeklerin aktif katılımıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını amaçlayan YANINDAYIZ Derneği, #kadınerkekeşittirnokta Konferansı’nı, pandemiden sonra yeniden yüz yüze düzenliyor. Konferans, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında “Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Eşitlik!” sloganıyla 5 Nisan’da DasDas Sahne’de gerçekleştirilecek. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan konferans, toplumsal cinsiyet eşitliği konusu etrafında, alanında deneyimli konuşmacıların yer alacağı dört ilham verici ana oturumdan ve iş dünyasındaki iyi oturumlardan oluşuyor.

İş dünyasındaki iyi uygulamalar

Şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptıkları projeleri anlattıkları iş dünyasındaki iyi uygulamalar oturumunda, kurumların projelerini onlardan yararlanan çalışanlar anlatacak. Beşer dakikadan oluşan kısa oturumlar, katılımcılara kişisel hikâyelerini anlatma olanağı sağladığı gibi, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki örnek uygulamaların hayatlarımızda nasıl bir fark yaratabileceğini de hatırlatacak.

Mikrofon öncelikle gençlerde olacak

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, #kadınerkekeşittirnokta Konferansı ile ilgili olarak şunları söyledi: “YANINDAYIZ Derneği, erkeklerden erkeklere köprü kurarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ve zihniyet dönüşümünü sağlıyor. Farkındalık oluşturmak amacıyla 2018 yılında kurulduğumuz günden bu yana, her yıl bir konferans düzenliyoruz. İlkini 2019 yılında gerçekleştirmiştik. Bu yıl #kadınerkekeşittirnokta Konferansımızı, pandemiden sonra yeniden yüz yüze gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olması sebebiyle konferansımızın programını geçmişten öğrenecek, bugünü değerlendirecek ve geleceği şekillendirecek şekilde hazırladık. Doğrusu bizim de en çok yoğunlaşmak istediğimiz alan gelecek, yani gençler. Bunun için de gençlerin konferansımıza ücretsiz şekilde katılmasını ve mikrofonu onlara uzatarak geleceği birlikte nasıl şekillendireceğimizi öğrenmeyi planladık.

‘Otoriter erkek’ten ‘eşitlikçi erkeğe’ dönüşüm

Erkeklik her geçen gün değişiyor, ‘otoriter erkeklik’, ‘eşitlikçi erkekliğe’ dönüşüyor. Zihniyet dönüşümü farklı coğrafyalardaki, ekonomik düzeyleri birbirinden farklı erkekleri etkisi altına alıyor ve ilişki yaşama biçimlerine temas ediyor. Böylece erkeklerden erkeklere köprü kuruluyor. Bu bilinci Cumhuriyet ikinci yüz yılına da taşımak için ‘Erkeklik Halleri’ oturumunda ‘Farklı ‘erkeklik halleri’ mümkün mü?’ diye soruyor, Yazar ve Gazeteci Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde sözü bu alanda geniş birikimlere sahip akademisyenlere veriyoruz.

Sahnede neler değişti?

Cumhuriyet ilan edildiğinde kadınlar sahneye çıkamıyordu. “Müslüman kadınlar sahneye çıkar mı hiç, olur mu öyle şey?” diyor, sahneye çıkmaları devletçe yasaklanıyordu. Sonra ilk Müslüman tiyatro sanatçılarından Afife Jale’nin yolu Selahattin Pınarla kesişti. Yanında onu destekleyen bir erkek buldu. Buna rağmen, hayat bu ya talihsiz bir şekilde sahneden uzaklaştırılan Afife Jale genç yaşta hayata veda etti. Aynı dönemde sahneye çıkma mücadelesi veren Bedia Muvahhit ise Türk kadını için birçok zorluğu göze alan önemli bir örnek oldu. ‘Sanatçının 100 Yılı’ oturumunda bu iki kadının öyküsünden yola çıkıyor, günümüz sanatçılarına ve onların kişisel hikâyelerine uzanıyoruz.

Berber Dükkânı’nda kadın ve eşitlik sohbetleri

Berber Dükkânı erkeklerin kendi aralarında birçok şey konuştukları, kimi zaman eşitsiz ve cinsiyetçi bir dil kullandıkları yerdir. Gün olur eşitlikten ya da kadın haklarından söz edilir. ‘Berber Dükkânı Sohbetleri’ oturumunda günümüzdeki bir berber dükkânına göz atıyor, YANINDAYIZ Yönetim Kurulu Üyeleri Erkan Tozluyurt, Avi Alkaş ve Mehmet Nane ile Mert Fırat’ın sahnelediği sohbeti dinliyoruz.

Bu yıl konferansımızda gençlere sözü verip onları dinlemeyi önemsiyoruz. Bu defa ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin durumunu, neleri farklı yapmamız gerektiğini gençler bize anlatıyor. Dünyanın ve ülkemizin gidişatı aktivistleri olduğu kadar genç sanatçıları, girişimcileri ve sporcuları da etkiliyor. ‘Gençler Toplumsal Cinsiyet Duvarlarını Yıkıyor’ oturumunda Araştırmacı Yazar Evrim Kuran’ın moderatörlüğünde zihniyet dönüşümüne ve eşit bir topluma duyulan ihtiyaca kulak veriyor Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında neler yapabilirizi gençlerden dinliyoruz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER