‘Kadına Sağlık’ podcast serisi yayında

PWN İstanbul ve Awen for Us işbirliğiyle, Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler (SYVKL) Gelişim Programı’ndan mezun ve PWN İstanbul gönüllüsü bir ekip, 18 kadın uzmanla 18 bölümden oluşan ‘Kadına Sağlık’ adıyla podcast projesi hazırladı.

Professional Women’s Network İstanbul’dan (PWN İstanbul) yapılan açıklamaya göre, PWN İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliği, UN SDSN Türkiye ve Awen for Us desteğiyle gerçekleştirilen ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı’ mezunları, ‘Kadına Sağlık’ podcast projesi başlattı.

Her bölümünde farklı bir konunun ele alındığı podcast serisi, kadın sağlığına dair geniş bir yelpazede bilgi sunuyor ve kadın sağlığı okuryazarlığını artırmayı hedefliyor. ‘Kadına Sağlık’ podcast serisi, ‘Bilgi kadını güçlendirir, kadın toplumu dönüştürür’ misyonuyla, sağlıklı yaşamdan infertiliteye; depresyondan meme kanserine kadar birçok önemli konuda uzman gönüllü kadın konuşmacılarla derinlemesine söyleşilere yer veriliyor.

Proje ‘Kadına sağlık, yarınlar aydınlık’ sloganı ile yola çıktı

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Türkiye’de sağlık alanında ilk kez bu kadar fazla firmayı toplumsal fayda için bir araya getiren, tüm kadın konuşmacıların gönüllü olarak yer aldıkları, Türkiye’nin en kapsamlı ilk kadın sağlığı podcast serisi ‘Kadına Sağlık’, ilk bölümüyle Spotify, Youtube ve Apple podcast’te yayına başladı ve 22 Şubat 2024 tarihine kadar her salı ve perşembe kanallara yüklenecek.

‘Kadına sağlık, yarınlar aydınlık’ sloganıyla yola çıkan ‘Kadına Sağlık’ podcast serisi, her bölümde kadın sağlığıyla ilgili farklı bir konuyu alanında uzman kadın sağlık profesyonelleri ile ele alıyor. 18 bölümden oluşan podcast projesiyle kadınların sağlık okuryazarlığını artırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak amaçlanıyor.

‘Mezunlarımızı destekliyoruz’

PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Bozkurt Özcan, PWN’nin, kadınların iş hayatında sürdürülebilir bir şekilde var olmalarını ve liderler olarak yükselmelerini desteklemek misyonuyla kurulmuş global bir sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatarak, “Buradan hareketle, sağlık endüstrisinde yer alan kadın çalışanların, günün liderlik becerileriyle donanmaları, kurumsal sürdürülebilirlik ve yönetişim nosyonuna sahip olmalarını amaçlayan, Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı’nı 2021 yılında başlattık. Programdan mezun kadın liderlerimizin gelişimine tanıklık etmek, onların yer aldığı projeleri koşulsuz desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Toplumsal cinsiyet eşitliği için sağlık öncelikli’

‘Kadına Sağlık’ podcast serisinin paydaşlarından olan ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşması için kurulan sosyal girişim Awen for Us’ın kurucusu Dr. Aylin Löle de projeyle ilgili şunları söyledi: “Araştırmalar gösteriyor ki toplumsal cinsiyetin hâkim olduğu toplumlarda geleneksel olarak kadın sağlığı hizmetlerinde ‘bütüncül’ bir yaklaşım yerine, doğurganlık dönemine odaklanmış ‘geleneksel’ yaklaşım söz konusu. Ancak, geleneksel yaklaşımın tersine, kadın sağlığının yalnızca üremeye/doğurganlığa ilişkin sağlık olmayıp, bundan çok daha fazla olduğunun kavranması toplumsal cinsiyet eşitliğinin konusunu oluşturuyor. Evde, dilde ve işte olmak üzere hayatın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan Awen for Us olarak kadın sağlığına ilişkin önemli konuları uzman kadın sağlık profesyonelleri tarafından yalın ama kapsamlı bir şekilde ele alan, gönüllülük esaslı bu projenin destekçisi olduğumuz için mutluyuz.”

‘35 farklı şirketin genel müdürü elini taşın altına koydu’

Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı’nın yaratıcılarından ve aynı zamanda PWN Danışma Kurulu Üyesi Güldem Berkman ise bundan 3 yıl önce PWN İstanbul ve ilaç sektöründen 5 kadın bir araya gelerek sağlık sektöründe kadın lider sayısını artırmak için bir hayal kurduklarını belirtti. Berkman sözlerini şöyle sürdürdü: “Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ve Awen for Us’ın yöneticileri yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi’nden kıymetli hocalarımız da ‘Biz de varız!’ dediler. İlaç ve sağlık sektöründen ulusal ve uluslararası 35 farklı şirketin genel müdürleri koşarak, tam gönüllülükle elini taşın altına koydu, bilgi ve birikimlerini yeni kadın liderleri desteklemek için paylaştı. Bugün geldiğimiz noktada 3’üncü dönemine başladığımız, 50 mezunu olan kocaman bir kadın lider yetenek havuzu oluşturduk. Hep birlikte kadın liderler için sürdürülebilir fayda yaratmak öncelikli hedefimiz. Bu programın ilk meyvesi ‘Kadına Sağlık’ Podcast Projesi’ni heyecanla ve mutlulukla takip ediyorum. Mezunlarımızın böylesi geniş etki alanına hitap eden bir projeye imza atmaları hayalimizin ‘mümkün’ olduğunun en büyük göstergesi.”

‘Toplumsal fayda için güç birliği şart’

PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Beril Koparal Ergün de toplumu ilgilendiren konularda birlikte hareket edebiliyor olmanın gerekli olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “İşte ‘Kadına Sağlık’ projesi de gücünü bu birlikte hareket edebiliyor olmaktan alıyor. ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’ programında ilk iki dönem mezunları bir araya gelerek hayata geçirdikleri ‘Kadına Sağlık’ podcast ilk kez bu kadar fazla firmayı toplumsal fayda için bir araya getiren, tüm kadın konuşmacıların gönüllü olarak yer aldıkları, Türkiye’nin en kapsamlı ilk kadın sağlığı podcast serisidir.”

Projenin sunuculuğunu Yekta Kopan üstlendi

‘Kadına Sağlık’ Podcast Projesi’nin sunuculuğunu yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan üstleniyor. Kopan, konuklarıyla birlikte dinleyicilere sağlık konularında rehberlik ediyor. Kopan da projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bilgi kadını güçlendirir; kadın toplumu dönüştürür’ misyonu ile hayata geçirilen ‘Kadına Sağlık’ podcast serisi, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında projeye katkı sağlayan tüm gönüllülerin Türkiye’deki kadınlara armağanıdır” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER