Kadın Ürünleri Erkek Ürünlerinden %13 Daha Pahalı

Dünya’da şuana kadar toplumsal cinsiyet eşitliğine dair birçok durum gözler önüne serilmişti. Şimdi de kişisel bakım ürünlerini ele alalım. Hem kadınların hem de erkeklerin ortak kullandığı bir ürün olan tıraş bıçaklarından yola çıkalım. Bir markete girdiniz ve pembe tıraş bıçaklarının diğer tıraş bıçaklarından daha pahalı olduğunu gördünüz. Ne düşünürdünüz?

Şampuana, diş macununa ve hijyen ürünlerine kadınlar olarak haksız ücretler ödemek istemeyiz. Kadınların, erkeklere kıyasla kişisel bakıma ve dolayısıyla kişisel bakım ürünlerine olan ilgisi yoğunluktu. Bu durum maalesef bu ürünlerin pazarlamasına da yansıyor. Keyif kaçıran bir diğer durum ise kadınlar için pazarlanan bakım ürünlerinin sadece kadınlara hitap ediyor diye erkek ürünlerinden daha pahalı olması…

Ürünlerin, fiyat etiketlerine biraz göz gezdirip fiyat analizi yapınca farkı görmek mümkün. Yapılan araştırmalar bu farkın %13’lük bir oran olduğunu gösteriyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden gözler önüne seren göre bu farklı fiyatlandırmaya “Pembe Vergi” diyoruz. Kadınlar olarak her zaman her yerde daha fazla harcamak durumundayız.

TAKK Türkiye, ücret eşitsizliğini besleyen ‘Pembe Vergi’ye “Tüketim tercihi ve davranışlarınızla karşı durabilirsiniz.” Diyor ve tüm kadınları bu uygulamaya davet ediyor. Kadınlar;

‘’Cinsiyetsiz ürünleri tercih ederek 

Mutlaka içeriklerine bakarak

Pembe vergi uygulandığını düşündüğünüz bir ürün olduğunda markayı paylaşmaktan ve eleştirmekten çekinmeyerek’’ bu uygulamanın karşısında durabilirsiniz.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER