Kadın Sünnetine Savaş Açan Aktivist’e Templeton Ödülü

Dünyada kadın sünnetine savaş açan aktivist Edna Adan İsmail, 1,4 milyon dolarlık Templeton Ödülüne layık görüldü.

Edna Adan Ismail, Doğu Afrika’da yıllardır kadınlara yönelik sünnete karşı çıkan ve kadın sağlığının iyileştirilmesi konusundaki aktif çalışmalar yürütüyor.

Doğumevine Aktaracak

Somaliland’ın ilk eğitimli hemşire-ebesi olan Edna, ödülün önemli bir meblasını, yeni tıbbi araç ve gereç alınması ve sağlık uzmanı yetiştirilmesi için “Edna’nın Dostları Doğumevi Hastanesi”ne aktaracak.

Edna aynı zamanda Somaliland’da kendi adını taşıyan bir doğumevi ve üniversite kurulmasına öncülük etmiştir.

Ödülün Edna’ya verilmesi kararını, Templeton Ödül komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu. Açıklamada; “Müslüman kökenli bu kadın, bilimin gücünden yararlanarak kadınların haysiyet ve gururunu pekiştirmek, onların fiziksel ve ruhsal olarak gelişmelerine yardımcı olmak için gösterdiği olağanüstü çabaların takdiri olarak bu yılki ödüle layık görüldü.” denildi.

John Templeton Vakfı Başkanı Heather Templeton Dill ise Edna için, “Ödülü kazanan ilk Afrikalı kadın olan Ismail, inancı ve ailesinin öğretilerini, bilimsel eğitimin dünyanın en savunmasız kadın ve kızları için fırsatları geliştirmek ve onların sağlığını iyileştirmek için kullandı.” dedi.

“Kadın Sünneti”

Kadın sünneti, genellikle kadınların dış genital bölgelerinde bulunan klitoris ve vajina dudaklarının kesilmesi uygulamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)bu uygulamayı, “tıbbi olmayan nedenlerle kadınların üreme organlarını yaralayan her türlü prosedürü” genital sakatlama kategorisinde değerlendiriyor.

Kadın sünnetinin, toplum tarafından kabul edilme isteği, dini inançlar, hijyen konusundaki yanlış bilgiler, bakireliğin korunması, kadını “evlenilesi” kılmak, erkeğin cinsel zevkini artırmak gibi birçok nedeni bulunmakta.

Bazı ülkelerde ise bu uygulama yetişkinliğe geçiş ritüeli ve evlenmeden önce yapılması gereken bir ön işlem olarak kabul edilmiş durumda. Bu işlemi uygulayan toplumlar kadın vajinasının kesilmesi gerektiğine inanıyor ve “sünnet” olmayan kadınları sağlıksız, pis ya da değersiz olarak görüyorlar.

Uygulama, yaşadığımız dönemde birçok ülkede yasak olsa da, Afrika, Asya ve Orta Doğu’da düzenli olarak kız çocuklarına yapılan bir işlem.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER