Kadın siyasetçi ve networking

Geçtiğimiz hafta National Democratic Institute (NDI) tarafından düzenlenen, Gençlik Örgütleri Formu ortaklığında yürütülen, ‘Biz de Varız ‘ programında ‘Siyasette Kadın ve Networking’in önemi üzerine siyasette varlık göstermeye çalışan genç kadınlarla birlikteydim.

Gençlik Örgütleri Forumu (Go-For) ortaklığında yürütülmekte olan, ‘Biz de Varız’ programında, yerel karar alma mekanizmalarında aktif olarak yer almayı arzulayan 22-30 yaş arasında genç kadınların eğitimler, mentörlük ve networking etkinlikleriyle desteklenerek güçlendirilmesi, bu sayede yerel siyasette kadın politikacıların arttırılması hedeflenmekteydi.

Programa 39 kadın kabul edilmiş. Halen devam eden 33 kadın ve mentörlerinden oluşan program katılımcıları İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Şanlıurfa ve Trabzon’dan katılıyorlardı. 

‘Network Her Şeydir!’ buluşmasında ulusal veya yerel siyasette görev almak isteyen veya adaylığı hedefleyen genç kadınlar başta olmak üzere, aslında herkes için en önemli kazanımlardan biri olan networking ve sosyal ağları geliştirme konusunda görüş alışverişi planlamıştık.

Dünya Ekonomik Formu tarafından Global Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği raporu yayımlanıyor. Her yıl yayınlanan bu rapor, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini eğitim, siyaset, ekonomi ve sağlık açısından ele alarak konuyla ilgili genel bir görünüm sunmayı amaçlıyor.  Genelde tüm kategorilerde Türkiye’nin durumu pek parlak değil. Ancak; en zayıf karnemiz politik temsilde yer alıyor. 2021 yılı rapor çıktılarına göre, 156 ülke içerisinde 133’üncü sırada yer almamız, kadınların politik temsil alanında güçlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Böyle bir resim içinde bir avuç genç kadını, siyaset alanında varlık göstermesi için desteklemek, aynı zamanda liderlik becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak önemli bir inisiyatif.

Politikadaki kadınları ekonomik, sosyal pek çok engel bekliyor. Toplumsal roller hem kırsal alanda, hem şehirlerde kadınlar için kısıtlamaları beraberinde getiriyor. Siyasette kadının varlık gösterebilmesi için özellikle sahada olması, seçmenlerle iletişim ve bağ kurma başarıları için kritik konular. Diğer yandan ekonomik koşullar, ev ve çocuk sorumlulukları, sahada her koşulda kadın olarak varlık göstermek hiç de kolay değil. Üstelik de politika bir erkek mesleği olarak kabul ediliyor, söz almak, konuşma fırsatı elde etmek, kendini dinletmek bir erkeğe göre kadınların çok daha güçlü olması gereken beceriler olduğunu hepimiz görüyoruz. Tüm bu engeller ise kadınları durdurmaya yetmeyecek. 1945’in Türkiye’sinde parlamento temsilinde 11’inci sırada olmak gibi önemli bir başarı hikâyemiz var.

Bu noktada networking ve iletişim neden bu kadar stratejik öneme sahip oluyor? Sahada networking becerileri nasıl kullanılabilir?

Networking tanıma, tanıştırma ve tanınma sanatı olarak ifade ediliyor. Bizim geleneksel anlamdaki tanımımız networking için “çevresini genişletmek “denilebilir. Sosyal yaşamda her an farklı ortamlarda yeni insanlarla tanışıyoruz ama her tanışmayla bağ kurmuyoruz. Tanıştığımız yeni insanlarla tutarlı, samimi diyalog kurmak, iletişimde süreklilik ve ortak paylaşımlar network oluşturmada öne çıkan beceriler. 

Genç siyasetçi adaylarıyla networking üzerine konuşmamızda öne çıkan önerileri burada da paylaşmak isterim:

  • Bağ kurmak: Tanıştığınız insanlarla bağ kurmadan harekete geçirmek ve etki yaratmak mümkün değildir. Samimi ve sürdürülebilir diyaloglar ve paylaşımlar networking’de ilk adım.
  • Sürdürülebilir iletişim: Tanışma ardından, ilişkiyi sürdürmek ve bağ kurmanın ardından amaç birlikteliği yaratılabilir.
  • Propaganda Değil Etkin Dinleme: Alışılagelmiş alan siyasetinde, üyesi olunan partinin görüşlerini iletmek ve savunmak geleneksel yaklaşımdır. Seçmen için ezber bozan yaklaşım, propaganda değil etkin dinlemedir.

Kadınlar özellikle kırsal alanda seslerini duyuramıyorlar. Evinden dışarı çıkamıyor. Kimseyle kendisi, duyguları hakkında konuşamıyor. Seçmen olarak eşinin istediği partiye oy vermesi sorgulanılmayan bir durum. Dolayısıyla seçmen olarak kadınları dinlemek, sahada aktif siyasette onları konuşturmak, dinlenildiğini, duygularına değer verildiğini gören kadın seçmen, siyasetçi kadınlarla bağ kurabilir ve onu temsil etmesi yönünde karar vermede etkili sonuçlar alınabilir. Bu bir varsayım değil. Türkiye’de siyasi partilerden birinde aday kadın politikacı, partide bir grup siyasetçi arkadaşlarıyla çalıştıkları bölgede amaç birliği yapıyor. Temsil ettikleri partinin bir önceki seçimde 1.000 olan oy oranını 14.000’e çıkarmayı başarmışlar. Bu durum, genç tecrübesiz politikacı kadınları cesaretlendiren bir sonuç olduğu gibi, aynı zamanda kırsaldaki kadınlara ulaşmayı başardılar.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER