Kadın Pilot Sayısının En Yüksek Olduğu Ülke; Hindistan 

 

Gerek ülkemizde gerekse dünyanın birçok ülkesinde pilotlara ve pilot olmak isteyen gençlere karşı bir önyargı söz konusu. Pilot olmak isteyen kadınların karşılaştıkları tepkileri tahmin bile edemiyoruz ki zaten kadın pilot oranı dünya çapında çok da  gelişmiş durumda değil.

Genel olarak ele alırsak Amerika’daki havayollarında kadın pilot oranı yüzde 5.5’i geçmiyor. Amerika’daki kadın pilot sayısı, son 30 yılda yüzde 2’lik bir artış göstermiş durumda. Avrupa ülkelerinde bu durum bir puan daha eksik görünüyor. Örneğin İngiltere’de havayollarında çalışan kadın pilotların oranı erkek pilotlara göre sadece 4.7’lik bir yüzdeye sahip.

Hindistan ise kadın pilotların istihdamında dünya çapında liderlik yapıyor. Yani Hindistan’daki havaalanlarında çalışan pilotlar arasında cinsiyet oranları temel alındığında Hindistan, önemli bir farkla önde geliyor. Business Standart’a göre kadın pilot oranında Hindistan, yüzde 12.4 ile dünya lideri. Dünyadaki birçok havayolu ve ülke bu yüzdeye yaklaşamıyor. Bunun temel nedeni ise Hindistan’da 1940’lara dayanan ve havacılık ile ilgili hükümetin sosyal yardım programları ile gelişmiş. 

Hintli Kaptan Pilot Nivedita Bhasin, 1989 yılında Hindistan Havayolları’na girmiştir. Çok genç yaşta kaptan pilot olarak uçmaya başlamıştır. Kaptan Bhasin, eyalet hükümetinin pahalı uçuş okullarını sübvanse etme programlarından aldığı destek ve daha fazla çeşitlilik için baskı yapan özel şirketlerin, bugün kadın pilotların işe alımlarının artmasının temel nedeni olduğunu vurguluyor. 

Hindistan’ın ilk kadın havayolu CEO’su Harpreet A De ise; “Okul düzeyinde ve üzeri sosyal yardım programları yürütmenin, özellikle kadınlar için mevcut rolün farkındalığını artırmada önemli rolü oldu.’’ dedi 

Ülkemiz de ise kadın pilot yüzdesi en fazla şirket Pegasus iken şirketin CEO’su da ilk kadın havayolu CEO’su olan Güliz Öztürk.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER