“Kadın hareketinin hafıza mekânı” Kadın Eserleri Kütüphanesi 32 yaşında

Kadınların belleği ve İstanbul kent kültürüne dair mirası buluşturan önemli bir hafıza mekânı olarak kabul edilen Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, 32. Kuruluş Yıldönümü’nü düzenlediği şenlikle kutladı. Şenlikte, 1990’da vakfa armağan edilen tarihi binada İBB tarafından 7-8 ay sürecek restorasyon çalışması yapılacağı açıklandı.

Osmanlı’dan günümüze kadın tarihinin kaynaklarını sağlayan, koruyan, erişime sunan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, 32. Kuruluş Yıldönümü’nü düzenlediği şenlikle kutladı. Yoğun ilginin olduğu şenlikte Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kadın hakları savunucuları, vakıf destekçileri ve sanatçılar bir araya geldi. Avukat Süreyya Ağaoğlu’ndan sumerolog Muazzez İlmiye Çığ’a, Şirin Tekeli’den Kerime Nadir’e çok sayıda kadın özel arşivini; 100’lerce kadın derneğine, vakfa ve platforma ait belgeyi; yayınları ve Türkiye’de kadınlar üzerine yapılmış çalışmaları koleksiyonları bünyesinde barındıran, yayınlar üreten, etkinlikler düzenleyen Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, 32 yıldır oluşturduğu arşiv ve koleksiyonlarla, Türkiye’deki tüm kadınlar için bir hafıza mekânı haline geldi.

Restorasyon sonrasında da vakfın çalışmaları bu binada devam edecek

14 Nisan 1990’da dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Nurettin Sözen’in katıldığı açılış töreni ile vakfa armağan edilen binada İBB tarafından 7-8 ay sürecek restorasyon çalışması yapılacak. Yapılan toplantıda genel temenni ise restorasyon sonrası vakfın çalışmalarının yine bu tarihi binada devam etmesi yönünde oldu. Vakıf yetkililerince yapılan açıklamada İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel ve Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat tarafından kendilerine, restorasyon sonrasında vakfın çalışmalarına bu binada devam edeceği sözünün verildiği belirtildi. Bu doğrultuda imzalanacak protokolü takiben kütüphanenin çalışmalarını geçici süreyle sağlanacak başka bir mekânda devam ettireceği aktarıldı.

“Bu bina, kadın hareketinin hafıza mekânı”

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birsen Talay Keşoğlu açılış konuşmasında, yapılan bütün çalışmaların sonraki nesillere kültürel ve tarihsel mirası bırakma misyonunun bir parçası olduğunun altını çizerek “Şu an içinde bulunduğumuz tarihi bina, kadın hareketinin hafıza mekânıdır. Kadınların belleği ve İstanbul kent kültürüne dair mirası buluşturan önemli bir hafıza mekânı olarak gelecek kuşaklara da çok büyük hizmetlerde bulunacaktır. Bugün bir yandan 32. yılımızı kutlamanın sevincini yaşarken bir diğer sevincimiz de İBB yetkilileri Sayın Mahir Polat ve Sayın Oktay Özel’in restorasyon sonrasında da bu binada daha iyi koşullarda hizmet vermeye devam edeceğimizi müjdelemiş olmasıdır” dedi.

“Binayı vakfa armağan etmekle isabetli bir karar vermişiz”

Faaliyete geçişinin ardından 32 yıl sonra, yine bu binanın amfiteatrında konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen şunları söyledi:

“1990 yılında göreve geldiğim ilk yılda bu güzel tarihi mekânı kütüphaneye armağan etmiştim. Açılış konuşmamda demokraside kadının yeri ve önemine değinmiş, sivil toplum örgütleri ile iş birliğimizin giderek artarak devam edeceğini söylemiştim, öyle de yaptım. Bugün gezdikten sonra bu binayı Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na armağan etme kararımızın ne kadar isabetli olduğunu gördüm.”

 

#kadıneserlerikütüphanesi #bilgimerkezivakfı

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER