Kadın hakları mücadelesinde sosyal medyanın rolü

Sosyal medya kullanımı, çağdaş çevrimiçi iletişimin en büyük yolu haline geldi ve bu nedenle küresel bir kimlik oluşturma sürecinde kilit bir rol oynuyor. Her ne kadar toplumun büyük bir kısmı hâlâ çevrimiçi alana erişemese de, dijital aktivizm marjinalize edilmiş sesleri güçlendirmek için bir alan ve platform sağlayarak onlara sınırlar arası diyalog şansı verebilir. Ayrıca sosyal medya, ‘HollaBack’, ‘Me Too’, ‘#BlackLivesMatter’ gibi insan hakları ihlalleri için insanları harekete geçiren bir platform görevi görebilir. Feminist aktivizm, cinsiyete dayalı diyaloğu sağlamanın yanı sıra mesajını genişletmeyi ve sınırların ötesindeki insanlara ulaşmayı amaçlayarak çevrimiçi ortama atladı. Bu bağlamda, kadın aktivistler tarafından oluşturulan bu alanlar, cinsiyet perspektifiyle kimlik tartışmaları ve çevrimiçi diyalog oluşturmak için başlangıç noktasıdır. Ancak, özellikle akademideki veya ayrıcalıklı durumlardaki kadınların çevrimiçi dünyada var olmasına izin verilen MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde mevcut bir boşluk var.

Dijital alanda kadın hakları

#MeToo hareketi, dünya çapında cinsel tacizi ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti kınayan önceki sosyal medya kampanyalarının doruk noktası olarak anlaşılabilir. 2017’de dünyayı kasıp kavuran #MeToo kampanyası, dünyanın dört bir yanındaki kadın seslerini bir araya getirdi.

Açıkça artan bir trend olmasına rağmen, kadınlar ve erkekler arasında hâlâ çok büyük bir uçurum var. Çünkü kadınlar (%56) hâlâ erkeklerden (%68) daha az internet erişimine sahip. ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ veya ‘Sana inanıyorum’, bu hashtag’in ilettiği dayanışma ve anlayış topluluğu yaratan mesajlardan bazıları. Bu hareket, kadınları yalnızca destek olmaya ve bir topluluk oluşturmaya değil, aynı zamanda taciz ve cinsel saldırıya ilişkin deneyimlerini paylaşmaya ve bu sonu gelmeyen durumun daha büyük bir resmini çizmeye çağıran, kesişimsel bir feminist çevrimiçi hareket haline geldi.

Kadınlar, seslerini yükselterek bölgesel ve ulusal alana meydan okuyorlar. 2019’da Facebook sayfası ‘My Stealthy Freedom’ bir milyondan fazla takipçiye ulaştı. Bu kampanya 2014 yılında İranlı bir gazetecinin Facebook’ta başörtüsü olmadan çekilmiş bir fotoğrafını yayınlamasıyla başladı. Ağustos 2021’de Taliban Afganistan’da iktidarı ele geçirdi ve daha da kötü bir insani kriz başladı. 23 Mart 2022 tarihinde Taliban kızların okula dönmesini süresiz olarak yasakladı ve 7 Mayıs’ta Afgan kadınların toplum içinde yüzlerini göstermelerini yasakladı. LetAfghanGirlsLearn ve #FreeHerFace, devlet kurumları sayesinde değil, insanlar ve gazeteciler sayesinde tüm internette trend olan konular haline gelen ana hashtag’lerden bazıları. Afganistan’daki kadınlar için adalet aramak isteyen bu eğilimler viral hale geldi.

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti sosyal medyada bildirmek de benzer bir model izliyor. Çoğu zaman, daha önce de belirtildiği gibi, belirli bir durumla bağlantılı bir hashtag, geniş bir toplumsal hareket tarafından desteklenir. Tek bir vaka, toplum içinde daha geniş bir soruna dönüşür. Başka bir deyişle, hükümetin eylemlerini ve yargı sistemini sorgular ve yüzleşir. Örneğin 2016’da Pamplona’da beş erkeğin 18 yaşındaki bir kadına tecavüz ettiği İspanya’daki #lamanada davasında olduğu gibi. Olay bildirildiğinde daha da güçlendi ve mağdur için adalet arayan ve sistemi protesto eden büyük bir topluluk oluştu. Sosyal medya platformları her zaman şeffaf olmayan soruşturmalara ışık tutmaya hizmet ediyor. Kullanıcılar, sosyal medyayı hükümetlere veya ulusal makamlara karşı ekstra resmi olmayan bilgiler eklemek için bir alan olarak kullanır.

Yeni çağda dijital aktivizm

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki bu kuruluşların çoğu, insanlara yaklaşmak, onlarla kadın hakları üzerine sohbetler yapmak ve güncel olaylar, zorluklar ve feminist meseleler üzerine düşüncelerini paylaşmak için bu platformları kullanıyor. Bu çevrimiçi alanların, toplumsal değişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışan feminist ve kadın hakları örgütleri için halihazırda oldukça erişilebilir ve uygun maliyetli olduğu kanıtlanmıştır. Başka bir düzeyde, sosyal medya, özellikle Twitter, yalnızca toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti kınamak için değil, aynı zamanda bir bilgi silahı olarak da kullanılıyor. Tüm nefret ve dezenformasyona rağmen, dijital aktivizm yalnızca bir mesaj, öfke ve rahatsızlık yaymak için değil, aynı zamanda bir devrimci hareketi güçlendirmek ve toplamak için bir araç olarak hizmet etti.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER