‘Kadın Gücü’ne Sıfır Faizli Kredi

Girişimci kadınların iş yapma kapasitelerinin gelişmesi, dijitalleşmeye uyum sağlamaları ve iletişim ağlarının güçlenmesi hedefiyle iki yıl önce hayata geçirilen ‘Girişimde Kadın Gücü Projesi’ kapsamında yeni bir finansman desteği açıklandı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) öncülüğünde, Türkiye İş Bankası’nın ana sponsorluğunda, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nin teknik desteğiyle yürütülen projede, kadın girişimcilere eğitimin yanı sıra finansman desteği de verilecek.

3 girişimciye Silikon Vadisi deneyimi

Açıklanan yeni plana göre eğitimlere katılıp mentorluk desteği almaya hak kazanan kadınlar arasından seçilecek girişimci kadınlara, en fazla 100 bin TL olmak üzere toplam 3 milyon TL tutarında teminatsız ve sıfır faizli kredi desteği verilecek. Kredinin garantörlüğünü Applied Value Group (AVG), finansmanını ise İş Bankası üstlenecek. Kredinin yanı sıra yine bu süreci başarıyla tamamlayan 10 girişimci kadına İş Bankası tarafından iş geliştirme desteği sağlanacak. Ayrıca üç girişimci kadına da ABD Silikon Vadisi ziyareti ödülü verilecek.

15 bin kadına finansal okuryazarlık eğitimi

Girişimci kadınlara yönelik sunulan her desteğin, alınan her inisiyatifin çok değerli olduğunu söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem şunları söyledi: “Refah ve gelişmişlik düzeyinde iyileşme ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma ancak kadınların da iş hayatının parçası olduğu bir dünyayla mümkün olabilir. Bu kapsamda Girişimde Kadın Gücü Projesi’nde yer alan kadınlar arasından seçilecek girişimci kadınları hem teminatsız hem de sıfır faizli bir krediyle finansal açıdan destekleyerek onların işleriyle ilgili hayallerine bir adım daha yaklaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Geleceğe Güç Katan Girişimci Kadınlar çatısı altında 5 yılda 15 bin girişimci kadına finansal okuryazarlık eğitiminin verilmesini hedefliyoruz.”

Eğitimlerde iki bin kadına ulaşıldı

Girişimde Kadın Gücü Projesi, Türkiye’nin farklı bölgelerinde sektör ve ölçek fark etmeksizin çalışan girişimci kadınlara destek olmak amacıyla hayata geçirildi. Proje kapsamında hazırlanan araştırma raporu ile girişimci kadınların mevcut durumları, hangi alanlarda ne tür ihtiyaçlarının olduğu tespit edildi. Ardından bu ihtiyaçlara yönelik eğitim modülleri geliştirildi. Bu modüller, “Girişimde Kadın Gücü Eğitim Portalı” aracılığı ile çevrim içi olarak erişime açıldı. 2022 yılında gerçekleştirilen eğitimlerle yaklaşık iki bin kadına ulaşıldı. Eğitimlerde başarılı olan 50 kadın girişimciye 2023 yılında 6-9 ay boyunca mentorluk desteği verilecek.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER