Kadın Girişimcilik Hikayeleri Paneli ÇOMÜ’de Gerçekleştirildi

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kadın Girişimciler İcra Kurulu ve Kadın Girişimciler Topluluğu iş birliğinde düzenlenen “Kadın Girişimcilik Hikayeleri” paneli, ÇOMÜ ev sahipliğinde Troya Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Panele, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın eşi Songül Aktaş, ÇOMÜ Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAM) Müdür Vekili Doç. Dr. Hicran Özlem Ilgın, ÇTSO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, Ekobigsol Organik Solucan Gübresi Üreticisi Emel Torun, Cheesy Dream Pasta’nın sahibi Nurten Acar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ÇTSO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulları hakkında bilgi vererek, “Ekonomiye katkı sunan kadınların oranı %22’dir. Kadın girişimcilerimiz genellikle yeme-içme sektörü, hazır giyim, gıda, turizm, sigortacılık, sağlık ve temizlik sektöründe faaliyet göstermektedir. Çanakkale’deki sektörlerin gelişmesiyle kadınlarımızın istihdam oranı artacak, bu artışla beraber işveren ve çalışan kadının sektörde temsil oranı artacaktır. Kadının toplumdaki rollerinin kalıplaşmış olması, eğitimlerin yetersizliği, kadının iş kurma aşamasında aile ve toplum tarafından destek görmemesi gibi sebepler, girişimcilik kültürünün kadınlar arasında yayılmasına engel olmaktadır. Başarının, çalışmanın hiçbir zaman cinsiyeti olmamalıdır. Bu anlamda TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu olarak; kadının ekonomik, sosyal, politik ve kültürel anlamda yok sayılmadığı bir toplum içinde yaşayabilmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekle mükellefiz” dedi.

ÇOMÜ KAM Müdür Vekili Doç. Dr. Hicran Özlem Ilgın ise KAM’ın çalışmalarından bahsederek, “Kadınlar bir toplumun içerindeyse o toplum üretkendir. Cesareti, hayalleri, umudu ve gayretiyle tüm kadınlar toplumun sarsılmaz direğidir. Bu bağlamda kadını ve çalışan kadının varlığını yok sayan toplumlar ise üretkenlik noktasında zayıflayacak ve eksik kalacaktır. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların ekonomik faaliyetlere katılımının artması ülke ekonomisinin kalkınmasını etkilemektedir. Bugün kadınlar toplumsal eşitlik bağlamında mücadelesine devam ediyorken zekâsını ve yeteneğini, cesareti ve ümidiyle birleştirmektedir. Gerçekleştirdikleri girişimler kadınlara ışık olmaktadır” dedi. Ilgın, anlatılacak girişimci kadın hikayelerinin doğacak yeni hikayelere ilham olmasını temenni etti.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER