Kadın Girişimciler ÇOMÜ’de Hikâyelerini Anlattı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde Kadın Girişimcilik Hikâyeleri etkinliği’nde öğrencilerle buluşuldu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde Kadın Girişimcilik Hikâyeleri etkinliği kapsamında ÇOMÜ Troya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın Eşi Songül Aktaş, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, Başkan Yardımcısı Emel Torun, Kurul Üyeleri Arzu Bendeş, Dalga Başarır,  Duygu Aktürk, Seçil Yavaşoğlu, Muradiye Özel Ödül, ÇTSO Meclis Katip Üyesi Saniye Öfekler Elmas, Genel Sekreter Sema Sandal, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, ÇOMÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Doc. Dr Hicran Özlem Ilgın, ÇOMÜ Kadın Girişimciler Topluluğu Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu Sorumlusu Selen Kılıç ve çok sayıda öğrenci hazır bulundu.

Etkinliğe Trakya Üniversitesi Birliği tarafından hazırlanan Trakya Bölgesi’nde bulunan üniversitelerin tanıtım filmi izlenerek başlandı. Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, ÇOMÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Doc. Dr Hicran Özlem Ilgın, Başkan Yardımcısı Emel Torun ve ÇTSO üyesi CheesyDream Pasta firma sahibi Nurten Acar’ın konuşmacı olarak katıldılar.

“Girişimcilik Kültürünü Öğrencilerimize Aşılamak İstiyoruz”

Etkinlikte; Başkan Birce Bilici Şimşek, “TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları, ülkemizin 81 ilinde faaliyet gösteren, Türkiye’de kadın girişimciliğinin nicelik ve nitelik bakımından güçlendirilmesini ve kadın girişimcilerin daha donanımlı hale getirilmesini hedefleyen kurumlardır. Bu doğrultuda, kadın girişimcilerimize mentorluk, danışmanlık, eğitim programları, panel ve seminerler, kadın kooperatiflerimizi nasıl daha güçlü kıllarız sorusuna cevap bulabilme adına kadın kooperatiflerimize bulunduğu bölgelerde birçok eğitim konusunu içeren danışmanlık desteği vermekte ve projeler üretmektedir. Girişimcilik kültürünü üniversite çağındaki öğrencilerimize aşılamak, kız çocuklarımıza doğru rol model olabilmek, staj zamanlarında destek olabilmek adına çok kıymet verdiğimiz öğrencilerimizle kadın girişimciler kulübümüzü kurduk. Tüm bunları yapmaktaki amacımız; Doğru konumlandırılan bir işletme modeli ile Ülke olarak milli gelirimizin artmasına, refahın oluşmasına, işsizlik oranın azalmasıyla birlikte istihdam artışına katkı sunmasına, yeni buluşların, tasarımların ortaya çıkmasına fayda sağlamaktır” dedi.

“Çanakkale’de Girişimci Kadın Oranı Yüzde 22 Civarındadır”

Başkan Birce Bilici Şimşek konuşmasının devamında Çanakkale’deki kadın girişimciler ile ilgili olarak; “Ekonomimizi ayakta tutan asli unsur girişimciler yani işletmelerdir. Bizler bu asli unsura daha çok kadın eli değsin istiyoruz. Üretim faaliyetleri kapsamında Çanakkale’mizi değerlendirmeye aldığımızda, Çanakkale ili tarım, tarih ve kültür turizm faaliyetlerinden geçimini sağlayan bir şehirdir. Ekonomimize katkı sunan kadınlarımızın oranı ise yüzde 22 civarındadır. Kadın girişimcilerimiz genellikle yeme-içme sektörü, gıda, hazır giyim, turizm, sigortacılık, sağlık ve temizlik sektöründe faaliyet gösterirken; erkek girişimciler ise imalat sektöründe yoğunlaşmaktadır. Çanakkale ilimiz Türkiye deki ekonomik hareketliliğin en yüksek olduğu Marmara bölgesinde yer alması, köprümüzün aktif hale gelmesiyle Asya ve Avrupa kıtalarına birbirine bağlayan ulaşıma sahip olması, tarım ve hayvancılık, zengin tarihi ve kültürel mirası, turizm, sanayi ve yenilenebilir enerji,  bölgeyi öne çıkaran unsurlar arasında yer almaktadır” bilgilerini verdi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER