Kadın Çiftçilere “Seracı Belgesi”

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde İlçe Halk Eğitimi Merkezi tarafından, tarıma destek vermek amacıyla ‘Seracılık’ kursu açıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görev alan mühendisler tarafından kursiyerlere bilgilendirme yapıldı.

Usta öğretici Yonca Girgin eğitmenliğinde, ilçeye bağlı Şeyhoğlu köyünde İlçe Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan “Seracılık” kursunda; tarımsal ekoloji, arazide üretime hazırlık, örtü altı sistemleri, sera tesisi, sera içi yetiştiricilik ile teorik bilgiler, uygulamalı olarak anlatılarak 20 kursiyer kadın çiftçiler yetiştiriliyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görev yapan mühendisler, kurstaki kadın çiftçilere ‘Örtü Altı Bitkiler’ ile ‘Gübre, hastalıklarla mücadele ve ilaçlar’ hakkında bilgilendirme yapıyor.

“Daha Kaliteli Ve Bilinçli Bir Üretim”

Kursiyerlerinin mutluluğunu aktaran Usta öğretici Yonca Girgin, “Her gün yeni bilgiler öğrenerek, tarlalarında açıkta ve seralarda sebze yetiştiriciliği konusunda daha kaliteli ve bilinçli bir üretim oluşturabilecek kursiyerlerim emeği geçenlere teşekkür ederim. “

İlçe Halk Eğitim Müdürü İsmail Üzülmez, “İstihdama yönelik olarak açılan seracılık kurslarında kursiyer çiftçilere; tarımsal ekoloji, arazide üretime hazırlık, örtü altı sistemleri, sera tesisi, sera içinde yetiştiricilik, topraksız tarım ve topraksız tarımda sebze yetiştiriciliği konularında teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. Eğitim sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olan kursiyerlere “Seracı Belgesi” verilecek. Bu belge ile ilçemizde yapımı devam eden Seracılık Organize Sanayi’nde iş bulma imkanları olacak. Ayrıca Kosgeb hibe başvuruları yapabilecekler. Talep olması durumunda diğer köylerimizde ve mahallelerimizde de kurs açmayı planlıyoruz ” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER