KADES 4 Milyon Kadın Tarafından İndirildi

Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2018’de hayata geçirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi halk arasında bilinen ismiyle KADES uygulaması 4 milyondan fazla kadın tarafından indirildi.

Güvenlik endişesi bulunan ve şiddet gören kadının acil durumlarda polise kolaylıkla ulaşmasını sağlayan uygulama, tek bir buton ile çalışıyor. 

Emniyet Müdürlüğü, sisteme kurulduğu günden bu yana 536 bin ihbar gelirken, 318 bininin gerçek ve tehlike içeren ihbarlar olduğu belirtti.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara en hızlı şekilde yardım edebilmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirildi. Hazırlanan uygulama şuana kadar birçok şiddet olayında 536 bin kadının hayatını kurtardı. Sistemde, eşinden ya da herhangi birinden şiddet gören, şiddete maruz kalma ihtimali olan ve ya güvenlik endişesi duyan kadınlar akıllı telefonlarından bir tuş ile Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ni ulaşabiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılında kullanılmaya başlayan KADES’le ilgili bilgileri geçtiğimiz günlerde paylaştı. Bakan Soylu, “Kadınlarımız bunu cep telefonlarına indiriyorlar. Bir panik butonu gibi çalışıyor. Acil durumda tek dokunuşta 112 Acil Çağrı Merkezimize ihbar düşüyor. En yakın ekibi yönlendiriyoruz. 27 Ekim itibariyle 4 milyon 105 bin kadın bu uygulamayı telefonuna indirdi. 536 bin ihbar aldık. Ekiplerimiz hepsine gitti. Bunların 318 bini gerçek ve tehlike içeren ihbarlardı ve hepsine müdahale edildi. Küçük bir not, başarısından dolayı KADES uluslararası ödül aldı. Fransa ve Belçika da uygulamayı örnek aldı” açıklamalarında bulundu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER