İzmir Kadın Platformu, Kadınların Tutuklanmasını Protesto Etti

İzmir Kadın Platformu, son bir haftada 11 kadının gizli tanık ifadeleriyle evlerine yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınarak tutuklanmasını protesto etti.

İzmir Kadın Platformu (İKP), son bir haftada tutuklanan kadınlara ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” yazılı pankart açan kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışmamız”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Jin jiyan azadi” sloganları atarak protesto etti.

İKP adına basın açıklamasını okuyan Gülsev Sağıroğlu, iktidarın her dönem kadınları hedef aldığını söyleyerek, 11 kadının gizli tanık ifadeleriyle evlerine yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlattı. Sağıroğlu, “Biliyoruz ki, iktidar bu baskılarla sesimizi kısmak, geride kalanlara gözdağı vermek, kadınların söz, karar ve yetki sahibi olmasını engellemek ve kendi kirli pratiklerini sergilemeye devam etmek istemektedir” dedi.

“Baskı, Gözaltı Ve Tutuklamayla Yılmayacağız”

 

Kadınların baskı, gözaltı ve tutuklamalarla yılmayacağını ifade eden Sağıroğlu, “Öldürmekle, tutuklamalarla, hapsederek eve kapatmaya çalıştığınız biz kadınlar ve LGBTİ+’lar olarak Mücadele ile edindiğimiz haklarımızdan; bizim için yaşamsal olan, İstanbul Sözleşmesi’nden vaz geçmeyeceğiz! Köhnemiş zihniyetin temsilcisi homofobik ve kadın düşmanı ittifaklara da sözümüz: 6284 Sayılı Kanun’un tartışmaya açılmasını, önümüzdeki seçimler için pazarlık malzemesi yapılmasını asla kabul etmiyoruz! Yaşasın kadın dayanışması” diye konuştu

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER