İstanbul’da “Dijital Kızlar İlham Buluşması” Yapıldı

“Onun Hayali” projesini birlikte yürüten Cerebrum Tech ve Habitat Derneği’nin “Dijital Kızlar İlham Buluşması” İstanbul Maslak’ta gerçekleşti.  Projenin m-öncelikli hedefi, genç kızların dijital becerilerini geliştirip teknoloji sektörüne yönlendirilmesi.

İstanbul Maslak’taki Facebook İstasyon’da düzenlenen Dijital Kızlar İlham Buluşması’nda Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul, Cerebrum Tech CMO’su Meltem Yeğen, Psikolog Dr. Özge Orbay ve Oyun Geliştiricisi Simay Dinç yaklaşık 100 liseli genç ile bir araya gelerek teknoloji sektöründe kadın-erkek eşitliğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Mart ayında başlattıkları projeyle genç kızları erken yaşta teknoloji sektörüne yönlendirmeyi hedeflediklerini söyleyen Dr. Erdem Erkul,  “Onun Hayali bizim hayalimiz diyerek başlattığımız bu projeyle genç kızlarımızın dijital becerilerini artıracak eğitimler veriyor, genç yetenekleri keşfediyor ve onlara bu yolda mentorluk yapıyoruz. Maalesef ülkemizde ve dünyada teknoloji sektöründeki kadın ağırlığı oldukça düşük seviyelerde. Kadınlar yazılım ve bilişim teknolojileri alanında daha aktif olmalı. Bunu başarabilmek için de yeteneklerini gençken keşfetmelerini sağlamalıyız. 9 ay gibi bir sürede şimdiden yüzlerce genç kızımıza eğitimler vermiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Teknolojideki cinsiyet dengesizliğini Z kuşağı kadınları değiştirecek” diye konuştu.

Dr. Erkul, ilham buluşmasına katılan gençlere TEMA Vakfı aracılığıyla bağışladıkları fidanların sertifikalarını da hediye etti. Bu fidanların NFT’lerini de oluşturduklarını belirten Erkul, böylece fidanların Cerebrum Tech’in sürdürülebilirlik odaklı metaverse platformu Cereverse’teki sanal ormanda da büyüyeceğini ifade etti.

Eğitimler Devam Ediyor

Onun Hayali projesinde 15-30 yaş arası genç kadınları hedefleyen eğitimler hız kesmeden devam ediyor. 13 Ocak’ta başlayarak 29 Ocak’a kadar sürecek online derslerde gençlere Blockchain, Metaverse, NFT, Web3, Unity, Nesnelerin İnterneti eğitimleri verilecek.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER