İş Sanat’ta ‘Kadın Ozanlar’ Bir Araya Geldi

İş Sanat, Türk halk müziğinin üç önemli kadın sesi, Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan’ı, 5 Nisan Çarşamba akşamı bir araya getirdi.

Arka planından sahnesine kadar tüm sürecine ‘Kadın’ların ağırlıkta olduğu ‘Kadın Ozanlar‘ başlıklı konser İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşti.

Türk halk müziğinin üç güçlü kadın sesi Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan, 5 Nisan Çarşamba, 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda Anadolu’nun sevilen türkülerini seslendirdiler.

 

Kardeş Türküler’in solisti Feryal Öney, türkülere kattığı yorumuyla beğeni kazanan bağlama sanatçısı ve solist Ayfer Vardar ve Türk halk müziğinin yeni nesil seslerinden Elif Buse Doğan’ın yer aldığı ‘Kadın Ozanlar’ başlıklı konserde solistlere kadınlardan oluşan bir halk müziği orkestrası eşlik ettiler. 

Feryal Öney, ‘Kadın Ozanlar’ fikrinin nereden çıktığını ve hazırlık sürecinden şöyle bahsetti;

‘Kadın Ozanlar başlıklı konserimizin teması ‘kadınların sözü, müziği’. Bu nedenle solistinden düzenlemecisine, işin mutfağında ve sahnesinde herkesin ‘kadın’ olacağı bir kadro hayal ettik. Daha sonra bu kadroyu oluşturduk. Ayfer Vardar, Elif Buse Doğan ve ben Feryal Öney’den oluşan solistlerle birlikte, Hatice Doğan Sevinç (klasik kemençe), Adalet Büyükkaya (bağlama), Aslı Koca (mey), Aslıhan Parlak (çello), Tutu Aydınoğlu (piyano), Selda Öztürk (vurmalı çalgılar) bir araya geldik.

Sonra repertuvarımızı oluşturduk, birbirimizle paylaştık. Ardından düzenlemelerimizi yapacak arkadaşımız Gizem Alever’in ellerine teslim ettik. Bu arada eklemeliyim, prodüksiyon amirinden, organizasyonuna, arka planda yine ağırlıkla kadınlar vardı.

Gizem Alever düzenlemeleri belli bir aşamaya getirdikten sonra buluştuk ve provalarımızı yapmaya başladık. Provalarda yeniden şekillenen eserler de oldu, aynen korunup performansına çalıştıklarımız da.

İçinden geçtiğimiz üzücü, karanlık dönemde nefes aldıran, moral veren çalışmalar oldu bizim için. Eminim, İş Sanat izleyicisi de anlattığımız hikâyeleri dinlerken kendinden bir şeyler bulacak. Bazen kederlenecek, bazen nefes alacak… Birlikte iyi hissedip, küçücük de olsa, umutlarımızı yeşertip çıkacağız o salondan.’

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER