İş Hayatında Sosyal Medya Etiği

Sosyal medya üzerinde faaliyet gösteren bir işletme olarak veya bir kurum temsilcisi olarak ‘paylaş’ butonuna basmadan önce iyice düşünmeniz gerekir. Günümüzde kötü davranış ve etiğe göz yumulması söz konusu bile olamaz. Bu tür sorunlar, özellikle de sosyal medyanın global ölçüde erişilebilirliğini düşündüğümüzde daha da önemli oluyor.

Bu makalede çevrimiçi varlığı olan herhangi bir işletmenin uyması gereken kurallardan bahsedeceğim. Büyük platformlar için yapılması ve yapılmaması gerekenleri açıklamanın yanı sıra eyleme geçirilebilir önerilerde bulunacağım.

SOSYAL MEDYA ETİĞİ (NETİK) NEDİR? 

Etik kurallarının toplumda geleneksel bir kibar davranış kodu olması gibi, netik de internette etik kurallarını korumayı amaçlayan bir koddur. Netik tanımı e-posta, sohbet platformları, sosyal medya, çok oyunculu oyunlar ve diğer çevrimiçi iletişim türleri dahil olmak üzere çevrimiçi dünyanın tüm yönlerini kapsar.

Netik kurallarının ardındaki genel fikir, çevrimiçi ortamda başkalarına saygı duymaktır. Mesela başka bir kişinin yayınlanmasını istemeyeceği kişisel bilgileri, fotoğrafları veya videoları paylaşmamalısınız. Size olan yardımları için başkalarına da teşekkür etmelisiniz.

Sosyal medya etiği, şirketlerin ve bireylerin sosyal medyadaki itibarını korumayı amaçlayan bir netik alt kümesidir. Sosyal medya etiğinin gerektirdiği şeyler bir platformdan diğerine göre farklılık gösterir, bu nedenle platforma özel yönergelere de uymalısınız.

15 TEMEL SOSYAL MEDYA ETİĞİ KURALLARI

Sosyal medya etiğinin iş hayatı ve işletmeler için önemi konusunda hemfikiriz ve pratik önerilere geçelim. Bu önerilerin uygulanması kolaydır ve yatırım gerektirmez. Her sektör ve her sosyal platform için işe yarayan sosyal medya etiği ipuçlarını sizin için sıraladım.

 1. Güncel Konuları Anlayın

Dünyada neler olup bittiğini takip edin ve hassas bir biçimde düşüncelerinizi belirtin. Bir başka deyişle, ortalığı yoklayın. Eğer doğru zamanda doğru şeyleri söylerseniz bunun müşteri duyarlılığı üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

Birçok marka Black Lives Matter hareketi hakkında yorum yaptı. Örneğin, Marc Jacobs bir Instagram gönderisiyle desteklerini belirtti. Ancak, hareketi destekleseler de desteklemeseler de başka herhangi bir işletme için bile güncel olaylarla alakasız içerik yayınlamak duyarsız olarak algılanacak ve müşterileri uzaklaştıracaktır.

 1. Otomasyona Çok Yüklenmeyin

Bir şeyin çok olması genellikle en iyi fikir değildir. Ancak otomasyonu tek paylaşım yönteminiz olarak kullanmak, hızlı bir şekilde aşırı kullanıma yol açabilir. Bazen planlanmış paylaşımlar, zamandan tasarruf etmenin ve gönderi programınızı optimize etmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, aynı zamanda spontane olmalı, ilgili kalmak için anında sosyal medyaya fotoğraf ve yorum eklemelisiniz.

 1. Hızlı Yanıt Verin

Anket katılımcılarının yüzde 53’ü, normal sorular için bir markadan bir saat içinde yanıt bekliyor. Ancak şikâyetler için bu sayı yüzde 72’ye çıkıyor. Bu nedenle hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimlere tepki vermekle sorumlu bir ekip üyesine sahip olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, durum hızla kontrolden çıkabilir.

Best Buy Müşteri Desteği, Twitter’daki potansiyel bir müşteriye yarım saat içinde yanıt vererek harika bir iş çıkardı. Hızlıca cesaret verici bir tweet gönderdiler ve sonuç olarak iletişim, gerçek hayatta bir satın alımla sonuçlandı.

 1. Rakiplerinize Saygılı Olun

Diğer markalarla dostça atışmak bu günlerde popüler bir hareket gibi görünüyor ancak bu yanlış izlenim de bırakabilir. Birçok insan için başkalarını aşağılamak, onurlu bir davranışın işareti değildir. Bunun yerine, sektörünüzdeki diğer şirketlere saygı duyduğunuzu gösterin. Saygı çerçevesinin içinde kalmak size daha fazla hayran, daha fazla beğeni ve daha fazla iş kazandıracaktır.

 1. Hashtag’leri Abartmayın

Hashtag’lerin eğlenceli kullanımı, potansiyel müşterileri sayfanıza çekmek için kullanışlı bir araçtır. Ancak asıl metinden daha çok hashtag varsa bu, gönderiye hiçbir değer katmaz ve yalnızca sizi çaresiz gibi gösterir. Ayrıca #aşk, #mutlu ve #köpek gibi popüler hashtag’leri spam yapmaktan kaçının. Hedef kitlenize özel olan ve arkalarında ilgili bir topluluğa sahip olan hashtag’leri tercih edin.

Dominos, 14 Şubat’ta kısa bir açıklama ve sadece bir hashtag içeren bir fotoğraf yayınladı. Daha iyi erişim için gönderiyi kâğıt üzerinde içerikle alakalı birden fazla hashtag ile doldurabilirlerdi. Ama bunun yerine, basit ve paylaşılabilir tutmak için çok daha iyi bir karar verdiler.

 1. Aşırı Paylaşımdan Kaçının

Üzerinde fazla düşünmeden, aklınıza geldiği gibi anında sosyal medya paylaşımı yapmak kolaydır. Fakat sizce bu gerçekten de gerekli mi? Yeni içeriğin hikâyenize katkıda bulunduğundan ve işletme hedeflerinizi karşıladığından emin olun. Müşterilerinizin markanız hakkında her şeyi bilmesi gerekmez; bazen daha az olan daha fazladır.

 1. Proaktif Olun, Reaktif Değil

Sorunları oluştukları anda tespit edin. Eğer durumu ancak ağırlaşmaya başladığında fark etseniz bile asla ama asla bir sosyal medya tartışmasına dahil olmayın. Çevrimiçi kullanıcılarla, fiziksel olarak mağazanıza geldiklerinde yapacağınız şekilde iletişim kurun.

 1. Kimi Takip Edeceğinizi İyi Bilin

Takip edilenler listeniz aynı zamanda markanızı da temsil eder. Tıpkı akılsızca paylaşım ve repost yapmak istemediğiniz gibi, markanızı da binlerce takip edilen ile sulandırmak da istemezsiniz. Yalnızca sayıya odaklanmamalısınız; bu hesapların kim ve ne olduğu da önemlidir. Bunlar marka bağlamınızı verir ve genel tonunuzu belirler.

Coca-Cola’nın Instagram’daki takip edilenler listesi, gıda bankaları ve kâr amacı gütmeyen şirketler gibi büyük girişimlerle dolu. Bu, şirketin yalnızca parasal kâr peşinde olmadığı, aynı zamanda küresel topluluklara yardım etmekle de ilgilendiği mesajını iletir.

 1. Sezar’ın Hakkını Sezar’a Verin

Diğer hesaplardaki içeriği repost etmeden önce paylaşmak için izinlerini isteyin ve hayır cevabını almaya hazır olun. Kredi vermek için, resmin başka birine ait olduğunu göstermek amacıyla açıklamaya sahibinin kullanıcı adını eklemeniz bile yeterlidir.

Starbucks, düzenli olarak kullanıcı içeriklerini repost eder. Bunu yaparken de her zaman fotoğrafın asıl sahibini etiketler. Görüntüleri onay almadan yeniden yayınlamak kötü bir ton oluşturur ve Starbucks sosyal medya ekibi bu kuralı asla ihlal etmez.

 1. Tonunuza Dikkat Edin

Marka kişiliğiniz bir sıfatla tanımlanabilir. Kendinizi fazla övme, sürekli bir şeylerden yakınma, tersleme veya hava atma gibi tavırlardan kaçındığınıza emin olun. Bunun yerine canlı, pozitif veya profesyonel olanı tercih edin. Sık sık iğneleyici yorumlar yapıyorsanız, bu insanları uzaklaştıracaktır.

 1. Güvenli Mizah Kullanın

Mizah kullanmak harikadır ancak izleyicilerinize hakaret etmemeye veya kulağa rahatsız edici gelmemeye dikkat etmelisiniz. Popüler kültür ifadelerini dahil edebilirsiniz ancak ilk önce anlamlarını tam olarak anladığınızdan emin olun. ‘Netflix and chill’ ve bunun gibi ifadelerle ilgili bazı aksilikler zaten oldu.

 1. Her Platformun Özelliklerini İyi Tanıyın

Bir içeriğin her yerde paylaşılması gerekmez. Örneğin Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarını karşılaştırırsanız, markaların her platformda tamamen farklı şeyler paylaştığını fark edeceksiniz. Facebook içeriğini direkt Twitter’a kopyalarsanız bu, gün gibi belli olacaktır. Fakat bu tamamen bir dezavantaj değil; her platformun sunduğu fırsatları benzersiz yollarla en üst düzeyde değerlendirebilirsiniz.

 1. Paylaşmadan Önce Yazım Hataları ve Dil Kullanımına Göz Atın

Birkaç hata göz ardı edilebilir elbette. Ama dilbilgisi hataları yapmaya devam ederseniz, yakında takipçi sayılarının yere düştüğünü görebilirsiniz. Öyle olmasa bile en azından profesyonel olmayan bir hesap olarak bilineceksiniz. Markalar her gün tonlarca içerik yayınlıyor. Bunlardan yalnızca son derece gösterişli ve iyi yapılandırılmış olanlar öne çıkacaktır.

 1. Sayfanızı Düzenli Tutun

Marka estetiğiniz değilse ve bu kararı bilinçli olarak almıyorsanız takipçilerinize gösterişli, uyumsuz bir sayfa sunmayın. Söylediğimiz gibi, bu bir gereklilik değil ancak tutarlı bir sayfa daha fazla takipçi çekecektir. BMW, bir renk teması sürdürür ve öne çıkanları organize eder. Bu iki basit şey bile hesabı estetik açıdan hoş kılıyor. İlginç bir şekilde, görseller hafif bir şekilde logo ile aynı renge sahip. BMW’nin sahip olduğu fona sahip olmayan daha düşük fonlu şirketlere gelince, zahmetsizce düzgün görünümlü bir sayfa düzenlemek her şekilde mümkün.

 1. İlgi Meraklısı Olmayın

Asla beğeni, yorum ve diğer etkileşim türleri için yalvarmayın. İşe yaramadığı gibi kitlenizi de rahatsız edecek ve hesabı platformun kara listesine alacak bir harekettir bu. Facebook, platformunda ‘etkileşim tuzağını’ kısıtlamaya başladı bile. İçerik yeterince etkileşim almıyorsa bu, işi kitlenize yaptırmak yerine çabanızı içeriği geliştirmeye yönlendirmeniz gerektiği anlamına gelir.

FACEBOOK ETİĞİ

Facebook’un sıradan topluluğu, başkalarıyla etkileşimi doğal hissettirir. Ancak buradaki kitle yoğun bir şekilde siyasete girme eğilimindedir. Facebook etiği, özellikle siyaset hakkında tartışırken veya paylaşımlarda bulunurken her zaman saygı göstermeniz gerektiğini belirtir. Herhangi bir reklam yapmadan basit, empatik bir mesajla trajedilerden bahsedin ve asla kötü haberleri ‘beğenmeyin’. 

Bir yaygın hata da Facebook ve diğer sosyal platformlar arasında çapraz paylaşım yapmaktır. Bu günlerde bu kötü bir hareket olarak kabul ediliyor, bu yüzden otomatik gönderiyi kapatın.

INSTAGRAM ETİĞİ

Instagram görsel bir şeyler paylaşmak için mükemmel bir yerdir, bu nedenle çoğu etik kuralı fotoğraf içeriğini kapsar biçimdedir. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekin ve bunları uygulamanın dışında düzenleyin; kalitesiz, bulanık ve genel olarak profesyonel olmayan fotoğraflar yayınlamak Instagram etik kurallarına göre geçmez.

Sayfanızda öne çıkardığınız diğer hesapların yanı sıra nezaket göstermek için diğer işletmeleri konumda etiketleyin. Instagram’da tıklanabilir olmadığı için asla doğrudan linkler eklemeyin, bu sadece takipçilerinizin sinirini bozar. Son olarak, sattığınızdan fazlasıyla yardım edin: Yüzde 80’i bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmek için, yüzde 20’si tanıtmak için. Aksi takdirde bu düpedüz kabalık olur.

TWITTER ETİĞİ

Twitter, oldukça hızlı gerçekleşen konuşmalar sunarak işletmenizi güncel konulara kolayca dahil etmek için kullanışlı bir platformdur. Twitter’daki internet yorum etik kurallarına göre, yalnızca ilham verici alıntılar atmakla kalmamalı, gerçekten de tartışmalara katılmalı ve değerli içerikler paylaşmalısınız.

Kime, nasıl tepki verdiğinize dikkat edin. Instagram’da kaybolan yorum ve beğenilerin aksine, Twitter her şeyi gösterir. Alaycı bir yanıt göndermeyi düşünüyorsanız, bunun profil sayfanızda göründüğünü unutmayın. Ayrıca, birinin size doğrudan mesaj yoluyla gönderdiği şeylerin genel tüketim için olmadığını ve Twitter etiğinde belirli bir gizlilik olduğunu unutmayın.

NETİĞİN ALTIN KURALI NEDİR?

‘Netiğin Altın Kuralı’nın ardındaki ana fikir herkesin çocukken öğrendiği bir şeydir: Sana nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına da öyle davran. Bir bilgisayar ekranının arkasında kalarak soyut ve kaba davranmak kolaydır, bu nedenle bu kural kullanıcılara insanların çevrimiçi ortamda saygılı muameleyi hak ettiğini hatırlatır.

Netik ilk olarak 1994 yılında Virginia Shea tarafından bir kitapta bahsedildi ve bugüne kadar varlığını korumayı başardı.

İŞLETMELER SOSYAL MEDYADA NE YAPMALI?

Yukarıda belirttiğimiz tüm noktalara ek olarak, çevrimiçi itibarınızı zedeleyebilecek diğer birkaç harekete karşı tavsiyelerde bulunabiliriz. Şunlardan mutlaka kaçının:

 • Cinsel çağırışımlar
 • Küfür
 • Yorumları görmezden gelmek
 • Hayranlarınızı ve takipçilerinizi spam’lamak
 • Sürekli kendi reklamınızı yapmak

SOSYAL MEDYADA NEYİ PAYLAŞMAKTAN KAÇINMALI?

Herhangi bir hesap, özellikle çok takipçisi ve nüfuzu olan ticari hesaplar, aşağıdakileri paylaşmamalıdır:

 • Yanıltıcı bilgi
 • Çelişkili yorumlar
 • Yetersiz bilgi
 • Gözden geçirilmemiş içerik
 • Tutarsız marka mesajı
 • Alakasız içerik

Tüm bu kurallar, topluluğunuzu büyütmek ve sosyal  medya varlığınızı ilişkiler kurmak için kullanmak istiyorsanız sezgisel ancak çok önemlidir.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER