İş hayatına ara verdiyseniz bile yeniden başlayabilirsiniz

Cinsiyet dengeli iş yaşamı ve liderlik için faaliyetlerini yürüten PWN İstanbul ve Datassist, doğum sonrası iş hayatından uzak kalan kadınların işe dönmelerine yönelik istihdam garantili ‘Yeniden Başlasın’ projesini hayata geçirdi. “Bizlerin pozitif ayrımcılıkla kadın dayanışması yaratmamız gerek” diyen Datassist Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nazmiye Uça’yla pilot uygulaması başarıyla sonlanan ‘Yeniden Başlasın’ projesini konuştuk.

 

Ayşe Hanım, davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Ve hemen projenizle ilgili ilk sorumla başlamak istiyorum. ‘Yeniden Başlasın’ projesinden biraz bahseden misiniz? Kadınları yeniden iş hayatına döndürecek olan projenin çıkış noktası nedir?

 

Şirketimiz, okulundan yeni mezun olan gençleri iş hayatına kazandırıyor. Dolayısıyla gençlerin iş hayatına girişlerini, tecrübe kazanmalarını izleme ve değerlendirme fırsatım oluyor. Özellikle genç kızlarımız, iş yerinde acemilik dönemini atlattıkları sıralarda gerek aile gerekse de toplum tarafından kendisine aşılanan ‘evlenme yaşının geçeceği, evlilik için geç kalındığı’ korkusunu da yaşıyor. Hem kendisine hem de çalıştığı şirkete verimli olacağı bu dönem, aynı zamanda özel hayatına ilişkin önemli kararları aldığı bir dönemle çakışıyor. İyi bir ev hanımı ve eş olma, bizim toplumumuzda kadınlarımıza dayatılan ve baskı yaratan bir şey. Yalnızca evlilik stresi bile kadının işine, kişisel gelişimine ayırdığı enerjinin azalmasına yol açıyor. Oysa zaman içinde kadın kendi çözümlerini buluyor, bu ikilemlerden kendi yöntemleriyle sıyrılıyor ve kendini buluyor. Bir kadının kişisel olarak “Ben neyim, değerim nedir, yapabilirliğim nedir, hayattan ne istiyorum?” gibi soruları sormaya başlaması, 30 yaşı buluyor. Çözümlemeleri ise 40’lı yaşların ortalarıdır. İşte asıl verimli olunan dönem bu dönem ve kariyer konusunda başarı da bu yaşlarda geliyor. Ben, ‘Bu yaşlarda kadınlarla nasıl çalışabilirim ve bunu bir kazan kazan ilişkisi içinde nasıl güzel bir projeye dönüştürebilirim?’ diye düşündüm. Çıkış noktam budur.

 

Projenin hedefleri nelerdir? Katılım sağlayan kadınlara projenin faydaları neler olacak?

 

Pilot uygulamayı başarıyla bitirdik. Katılımcılarımızdan eğitimini tamamlayanların tümü Datassist bünyesinde işe başladı. Ancak bu kadarla bitmiyor. Sadece işe başlamaları yetmiyor. Bunun yanında, hızla yeteneklerine en uygun pozisyonlarda güvenli şekilde sürdürülebilir bir başarı yakalamaları gerekiyor. Biz bunun arkasındaki yeni eğitim projeleriyle devam edeceğiz. Ancak PWN’le birlikte bunu başka organizasyonlara yaymak ve vizyon yaratmak asıl hedefimiz. Yeniden başlama konusunda ciddi olan, bu konuda gerçekten hedefi olan kadınlarımız çalışma hayatına kolay bir şekilde dönüyorlar. Bundan sonrası kendi heyecan ve hedefleri doğrultusunda devam edecek. Biz onlar için, çalışma hayatından uzak kalmış olma engelini ortadan kaldırıyoruz. Bundan sonrası onların çizeceği bir kariyer yolu olacak.

 

Birçok kadın, çocuk sahibi olduktan sonra çalıştıkları işe dönmüyor ya da dönemiyor. Sizce bunun sebebi nedir?

 

Genç kızlarımız evlendikten bir süre sonra ‘kariyer mi çocuk mu?’ ikilemine düşüyor. Hepimizin yaşadığı ikilemdir bu. Oysa erkekler için böyle bir durum söz konusu değil. Annelik gibi kutsal bir görevimiz var, elbette eşit olamayacağız bu konuda. Ülkemizin şartları, sosyal bir devlet olmak için yeterli değil. Dolayısıyla bu bir yol ayrımı. Ya aile büyüklerinin yardımını almak ya da oldukça çileli bir çocuk yetiştirme dönemini iş şartlarıyla birlikte yürütmek… Uykusuz geceler, ardından sabah işe koşturmak… ‘Çocuğuma iyi anne olamadım’ diye kendini eksik hissetmek… Bu konuda bir süre bocaladıktan sonra iş hayatına son veren çok sayıda kadın oluyor. Ücretlerin kreş ve bakıcı masraflarını karşılamıyor olması da bu ayrılıklardaki önemli nedenlerden biri.

 

Pandemi döneminde özellikle kreş ve anaokullarının kapatılmasıyla, kadınlar çalışma hayatlarına ara vermek zorunda kaldı. Peki bu kadınlara ulaşma yönteminiz ne olacak?

 

Fiziksel olarak çalışmak zorunda kalan çalışanlar ara vermek zorunda kaldı. Ancak bir kısım çalışan kadın ise, evden çalışma olanağını çocuk yapmak için altın bir döneme dönüştürdü. Okul çağında çocuğu olan anneler için ise durum daha da zor oldu tabii ki. Çocukların evde olması ve eğitim sorumlulukları anneye daha çok baskı oluşturdu.

 

İş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Sizce ne gibi çalışmalar yapılmalı?

 

Devlet desteği çok yeterli olmayan bir ülkeyiz ve erkek egemen bir toplumuz. İş hayatında ne olursa olsun, aile içi değerlerde kadının yeri değişmedikçe dışarıdan gelen etkilerin kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Özellikle yönetim basamaklarında daha çok erkek bulunması, bir erkek dayanışmasını ister istemez getiriyor. Bu durumda kadın girişimciler, kadın patronlar çok önem arz ediyor. Bizlerin pozitif ayrımcılıkla kadın dayanışması yaratmamız gerek ki PWN gibi sivil toplum kuruluşları bu nedenle üzerinde durulması, korunması gerekli hareketler.

 

#pwnistanbul #datassist #yenidenbaşlasın

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER