İmkânsızlık Varsa Eda’nın da Hedefleri Var

Elif Eda Güneş, Yozgat’ın bir köyünde, birleştirilmiş sınıfta eğitim aldı. Ancak bu imkânsızlıklar onu hiç yıldırmadı. Çünkü hayalleri vardı ve daha da önemlisi onları hedefe dönüştürmeyi bildi. Bilgisayarı olmadığı halde kodlama öğrenmeyi de işte bu dirençle başardı. Yılmadan altı kez başvurduğu Ancha Space Uzay Teknolojileri Ekibi’ne dahil olup Mars’a gönderilen keşif aracını tasarlayan şirketin yarışmasına katıldı. Buzlanmadan kaynaklı bir kaza yaşayınca gizli buzlanmaya karşı acil uyarı sistemi geliştirdi. Bu sistemi, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ ile birlikte önümüzdeki kış hayata geçirmeyi planlıyor. Elif Eda Güneş hayallerini, yakın zamanda kurduğu yazılım şirketiyle gerçekleştirmeye devam ediyor. Onunla hayallerini ve azmini konuştuk.

Yozgat’ın bir köyünde büyümüşsün. Annene ve köyün birkaç kadınına daha okumayı öğretmişsin. Nasıl bir çocukluktu, nasıl bir eğitim aldın?

Çocukluğum çok keyifli geçti, dağlarda gezmeyi doğa ile iç içe olmayı çok seviyorum. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Ancak okul kısmında biraz sıkıntı vardı. Birleştirilmiş sınıfta okudum, yani 1’inci, 2’nci ve 3’üncü sınıflar aynı odada oluyor ve sırayla ders işliyorlar. Her işi yapan bir öğretmen var, bu yüzden de eğitim almak zorlaşıyor ve bir şeyleri öğrenmek size kalıyor. 

Bu imkânsızlıklar arasından nasıl sıyırdın kendini?

Hayal kurarak ama asıl hayallerimi hedefe dönüştürüp öyle ilerleyerek. Hayal deyince ulaşılması zor veya imkânsız şeyler gelir aklımıza, bu yüzden de hayalleri hedefe dönüştürmeliyiz ki çalışarak başarabilelim.

Kodlama sistemini ilk ne zaman, nereden duydun? Seni bu alan üzerine kafa yormaya iten neydi? 

İlk dahil olduğum bir ekipte duydum. Küçüklükten beri dünyayı değiştirme, insanların hayatlarına dokunma gibi hayallerim vardı, yazılım ve yapay zekâyla bunu yapabileceğime inandım ve öğrenmek için elimden geleni yaptım.

Bilgisayar olmadan kodlama yazmaya başladın, nasıl başardın bunu? Neden bu kadar emek harcamak istedin?

Aslında çok zor bir işlem değil, ilçeden çıkardığım Python diline ait fonksiyonların yer aldığı PDF’lerle çalıştım. Bu yazıları başka bir kağıda aktararak başladım tabii, daha sonra online platformlardan yararlandım. İnsanların hayatına dokunabileceğimi düşündüğüm için emek harcamak istedim. 

Ancha Space Uzay Teknolojileri ekibine dahil olup Mars’a gönderilen keşif aracını tasarlayan şirketin yarışmasına katıldın. Nasıl oldu bütün bunlar?

Hayallerimi gerçekleştirmek için birden fazla yol olduğunu düşündüm, bu yollardan biri de tiyatroydu. Belki sahnede insanlara hitap ederek değişim yaratabilirim, insanların hayatına dokunabilirim diye düşündüm. Tiyatro provalarına giderken ailem merak ettiği için bana bir telefon aldı. Ben de o telefonla sosyal medyadan bir sürü Türk bilim insanına mesaj attım. Biri dönüş yaptı, hayallerim konusunda beni cesaretlendirdi. Daha sonra Twitter’da Ancha Space Ekibi’nin ekip arkadaşı başvuru formunu gördüm ve altı kez başvuru mektubu attım. Hiçbir şey bilmiyordum ama öğrenebileceğime emindim, o yüzden pes etmedim. Daha sonra ekip dönüş yaptı ve dahil oldum. Orada yazılımla tanıştım. Proje yönetimi, ekip çalışması gibi şeyleri öğrendim. 

Ekipte nasıl bir çalışma yürüttün, neler yaptın?

Orada aslında kısa bir süre yer aldım ve yazılım alanında geliştirdim kendimi. Görev dağılımı olarak bana görüntü işleme kısmı verilmişti. Daha sonra sponsor sıkıntılarından dolayı devam edemedik. 

Bu başarı senin için ne ifade ediyor? 

Aslında benim için yeni bir hayatın başlangıcı diyebilirim. Hayatım boyunca hep yalnız olmuşumdur, arkadaşım hiç olmadı. Bu yüzden de çok özgüvensiz bir insandım. Bu ekip bana kendime güvenmeyi ve istersem her şeyi başarabileceğimi öğretti. Birçok yetkinlik kattı. Aslında ekibe dahil olmak veya ekipçe başarıdan çok, beni bireysel anlamda çok desteklediğini düşünüyorum. Bu yüzden çok minnettarım.

Yapay zekâyla ilgili, gizli buzlanmaya karşı acil uyarı sistemi olan Acil Elektrot Manevra Sistemi geliştirdin. Bu projeyi de anlatır mısın, nereden çıktı, geliştirmeyi nasıl başardın, kullanılıyor mu? 

Proje belediyeleri ve sürücüleri uyaracak bir sistem. Prototipi bitti, artık geliştirme kısmına geldik. İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ ile birlikte öteki kışa doğru uygulamaya geçeceğiz. Buzlanmadan kaynaklı bir kaza anımızda aklıma geldi. Çok korkmuştum ve üzülmüştüm, bu soruna çözüm bulabilirim diye düşündüm. 

Kadınların az olduğu bir alan yazılım ve teknoloji. Ne gibi zorluklarla karşılaştın? 

Ekip arkadaşlarım her zaman çok destekledi fakat ailem ve çevremdeki insanlar farklı meslekleri seçmemi istiyordu. Bu yüzden de çoğu zaman desteklemediler. Sosyal medyada cinsiyetçi yaklaşımlar oldu. 

Kelebek Etkisi Projesi kapsamında köy okullarını geziyorsun. Nereden çıktı bu fikir? 

Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak değişime önce çocuklardan başlamalıyız. Bu yüzden de çocuklara bilimi, teknolojiyi anlatırsam gelecekte bir şeyler değiştirebilirim diye düşündüm. 

Geziler hâlâ devam ediyor mu? Sence gezilerin nasıl bir başarı sağladı? 

Pandemiden dolayı zoom ile yaptık çoğu konferansı ama ileride büyüterek devam ettirmek istiyorum. Çocuklarla iletişime devam ediyorum ve gerçekten fikirlerinde, hayatlarında ufak da olsa değişimlerin olduğunu, olaylara daha cesur ve “Ben yapabilirim” diyerek yaklaştıklarını görüyorum.

Nelerle karşılaştın bu gezilerde? Yanına gelip konuşan çocuklar neler anlattılar, istediler mesela?

Aslında çocukların hayalleri çok fazla fakat sanırım insanlar onları törpülüyor. Bir çocuk geliyor, “Ben bilim insanı olmak istiyorum ama çevredekiler, köyden bilim insanı nasıl olacaksın diyorlar” diyor. Veya kız çocukları, cinsiyetleri yüzünden zaten pek okutulmak istenmiyor. 

Sana da “Yapamazsın” diyenler çok olmuş. Bununla nasıl başa çıktın? Böyle diyenlere ne demek istersin?

Susarak yapmayı bekledim. Uzun süre mücadele ettim, her yapamazsın dediklerinde karşı çıktım. Bunları söyleyenler vazgeçmedi ama o şeyi yaparak o insanları utandırdığımı düşünüyorum ve artık pek dinlemiyorum. 

Hemcinslerine ne önerirsin, özellikle de yazılımla uğraşmak isteyenlere?

Asla vazgeçmesinler, bizler istediğimiz sürece her şeyi başarırız, yeter ki gücümüzün farkında olalım.

Şu anda ne gibi çalışmalar yürütüyorsun?

Yakın zamanda bir yazılım şirketi kurdum, orada gizli buzlanma projesinin yanında başka projeler de geliştireceğim. 

Kariyer ve hayat anlamında hedefin nedir?

Şirketi global hale getirip çocuklar için bilim, teknoloji ve sanatın olduğu bir akademi kurmak istiyorum.

Z Kuşağı’nın bir temsilcisi olarak, bugünleri nasıl değerlendiriyorsun?

Çok çok zor günler, beni de artık zorluyor. Çoğu zaman gelecek kaygısı yaşıyorum ama biliyorum ve inanıyorum ki her şey geçecek ve gelecek gençler ve çocuklar sayesinde çok güzel olacak, önemli olan ülkemize ve dünyamıza sahip çıkabilmek. 

Zamanın nasıl geçiyor? Boş zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun? 

Üç kedim ve bir köpeğim var, onlarla geçiriyorum. Erkek arkadaşımla satranç maçları yapıyoruz ve bol bol geziyorum.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER