İlyun Bürkev Jeune Chopin Piyano Yarışması’nda Üçüncülük Elde Etti

13 yaşındaki Türkiye’nin genç yeteneklerinden piyanist İlyun Bürkev Türkiye’yi üstün başarıyla temsil ederek Jeune Chopin Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı.

Ailesinin müziğe olan ilgisini fark etmesiyle 4 yaşında piyano eğitimine ilk öğretmeni olan Kıymet Berrak ile başlamıştır. 2014-2018 yılları arasında Kemerburgaz Doğa Koleji’nde okurken 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı piyano eğitimine başlayarak 2018’e kadar bu eğitimini sürdürmüştür.

2018-2019 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda tam zamanlı beşinci sınıf piyano bölümünü kazanarak Sayın Burcu Aktaş Urgun’un öğrencisi olarak eğitimine devam etmiştir. 6 yaşına geldiğinde The Associated Board of the Royal Schools of Music’ten sertifika almaya hak kazanmıştır. Erken yaştan itibaren başarıları ile kendinden söz ettiren piyanist, uluslararası ilk başarısını Hırvatistan’ın Varazdin şehrinde düzenlenen Memorial Jurica Murai Uluslararası Piyano Yarışması’nda B kategorisinde en yüksek puanla aldığı birincilik ödülü ile elde etmiştir.

Yine aynı dönemde İstanbul Hisar Okulları International Piano Competition’da B kategorisi birincilik ödülünü alan Bürkev, Temmuz 2018 tarihinde Paris International Music Competition ve Nisan 2019 tarihinde Adana Rhapsody Piano Competition’da üçüncülük ödülü almıştır. İlyun Bürkev, Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’daki Pera International Piano Competition’da birincilik ödülü ve 9. International Piano Competition Maria Herrero Infantile A kategorisinde birincilik ödülünü de almayı hak kazanmıştır. Aynı zamanda İspanya’da tüm kategoriler arasında Special Prize for Musicality ödülünü alarak uluslararası alanda isminden çokça bahsettirmiştir.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER