ILO: Çocuk İşçiliği Şirin Gösterilmemeli

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun Türkiye Ofisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda kapsamlı bir Çocuk İşçiliği ile Mücadele Programı yürütüyor. Program kapsamında 2023 yılı sonu itibarıyla 18 bin 300 çocuğun çalışma hayatından çekilmesi ve çalışmaya başlamasının önlenmesi hedefleniyor.  

Program doğrultusunda yürütülen çalışmalardan birisi de, çocuk işçiliği konusunun medyada doğru şekilde yer alması. Farkındalığın artırılması için ulusal ve yerel medya çalışanlarına yönelik düzenlenen seminerlerle sınırlı kalmaması için ayrıca e-kitap hazırlandı. 

Çocuk işçiliği şirin gösteriliyor

Kitapta çocuklarla ilgili yapılan haberlerde nelere dikkat edilmesi gerektiği paylaşılıyor. Medyada çocukların görsel ve yazılı tasvirinin çocuklara ve çocuklara yönelik tutumlar üzerinde derin etkiye sahip olduğu belirtilirken, kitapta, medyanın tasvirlerinin çocukların tutumlarını etkileyerek onlara rol modeller sağladığına dikkat çekiliyor. Haberlerde çocukların farklı biçimlerde sunulduğu, çocukları pasif, sessiz kurbanlar olarak tarif edildiği kaydedilirken, kitapta şu detaya dikkat çekiliyor: “Medya çalışmaları içerisinde belki de en dikkat çekici ve çocuk işçiliği açısından üzerinde durulması gereken konu ‘şirinleştirme’ olarak tarif bulan yaklaşımlardır. Çocukların sessizleştirilmesinin ötesinde çocukların çalışmasını şirin göstererek (“Babasının yanında işlere destek olmaya çalışıyor” gibi yumuşatılmış ifadelere benzeyen, çocuk işçiliğini hafifleten ve bir anlamda onayan dili kullanma gibi yaklaşımlar) çocuk işçiliğini meşrulaştıran medya üretimlerine de tanıklık edilebilmektedir. Medyanın farklı programları ve özellikle haberleri içerisinde çocuklara ve gençlere konuşma fırsatları sağlayarak kendileri ile ilgili umutları, korkuları, başarıları ve daha birçoğu hakkında fikirlerini paylaşabilmesine olanak tanıması gerekir.”

“Çocuk İşçiliği Söz Konusu Olduğunda Haberciler Nelere Dikkat Etmeli?” başlığı altında şöyle denildi: “Medya çalışanları ve habercilerin çocuk işçiliği söz konusu olduğunda dikkat edebileceği birçok boyut içerisinde çocukların hakları ve durumları ile ilgili ortaya koyacakları yaklaşımlar daha da önemli hale gelmektedir. Çocuk işçi olarak çalıştırılan çocukların bedensel ve zihinsel zarar görme riski altında olduğu bilinmelidir. Çocuk işçiliği çocukların eğitimini tehlikeye atar, sahip oldukları hakları ve gelecekteki fırsatlarını kısıtlar, yoksulluk ve çocuk işçiliğinden oluşan, nesiller arası sürecek bir kısır döngüye yol açar.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER