İlk Kez Bir Trans Kadın Miss Hollanda Tacını Taktı

Hollanda’da düzenlenen güzellik yarışmasını 22 yaşındaki trans kadın Rikkie Valerie Kolle kazanarak bir ilki gerçekleştirdi. Tarihe geçen Kolle, 2023 Hollanda Güzeli olarak ülkesini Miss Universe’de (Kainat Güzellik Yarışması) temsil edecek. Tacı takmasıyla tarihe geçen Kolle, Miss Universe yarışmasına katılan ikinci trans kadın olacak. 

Kolle birincilik tacını, geçen yılın Hollanda Güzeli Ona Moody ve Miss Universe seçilen ABD Güzeli R’Bonney Gabriel’den aldı. Yarışmada birinci seçilme sevincini sosyal medyada paylaşan Kolle, “Başardım!” mesajını yazdı. 2023 Miss Universe yarışması, aralık ayında El Salvador’da düzenlenecek ve 24 ülkeden güzeller boy gösterecek. Miss Universe yarışmasında Türkiye’yi de 22 yaşındaki Aleyna Şirin temsil edecek. Şirin, 1.76 boyunda ve Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi.

2018’de İspanyol Angela Ponce, Miss Universe’de yarışan ilk trans olmuştu. NBC’ye verdiği röportajda, “Bunu hiç hayal edemezdim” demişti. 

Sadece trans bireylerin yarıştığı bir güzellik yarışması da 2012’den bu yana düzenleniyor. 2022’den bu yana Miss Universe organizasyonunun sahibi olan Taylandlı iş kadını ve avukat olan Anne Jakrajutatip de trans kimliğini açıklamıştı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER