İlk Arap Kadın Astronot Rayyanah Barnawi

İlk Arap kadın astronot olarak bilinen Rayyanah Barnawi, Suudi Arabistan’ın 2022 yılında duyurmuş olduğu Suudi Uzay Misyonu kapsamında başlayacak olan uzay programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret edecek. 

Programda görev alacak olan astronotlar Uzay Komisyonu tarafından belirlendi. Son belirlemelere göre Rayyanah Barnawi’ne tecrübeli gökbilimci Ali AlQarni eşlik edecek.

Uzay İstasyonunda 14. bilimsel deney gerçekleştirecek astronotlar, görev süreci içerisinde canlı yayın yaparak 12.000 Suudi öğrenciye eğitim verecek.

Suudi Arabistan, Krallık’ın “2030 Vizyon” hedeflerinden biri haline gelen uzay çalışmaları kapmasından düzenlenecek olan program, 21 Mayıs’ta ABD tarafından düzenlenen bir fırlatış ile gerçekleşecek.

İlk Arap Kadın Astronot

Barnawi, Suudi Arabistan’daki Alfaisal Üniversitesi’nden Biyomedikal Bilimler Yüksek Lisans derecesine ve Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nden Biyomedikal Bilimler Lisans derecesine sahiptir. Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde bulunan King Faisal Uzman Hastanesi ve Araştırma Merkezi’nde Kök Hücre ve Doku Yeniden Mühendislik Programı için araştırma laboratuvarı teknisyeni olarak 9 yıl kadar çalışmıştır. 

Barnawi, Axiom Space’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yönelik ikinci özel astronot görevi olan Ax-2’de görev uzmanı olarak Suudi Arabistan’ın bilimsel araştırmalarını kolaylaştırmak için çalışmalar yürütmekle görevlidir. Barnawi, uzaya giden ilk Suudi kadın astronot ve ISS’yi ziyaret eden ilk Suudi astronotlardan biri olarak tarih yazıyor. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER