İletişime kendimizden başlamalıyız ama nasıl?

İnsan Kaynakları adının Personel Yönetimi olduğu dönemlerinden gelmiş, 42 yıl bu işe gönül verip birçok farklı sektörde bu alanda sistem kurmuş, en sonunda Coca-Cola’dan emekli olmuş bir babanın kızı olarak Eğitim ve İnsan Kaynakları alanı benim için baba mesleği. Babamın iş hayatında yaşadıklarını anlattığı hikâyelerde kendimi bulur ve “Bu alanda çalışmalıyım” diye içimden geçirirdim. Lise yıllarının o heyecanlı duygu durumu, üniversitenin sonlarına doğru hayat kaygısına dönmeye başlamıştı. Ben böyle düşünürken üniversitenin zorunlu stajı olduğunu, hatta firmayı da okulun atadığını öğrenmiştim. Bu sefer de “Acaba nereye düşeceğim?” diye düşünürken Eğitim ve İnsan Kaynakları alanında hizmet veren bir danışmanlık firmasıyla eşleştiğimi görmüştüm. Sevinçten havalara uçmuştum. Hem istediğim alanda çalışacak hem de staj bitince iyi performans gösterirsem belki firmada kalma şansı bulabilirdim. İnsan Kaynakları alanını babadan bilsem de danışmanlık firmasıyla ilk defa tanışmıştım. Çalışma ortamları, yaptıkları işler babamın anlattıkları gibi değildi. Zaman geçip işi öğrendikçe, işin mutfağının burası olduğunu öğrenmiş ve bu alanı biraz daha sevmiştim. Ve bu sevgi 4 yıla yakın bir süre burada çalışmamı sağlamıştı.

Danışmanlık firması serüvenim devam ederken, ne olduğuyla alakalı da araştırma yapıp sektörün öncesini sonrasını öğrenmeye başlamıştım. Türkiye’ye 1980’li yıllarda giren bu sektör; adı Personel Yönetimi olarak geçen ve sadece maaş, puantaj hesabı yapan bu alanın çehresini değiştirmiş, özellikle yurtdışından gelen akımlarla farklı dalları da bünyesine eklemiş. Gelişip değiştikçe Personel Yönetimi adından İnsan Kaynakları adını almış. Bu değişimle hem çalışanların hem de yöneticinin ezberi bozulmuş. Danışmanlık sektörünün önemi fark edildikçe büyük firmalar özellikle eğitim alanında projelere başlamış. 1980’li yılların sonunda erkek egemen bir sektörken, 1990’ların sonu 2000’li yılların başında kadın girişimcilerle farklı bir döneme girmiş. O dönemlerde bir elin parmağını geçmeyen kadın girişimciler günümüzde sektöre hâkim olmaya ve adından başarılı bir şekilde söz ettirmeye başlamış. Rekabet farklılaşıp arttıkça, işlerin nitelikleri de değişmekte hatta sosyal sorumluluk projeleri bile tasarlanarak yapılan işler farklı bir boyut kazanmış.

E-Varan Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı kurucusu çok sevdiğim arkadaşım Emel Varan’la kahve sohbetimizde, geçmişte çalıştığım sektörün nereye geldiğiyle ilgili konuştuk. Kimlerin işleri merdiven altına döndü, kimler çok iyi ve çok büyük başarılara imza attı? Epey bir gıybet yaptık. Emel, uzun yıllar İnsan Kaynakları ve Pazarlama alanında yöneticilik yapmış, danışmanlık sektöründe çalışmış ve artık beyaz yakalı hayattan sıyrılıp kendi danışmanlık şirketini kurmuş, işine inanılmaz saygılı ve gönülden bağlı biridir. Yaptığı çalışmaları o kadar sahiplenir ki gözünüz kapalı her şeyinizi emanet edebilirsiniz. Eğlenceli sohbetimizde Emel’in ağzından şöyle bir cümle çıkıyor: “Tuğba, bu işe girdim gireli tek bir şey fark ettim, olmazsa olmaz olan şey: İletişim.” Ve devam ediyor: “Sen şimdi diyeceksin ki bunu zaten keşfetmişlerdi, nesini fark ettin? Genel bir iletişim değil, kendinle olan iletişim. Kendi içindeki iletişim. Bu da keşfedilmişti. O zaman mesele ne? Mesele bunu nasıl yapacağımız? Kendimize bahaneler uydurmadan nasıl içselleştireceğimiz? İşte bu yüzden bu konu hakkında bir şeyler yapmak lazım, dedim.” Konu insan, iletişim olunca Emel de konuyu böyle güzel anlatınca benim de aklımda fikirler uçuşmaya başlıyor.

“Nasıl bir program?” diye heyecanla soruyorum. Güzel ve sakin ses tonuna bana gelen heyecan yerleşiyor ve başlıyor yeniden anlatmaya:

“Programın 5 farklı mesajı var. Her mesaj kendi arasında çalışmalar ve yaşanmış olaylar çerçevesinde katılımcılara aktarılıyor. Her bir mesajı 3 saatlik çalışmalarla da alabilirsiniz. İhtiyacınıza göre 2 tam gün yaparak 5 farklı modülde oluşturabiliriz. Programın 5 mesajı şu şekilde:

  • Kelimelerle Mucizeler Yarat: Kelimeler bizleri hedeflerimize nasıl ulaştırabilir?
  • Tahmin Yürütme, Gerçeği Ara: Önyargı ve varsayımı, ilişkinin önündeki engel olmaktan nasıl çıkartırız?
  • Üstüne Alınma: Söylenenleri nasıl yapıcı bir fırsata geçirebiliriz?
  • Varlığınla Dinle: İletişimin en temel şartı olan dinlemeyi nasıl daha da güçlendiririz?
  • Hakkını Ver: Elimizden gelenin en iyisine nasıl odaklanırız?

Emel anlatınca içimden konu başlıklarının çok tanıdık olduğunu geçiriyorum. Ancak devam ettikçe aslında konunun başlıktan ziyade anlatılanların derinliği ve hayata geçirmedeki farklı bakış açısı olduğunun farkına varıyorum. Program sonunda nasıl bir tepki alıyorsun diye sorduğumda, Emel, “’Bu eğitimi eşime, çocuğuma, yöneticime de dinletebilir miyiz?’ şeklinde dönüşler alıyorum” diyor ve yüzüne güzel bir gülümseme oturuyor. 

Programı diğerlerinden ayıran özelliklerden bir tanesi, 5 farklı kadın eğitmen tarafından verilmesi ve bir diğeri sosyal sorumluluk projesi olarak STK’larda yapılan projelerde ücretsiz olarak verilebilmesi. Bugüne kadar birçok farklı STK ile çalışma denenmiş ve geliştirilmiş. Daha da geliştirilmeye devam ediliyor. Emel’in heyecanı o kadar fazla ki, “Bu programı TV’de yayınlayıp yurdumun her yerine iyiliği, kendine olan farkındalığı götürebilelim” deyiveriyor. 

Sohbetin ardından aklıma 2014 yılında çalışmaya başladığım filo kiralama şirketinin kurumsal akademisini kurarken aldığımız eğitimler geliyor. Eğitimlerin içerikleri o kadar iyi ve derindi ki farkındalık seviyem artmış ve kendi gelişimime inanılmaz katkısı olmuştu. Çünkü bu eğitimlerde daha çok, ‘kendinle olan iletişim’, ‘kişiliğinin nasıl oluştuğu’, ‘0-6 yaş aralığında yaşadıklarının kocaman insan olduğunda seni nasıl etkilediği’ anlatılıyordu. Kendimin ve çalışanların gelişimini gördükçe bu eğitimleri sadece şirket içinde değil sosyal sorumluluk projeleriyle daha fazla insana anlatmamız gerektiğini düşünürdüm. Ancak bir aksiyon alamamıştım. Şimdiyse Emel de benimle ayni fikirde ve  kendince bir aksiyon almış. Bu da bana inanılmaz bir umut veriyor.

Öğrendiğim ve hayata geçtiğine çok mutlu olduğum bu programı ben de herkese iletmek istedim. Detaylı bilgiye kurumun web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ulaşan herkese ilham olması dileğiyle…

TUĞBA TUĞRUL
Latest posts by TUĞBA TUĞRUL (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER