İcra Yoluyla Çocuk Teslimi Son Buldu

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan “Çocuk Teslimi Ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlam Ve Tedbir Kararlarının Yerine Getirilmesine Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre, boşanma süreci ve sonrasında çocukların ikincil bir şekilde örselenmelerinin önüne geçmeyi amaçlayan yönetmelik, icra yoluyla çocuk teslimi uygulamasını sona erdirdi.

Bugün itibariyle yürürlüğe giren yönetmelikte, çocuk teslim usulüyle aileler, çocuklarını görebilmek için artık icra dairelerine değil uzmanların görev yaptığı “Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri”ne başvuracak.

Çocuğun Üstün Yararı Dikkate Alınacak

Çocuğun görüş ve düşünceleri de önemsenerek kendisini ifade etme hakkı gözetileceği vurgulanarak, şunlar eklendi:

“Çocuklarıyla görüşmek isteyen anne babalar, artık herhangi bir ücret ödemeyecek. 

Yapılacak tüm masraflar Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Teslim işlemleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk dostu şekilde tasarlanan çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Her durumda öncelikle çocuğun üstün yararı dikkate alınacak. 

Çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerinde, çocukla iletişim ve görüşme konusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler görev alacak. 

Öncelikle taraflarla iletişime geçilecek. 

Taraflara aralarında yaşanabilecek çekişmelerin çocukları üzerindeki olumsuz etkileri ve sürecin ne şekilde yürütülmesi gerektiği konusunda rehberlik edilecek.

Taraflar istemedikçe ve çocuğun üstün yararı gerektirmedikçe taraflar yüz yüze getirilmeyecek. 

Olası yeni çatışma ve gerginliklerin önüne geçilecek. 

Çocuklar bu süreçte yapılacak iş ve işlemler hakkında gelişim düzeylerine uygun şekilde uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. 

Çocuğun duygu durumunun gözetilmesi ve olası çatışmalardan mümkün olduğunca uzak tutulması amacıyla uzmanlar gerekirse mesleki müdahalelerde bulunulacak. 

Çocuğun görüş ve düşünceleri de önemsenerek kendisini ifade etme hakkı gözetilecek. 

Tarafların birbirleri ve çocukları ile aralarındaki sorunların uygun şekilde çözümünün sağlanabilmesi amacıyla gereken hallerde kendilerine danışmanlık verilecek.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER